Kritiky.cz > Recenze knih > Analytická psychologie v pohádkách

Analytická psychologie v pohádkách

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Na tuto kni­hu jsem se těši­la již dva roky od doby, kdy jsem se dozvě­dě­la, že má při­jít na trh. Bohužel nebo bohu­dík jsem se k pub­li­ka­ci dosta­la až nyní. Název, obál­ka i znač­ná tloušť­ka sli­bo­va­ly kva­lit­ní čet­bu. Avšak jaké bylo mé pře­kva­pe­ní, když jsem zjis­ti­la, že nakla­da­tel­ství pod novým názvem vyda­lo již dvě pře­de­šlé exis­tu­jí­cí autor­či­ny kni­hy pospo­lu, kte­ré jsem již obě měla tu čest dáv­no pře­číst. Vnímám to tro­šič­ku jako pod­raz na čte­ná­ře, pro­to­že tuto sku­teč­nost jsem plně nevy­ro­zum­ně­la ani z ano­ta­ce:

Pohádky zob­ra­zu­jí uni­ver­zál­ní funk­ce psýché, ale při­tom neob­sa­hu­jí žád­ný indi­vi­du­ál­ní mate­ri­ál. Primitivní pohád­ky – na roz­díl od pohá­dek moder­ních – obsa­hu­jí zku­še­nos­ti našich před­ků, kte­ré zís­ka­li při setká­ní s arche­ty­pic­kým svě­tem. Proto jsou čas­to hrůzy­pl­né a vystu­pu­jí v nich růz­né nad­při­ro­ze­né bytos­ti. Zároveň ale odrá­že­jí živou psy­cho­lo­gic­kou zku­še­nost – v osu­dech pohád­ko­vých hrdi­nů je člo­věk po sta­le­tí v sym­bo­lic­ké podo­bě kon­fron­to­ván s obtí­že­mi, kte­rým je v živo­tě vysta­ven. Předkládaný sva­zek obsa­hu­je dvě autor­či­ny kla­sic­ké prá­ce. V díle Psychologický výklad pohá­dek jsou na řadě pohád­ko­vých pří­bě­hů názor­ně vysvět­le­ny jed­not­li­vé pojmy psy­cho­lo­gie C. G. Junga, jež jsou pro pocho­pe­ní pohá­dek důle­ži­té. Práce Animus a ani­ma v pohád­kách se spe­ci­fic­ky zamě­řu­je na arche­ty­py, kte­ré cha­rak­te­ri­zu­jí lid­skou zku­še­nost s opač­ným pohla­vím. Těžiště kni­hy je ve výkla­du kla­sic­kých gri­m­mov­ských pohá­dek. K nim Marie-Louise von Franz při­stu­pu­je oso­bi­tým způ­so­bem, v němž se pro­je­vu­je nad­hled a smy­sl pro humor.

Nyní k obsa­hu kni­hy, kte­rá sestá­vá ze dvou čás­tí. V prv­ním oddí­le figu­ru­jí kapi­to­ly z díla Psychologický výklad pohá­dek: Některé teo­rie pohá­dek, Pohádky, mýty a dal­ší arche­ty­pic­ké pří­běhy, Metoda psy­cho­lo­gic­ké inter­pre­ta­ce, Výklad pohád­ky Tři pír­ka, Tři pír­ka pokra­čo­vá­ní, Tři pír­ka dokon­če­ní, Mužský stín, Výzva ani­my a Žena, stín a ani­mus v pohád­kách. V dru­hém oddí­le násle­du­jí kapi­to­ly z díla Animus a Anima v pohád­kách: Staroněmecká pohád­ka Starý Šmajdapajda, Turkestánská pohád­ka Zázračný kůň, Norská pohád­ka Kari, Dřevěná suk­ně, Africká pohád­ka Kouzelník plá­ně, Příběhy o ani­mě, evrop­ská pohád­ka Černá prin­cez­na a Panna carev­na.

Něco krát­ce k autor­ce: Marie-Louise von Franz (1915-1998) byla švý­car­ská psy­cho­lož­ka, před­sta­vi­tel­ka ana­ly­tic­ké psy­cho­lo­gie Carla Gustava Junga, jehož byla také blíz­kou spo­lu­pra­cov­ni­cí. Narodila se v Mnichově, v rodi­ně rakous­ké­ho baro­na. Roku 1918 se její rodi­na usa­di­la v Curychu. Na curyšš­ské uni­ver­zi­tě vystu­do­va­la psy­cho­lo­gii a filo­zo­fii. S Jungem se setka­la roku 1933 ve svých osm­nác­ti letech a spo­lu­pra­co­va­la s ním téměř tři­cet let, až do jeho smr­ti roku 1961. Navštěvovala jeho před­náš­ky, poslé­ze nastou­pi­la u něj do výcvi­ku v anal­tic­ké psy­cho­lo­gii a pomá­ha­la mu pře­de­vším s pře­kla­dy řec­kých a latin­ských alchy­mic­kých spi­sů jako jeho prvo­řa­dý pro­fes­ní part­ner. Sama nej­ví­ce pro­slu­la svý­mi jun­gi­án­ský­mi výkla­dy pohá­dek, mýtů, snů a alchy­mic­kých tex­tů. Je autor­kou řady knih o ana­ly­tic­ké psy­cho­lo­gii.

O čem tedy kni­ha je? Tato vel­mi sil­ná kníž­ka o zhru­ba 358 stra­nách pojed­ná­vá o inter­pre­ta­ci pohád­ko­vých pří­bě­hů ve svět­le jun­gov­ské ana­ly­tic­ké psy­cho­lo­gie. Setkáme se zde s něko­li­ka nej­zná­měj­ší­mi arche­ty­py, zejmé­na s Animou, Animusem, Stínem a Kvaternitou, což je pou­ze úzké spek­trum, ale nemu­sí to být vylo­že­ně špat­ně. Autorka na roz­díl od Roberta Moore vůbec nezmi­ňu­je, z jakých arche­ty­pů sestá­vá Kvaternita a dále nero­ze­bí­rá ani muž­ské ani žen­ské arche­ty­py, což nemu­sí být špat­ně, ale čte­ná­ři nedá­vá mož­nost ori­en­to­vat se v množ­ství exis­tu­jí­cích arche­ty­pů.

Závěrem bych shr­nu­la, že kni­hu jsem již čet­la pou­ze okra­jo­vě, neboť jsem se již před časem detail­ně sezná­mi­la s obě­ma pře­de­šlý­mi kni­ha­mi. Kniha je opět psá­na odbor­ným jazy­kem, což může být pro běž­né­ho čte­ná­ře nároč­něj­ší pro pocho­pe­ní. Jelikož kaž­dý výklad je sub­jek­tiv­ní a odví­jí se od názo­rů indi­vi­du­ál­ní osob­nos­ti vyk­la­da­če, v něčem s autor­kou vylo­že­ně nesouzním a při­pouš­tím, že někdy se moh­la i mýlit – přes­to je její podá­ní veli­ce inspi­ra­tiv­ní. Mohu-li kni­hu paní von Franz srov­nat s titu­lem Roberta Moore, kte­rý se věnu­je muž­ským arche­ty­pům Kouzelník, Milovník, Válečník a Král, dala bych před­nost jeho sys­te­ma­tič­nos­ti a kom­plet­ní­mu pře­hle­du arche­ty­pů a jejich roz­bo­ru, neboť jeho poje­tí mi při­nes­lo lep­ší vhled do pro­ble­ma­ti­ky. Knihu bych tedy jako uce­le­ný sbor­ník dvou děl dopo­ru­či­la těm, kte­ří ješ­tě autor­ku nezna­jí a chtě­li by se dozvě­dět více o výkla­du mýtů.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,03075 s | počet dotazů: 264 | paměť: 63822 KB. | 21.04.2025 - 18:45:19