Hvězda Black Panthera Chadwick Boseman bohužel v roce 2020 zemřel, ale jeho přítomnost se nad Black Pantherem vznáší ve velkém:
Reálné paralely se táhnou celým tímto rozsáhlým a ambiciózním pokračováním a stejně jako první film vyčnívá nad obvyklou marvelovskou nabídkou (a zejména nad střednědobými nabídkami z roku 2022, jako jsou Doctor Strange v Multiversu šílenství a Thor: Láska a hrom) díky tomu, že klade důraz na své téma.
Stejně jako předtím Eternals, i Black Panther:
A zatímco Black Panther: Wakanda navždy vznikl dávno před současnou válkou v Evropě, přesto se zdá, že explicitně vybízí ke srovnání. Jedná se o často fascinující film, který proti sobě staví dvě válčící frakce a žádá diváky, aby nefandili ani jedné z nich, ale aby dospěly k mírovému řešení.
Jednou z těchto frakcí je Wakanda, nyní vedená královnou Ramondou (Angela Bassett, která ve svém omezeném čase na plátně září), která převzala vládu po svém nedávno zesnulém synovi T’Challovi.
Na druhé straně filmu Black Panther: Wakanda navždy Ramonda předstoupí před Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila pokusy o získání vzácné suroviny vibrania, která se dá přeměnit na zbraň hromadného ničení: Wakanda navždy je dosud neviděné podvodní království Talokan a jeho princ Namor, kterého nadšeně hraje Tenoch Huerta. Potomci Aztéků, kteří viděli, jak lidstvo vyhladilo jejich civilizaci, Talokané nyní považují lidskou honbu za vibraniem za hrozbu pro svět, kterou je třeba za každou cenu zastavit.
Ačkoli mají Wakanda a Talokan podobné cíle, jejich metody nemohou být rozdílnější. Namor trvá na zabití amerického vědce, který vynalezl přístroj na detekci vibrania pod vodou, zatímco T’Challova sestra Shuri (Letitia Wright, která se stává de facto hlavní hrdinkou Wakandy navždy) a wakandská generálka Okoye (Danai Gurira).
Tento vědec představuje Black Panthera: Wakanda navždy představuje nejslabší prvek. Studentka MIT Dominique Thorneová (Riri Williamsová) je náctiletá géniuska na úrovni Tonyho Starka bez jakýchkoli nuancí a komplexnosti, díky nimž jsou ostatní postavy v tomto filmu tak zajímavé. Vyvrcholení filmu z ní chce udělat příštího Iron Mana, ale její vystoupení je zde do značné míry povrchní.
Když Wakanda a Talokan směřují k válce, ředitelka CIA Valentina Allegra de Fontaine (Julia Louis-Dreyfus), její bývalý manžel a Wakandě nakloněný agent Everett Ross (Martin Freeman) a T’challova manželka Nakia (Lupita Nyong’o), která od událostí prvního filmu emigrovala na Haiti, tomu z velké části jen přihlížejí.
Při stopáži přes 2,5 hodiny se Black Panther: Wakanda navždy představuje jeden z nejdelších filmů MCU; je také chudý na komiksovou akci, která většině těchto filmů dominuje. Stejně jako předešlý film Eternals je to však pro MCU odklon od vážné myšlenky a po patnácti letech známých postupů je to vítané zpestření.
Digitální efekty jsou zde sice mnohem dokonalejší než v prvním filmu, ale vrcholné akční scény, v nichž je použit plně animovaný Black Panther, odvádějí pozornost od vážné povahy scén, které je obklopují. Originální hudba skladatele Ludwiga Göranssona rozvíjí jeho wakandské vibrace z prvního filmu a představuje zatím nejlepší hudbu ve filmu od Marvelu.
Black Panther: Wakanda nechť žije možná nebude mít takový úspěch jako první film a jeho vazby na marvelovský vesmír jsou také tenké (žádné postavy z jiných MCU se neobjeví v cameo rolích). Ale pro fanoušky, kteří do těchto postav a světa, který obývají, investovali, je to více než důstojný nástupce předchozího filmu, který vzdává důstojnou poctu svému hlavnímu hrdinovi a herci, který ho hrál.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře