Skupina vědců z farmaceutické firmy se vydává na Borneo, aby získala exempláře vzácné orchideje obsahující vzácnou látku, která by mohla být klíčem k prodloužení života.
Problém je, že tuto orchidej potřebují zastihnout v květu. Zřejmě aby jí vůbec nalezli. V období dešťů, které na Borneu zrovna probíhá, s nimi ale nikdo nechce na řeku vyplout. Za nakřesťanské peníze však jednoho kapitána nakonec seženou.
První část filmu je celkem standardní. Ve skupině vědců se objevují první neshody, ale zatím mají všichni stejný cíl. Pomalu postupují po řece na kýžené místo, přičemž se čas odčasu objeví anakonda. Naše skupina o ní zatím neví a my máme možnost si vychutnat jediné pěkné záběry s tímto hadem. Při volném pohybu ve vodě, kdy je vidět jen vlnící se silueta dlouhého tlustého hada, totiž anakonda vypadá celkem působivě. Naopak anakonda v útoku je proti tomu dosti nereálná. První útoky anakondy vypadají skoro jako dokreslené. V průběhu filmu se to trochu zlepší, ale možná jsem si jen zvykl.
Potom, co výprava přijde o loď tak, že prostě sjede z vodopádu a přitom se jim nic nestane a když anakonda několik členů výpravy sežere, začnou dohady o to, zda pokračovat či se vrátit. Cesta je ale v obou případech stejná, takže zatím pokračují. Později ale dojde k větším neshodám a výprava se rozděluje - na jednoho šílence, který chce za každou cenu za orchidejí a zbytek, který se chce vrátit. Zmíněný šílenec se však stane nebezpečným, protože jde i přes mrtvoli. Scénář je zkrátka velmi primitivní. Vše je předvídatelné. Nápady téměř žádné. Film se snaží zaujmout především záběry na exotické prostředí, nic jiného v rukávu nemá.
Film se celkově vyznačuje velkou nereálností. Scéna, kdy Sam (KaDee Strickland) jedním švihem mačetou usekne 12 metrové anakondě hlavu je opravdu úsměvná. Po setnutí hlavy by se navíc mělo tělo obra ještě chvíli svíjet v křečích a ne padnout jak zabité. Jihoamerická anakonda na Borneu je také celkem úsměvná. Přítom stačilo říci, že jeli do Amazonie a nikdo by se nad ničím nepozastavoval. Stejně se film natáčel na Fidži, tak je jedno, zda to označíme za Borneou či Amazonii.
Proti prvnímu dílu je herecké obsazení slabší a tomu odpovídají i herecké výkony. Sympatickou postavou je opička - kapitánův mazlíček - která nás celý film provází svými vyděšenými skřeky v případě blížícího se nebezpečí. Zajímavé je, že si toho nikdo nevšímá a maximálně ji okřikují, ať je ticho, takže její schopnost vidět nebezpečí dřív zůstane zcela nevyužita.
Honba za krvavou orchidejí je bohužel klasickým příkladem, jak se snažit za každou cenu vydělat na pokračování prvního dílu, který rovněž nebyl žádný trhák, ale proti svému pokračování je přece jen o stupeň lepší.
O filmu:
Anakonda: Honba za krvavou orchidejí
USA, 2004, 93 min
Oficiání web: Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid
Režie: Dwight H. Little
V hlavních rolích: Johnny Messner, KaDee Strickland, Matthew Marsden, Nicholas Gonzalez, Eugene Byrd, Morris Chestnut
Nejnovější komentáře