Kritiky.cz > 101 nejlepších hororů > #79 - A Chinese Ghost Story (1987)

#79 - A Chinese Ghost Story (1987)

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Asijská kine­ma­to­gra­fie, to nejsou jenom duchař­ské horo­ry, ale také krás­né, fan­tas­tic­ké pří­běhy, jakým je prá­vě také „A Chinese Ghost Story“.

A Chinese Ghost Story

Sien nui yau wan

Hong Kong, 1987, 98 minut

Režie: Siu-Tung Ching

Scénář: Gai Chi Yuen pod­le pří­bě­hu zapsa­né­ho v 17. sto­le­tí Songling Puem

Hrají:

Leslie Cheung (Ling Choi Sin)

Joey Wang (Lit Sin Seen)

Ma Wu (Yin Chek Hsia)

Siu-Ming Lau (Stromový duch)

Čínské fil­my jsou pro mě osob­ně vel­mi pří­jem­ným zpes­t­ře­ním, pro­to­že fil­my, na něž se obvykle dívám, jsou spí­še ame­ric­ké, sem tam evrop­ské pro­ve­ni­en­ce. Čínské fil­my mají svou vlast­ní, vel­mi zvlášt­ní a vel­mi krás­nou poe­ti­ku, kte­rá pros­tě nemů­že být v jiném, než prá­vě v čín­ském, pří­pad­ně, jak je tomu zde, v hon­g­kon­gském fil­mu. Asijskou kine­ma­to­gra­fii jsme v tomhle seri­á­lu, kro­mě fil­mu Onibaba, nemě­li, a tak je jen dob­ře, že to může­me zase tro­chu napra­vit.

I když je „Chinese Ghost Story“ (čes­ký název nee­xis­tu­je, tak jsem pře­vzal ten poměr­ně zná­mý ang­lic­ký) duchař­ským pří­bě­hem a název sli­bu­je pře­de­vším horor, film vás může pře­kva­pit, ale také zkla­mat. Je to totiž kome­die, kte­rá je spo­je­na s horo­rem a také s čín­ským akč­ním fil­mem, kde jsou sou­bo­je sku­teč­ně krás­né taneč­ní výstu­py. Osobně prá­vě tohle na čín­ských fil­mech zbož­ňu­ji, a pro­to jsem si zami­lo­val i fil­my jako „Tygr a drak“, „Hrdina“ nebo „Klan léta­jí­cích dýk“. Evropskému i ame­ric­ké­mu pub­li­ku je vzdá­le­ná ona surre­ál­nost, kte­rá se ve všech fil­mech vysky­tu­je, ale přes­to si je obli­bu­jí, pro­to­že jsou pros­tě úchvat­né, sno­vé a krás­né.

„Chinese Ghost Story“ je pří­běh o tom, jak se jeden malý a tro­chu báz­li­vý výběr­čí daní vydá do kra­je, kde zabí­jí stro­mo­vý duch (nebo duch lesa, jak chce­te) a to za pomo­ci dív­ky, kte­rá se mužům zje­vu­je, sve­de je a duch se o ně pak posta­rá. Právě do téhle dív­ky se muž (no, spíš star­ší chla­pec) zami­lu­je a nako­nec se s pomo­cí šer­míř­ské­ho mis­tra sna­ží o to, aby dív­ku osvo­bo­di­li a ducha lesa pora­zi­li. Všechny posta­vy, kte­ré lze pova­žo­vat niko­li za kom­parz a kte­ré se zde obje­vu­jí více, jsou něčím zvlášt­ní, jsou něčím jedi­neč­né.

Výběrčí daní (jmé­no se mi pří­liš pou­ží­vat nechce, stej­ně si ho z fil­mu nepa­ma­tu­ji, ale je to Ling Choi Sin) je komic­kým prv­kem celé­ho fil­mu, on je tím, kdo vás doká­že roze­smát. Dívka je tou krás­nou, do kte­ré se nelze neza­mi­lo­vat, ale stej­ně jako je krás­ná, je také pro­kle­tá. Již při dru­hém pohle­du na ni je jas­né, že je smut­nou hrdin­kou, kte­rá trpí osu­dem, po němž nikdy netou­ži­la. Musí pomá­hat stro­mo­vé­mu ducho­vi, zvlášt­ní to oso­bě, kte­rá dává vzpo­me­nout na doby diva­dla, kdy všech­ny role hrá­li pou­ze muži. V Asii toto není nic neob­vyk­lé­ho, i když v našich kon­či­nách už se s tím tolik nese­tká­me. Má to něco do sebe a posta­vu ducha to tak činí jak­si bez­po­hlav­ní a tím nere­ál­něj­ší. Poslední posta­vou, kte­rá se zde obje­vu­je, je šer­míř­ský mis­tr, hrdi­na, kte­rý doká­že kaž­dé­ho pora­zit, nej­spíš ani nemá strach a do kaž­dé­ho boje jde s tím, že ví o svých schop­nos­tech, je sku­teč­ným mis­trem své­ho řemes­la.

Film, pokud jste nad­šen­ci čín­ské a hon­g­kon­gské kine­ma­to­gra­fie, vás nadchne pře­de­vším díky obra­zům, kte­ré jsou vám pre­zen­to­vá­ny, niko­li až tak kvů­li samot­né horo­ro­vos­ti, kte­rá je díky humor­né strán­ce a akč­ním výstu­pům zatla­če­na do poza­dí. Ale pokud máte stej­ně jako já rádi čín­ské wushu létá­ní, bude­te se v tomhle vyží­vat. Jakmile dojde na bitvu s duchem lesa, mož­ná vám to něco při­po­me­ne. Mně to při­po­mně­lo Evil Dead, kdy sám Sam Raimi pro­ne­sl, že se při natá­če­ní dvoj­ky tímhle fil­mem dost inspi­ro­val, což je v rám­ci kni­hy 101 horo­rů, kte­ré musí­te vidět, než zemře­te, mír­ně zavá­dě­jí­cí, pro­to­že „Chinese Ghost Story“ je uve­den nechro­no­lo­gic­ky až za „Evil Dead II“.

Proč film zařa­dit mezi 101 nej­lep­ších horo­rů všech dob:

Pokud se vám líbí směs horo­ru a humo­ru, kte­rý je sem tam až tro­chu dětin­ský, bude­te tímhle fil­mem nad­še­ni. Jsou tu nád­her­né efek­ty, všech­no skvě­lá ruč­ní a pro­váz­ko­vá prá­ce. V tomhle jsou Číňani mis­try a Amerika by se od nich měla učit. Ale dneš­ní divák má asi rad­ši digi­tál­ní efek­ty. No, já osob­ně po nich tolik netou­žím.

Proč film neza­řa­dit mezi 101 nej­lep­ších horo­rů všech dob:

Hororovost fil­mu je doce­la potla­če­na, u toho­hle fil­mu se váž­ně prav­dě­po­dob­ně bát nebu­de­te, odne­se­te si spíš dojem toho, že tohle byla poměr­ně zají­ma­vá podí­va­ná, ale pokud jste vidě­li nověj­ší čín­ské fil­my, pří­liš objev­né vám to asi nepři­jde.

Další film pat­ří­cí mezi „101 nej­lep­ších horo­rů“ vyjde 14.9.2020


Článek je sou­čás­tí seri­á­lu 101 nej­lep­ších horo­rů na inter­ne­to­vém maga­zí­nu Horor-Web.cz.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,69715 s | počet dotazů: 252 | paměť: 62313 KB. | 23.11.2024 - 19:45:54