„Proč to dělá?“ “ Proč se chová tak agresivně?“ Pokud pracujete s dětmi nebo máte své vlastní, tuto otázku jste si jistě položili mnohokrát za svůj život. Některé situace jsou opravdu náročné a jako rodiče, či pedagogové je musíte zvládnout. Často si pokládáme otázku, proč na sebe děti mluví vulgárně, proč se tak vzájemně zraňují a provokují k agresi.
Publikace je rozdělena na 10 kapitol. Autor se na agresivitu dívá ze širší perspektivy. Kniha obsahuje řadu příkladů z praxe, na které Anton Hergenhan poukazuje, jak je řešit a jak na ně nahlížet.
Děti s poruchami chování vzbuzují pozornost u rodičů, pedagogů i psychologů. Otázka „proč“ nikdy nevede k intervenčním úspěchům. Prostřednictvím účasti na rozhovoru zažívají děti uznání. Pedagožka teď do rozhovoru zabudovala vlastní zážitky z dětství, dáváme najevo vlastní silné a slabé stránky. Autor řešil různé situace prakticky, poukazoval na mnohá východiska, jak z této složité situace, jenž agresivní chování rozhodně je.
Podle psychologa Antona Hergenhana je agresivita symptom, příznak, a je potřeba najít a vyřešit příčiny, které k problémovému chování vedou. Věnoval se také agresivitě dospělých, pedagogů, vychovatelů.
Velice zajímavá byla forma usmiřovacího rituálu, kdy se děti na sebe podívají, podají si ruce, konkrétně vyjádří za co se omlouvá, ten druhý dá najevo, že odpuštění bere na vědomí.
Pedagogové se s agresivitou setkávají dnes a denně, již od předškolního věku, která se stupňuje a musí s ní pracovat. Pedagog nikdy nesmí dětem fyzicky ublížit, to platí bez vyjímky.
Sama mám osobní zkušenost s holčičkou, která nežije zrovna v harmonickém rodinném prostředí. Její výkyvy nálad a projevy agresivity vůči dalších dětem jsou mnohdy nezvladatelné. Ať už se jedná o fyzickou agresivitu, děti štípe, bouchá, škrábe, či slovní s použitím vulgarismů. Jedná se o velmi složitou situaci, kterou jako učitelka rozhodně musím řešit a bránit ostatní děti.
Po přečtení této publikace mám prostor přemýšlet nad různými situacemi, které lze řešit mnoha způsoby. Tuto knihu bych doporučila všem pedagogům, kteří přijdou do styku s dětmi různého věku.
Ukázka z knihy:
„Naše děti jsou seismografy komunikačního klimatu světa dospělých resp. světa médií. Odrážejí, jak to v něm chodí, jak se tam přemýšlí, a hovoří, podle čeho se chtějí orientovat.“
„Agresora lze úspěšně zapojit do rozhovoru pouze tehdy, když se může vyjádřit.“
„Ale to ostatní dělají taky.“
Anton Hergenhan je psycholog, který má 18 let praxi, věnuje se systematické individuální, párové a rodinné terapii. Přes dvacet let pracuje v denním stacionáři pro děti.
Autor: Anton Hergenhan
Žánr: metodická příručka pro rodiče a pedagogy
Vydáno: 2017 , Portál, Praha
Počet stran: 120
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-262-1279-9
Nejnovější komentáře