Nemusíte být přímo psychologem – stačí, pokud vás zajímají jungiánské archetypy, zejména Animus a Anima, potom by vás mohla zaujmout i tato kniha od světově uznávané odbornice v tomto oboru, Marie-Louise von Franz, která byla blízkou spolupracovnicí C. G. Junga a zabývala se mimo jiné analytickou psychologií v pohádkách. Tato útlá odborná publikace nabízí možný psychologický výklad mytologických příběhů. Tato brožura vyšla jako stá publikace vydavatelství Inner City Books, jehož patronkou byla sama von Franz. Zajímavostí je, že na začátku třetího tisíciletí prodalo toto nakladatelství více než 80.000 výtisků tří titulů své patronky. Knihy vydal Daryl Sharp, který společně s paní Cassily Welchovou sestavil tuto knihu na základě její pozůstalosti a poznámek ze seminářů pořádaných paní von Franz v Los Angeles. Kniha Animus a Anima v pohádkách je vedle knih Psychologický výklad pohádek a Analytická psychologie v pohádkách jednou z klíčových děl paní von Franz, které se věnují tajemství pohádek. Paní von Franz přitom vycházela z práce Carla Gustava Junga a aplikoval jeho koncepty při samotném rozboru lidových příběhů.
Něco krátce k autorce: Marie-Louise von Franz (1915-1998) byla švýcarská psycholožka, představitelka analytické psychologie Carla Gustava Junga, jehož byla také blízkou spolupracovnicí. Narodila se v Mnichově, v rodině rakouského barona. Roku 1918 se její rodina usadila v Curychu. Na curyššské univerzitě vystudovala psychologii a filozofii. S Jungem se setkala roku 1933 a spolupracovala s ním téměř třicet let, až do jeho smrti roku 1961. Pomáhala mu především s překlady řeckých a latinských alchymických spisů. Sama nejvíce proslula svými jungiánskými výklady pohádek, mýtů, snů a alchymických textů. Je autorkou řady knih o analytické psychologii.
O čem tedy kniha je? Tato útlá knížka o zhruba 101 stranách sestává ze sedmi kapitol, které nesou názvy pohádek: Starý Šmajdapajda; Kouzelný kůň; Kari, dívka s dřevěnými šaty; Kouzelník z pláně; Příběhy o animě; Černá princezna a Panna carevna.
Dovolte mi citovat: „Jung kdysi řekl, že pokud chce někdo důsledně interpretovat pohádku, bere na sebe úkol natolik náročný, že po jeho splnění musí nastoupit na přinejmenším týdenní dovolenou. Obtížnost výkladu je dána tím, že pohádky zobrazují univerzální funkce psýché, ale přitom neobsahují žádný individuální materiál. Pohádky jsou zcela abstraktní vzorce. Primitivní pohádky – na rozdíl od pohádek moderních – obsahují zkušenosti našich předků, které získali při setkání s archetypickým světem. Proto jsou často hrůzyplné a vystupují v nich různé nadpřirozené či božské bytosti. Marie-Louise von Franz svým osobitým způsobem – s nadhledem a smyslem pro humor – v knize interpretuje několik takových pohádek a při tom zkoumá proměnlivé obrazy dvou archetypů zásadně ovlivňujících lidský život a mezilidské vztahy, které analytičtí psychologové označují jako animus a anima. Základem knihy, kterou po autorčině smrti připravil k vydání Daryl Sharp, je série jejích přednášek v Institutu C. G. Junga v Los Angeles. Do rukopisného materiálu, nalezeného v autorčině pozůstalosti, záměrně zasahoval co nejméně, aby tak umožnil čtenářům takříkajíc bezprostřední setkání s jednou z nejvýznamnějších osobností analytické psychologie.“
Závěrem bych shrnula, že knihu mám ráda, neboť se mi velice líbila. Tato brožura je sice psána odborným jazykem, což může být pro běžného čtenáře náročnější (některé pasáže jsem musela číst dvakrát a celou knihu čtu nyní již podruhé s ročním odstupem), ale získané informace jsou k nezaplacení. Svým poselstvím je stále aktuální a poutavá, ačkoliv od jejího vydání uběhlo již více než dvacet let. Samozřejmě, že každý výklad je subjektivní a odvíjí se od názorů individuální osobnosti vykladače, tedy s podáním paní von Franz nemusí souhlasit všichni, dokonce v něčem s autorkou vyloženě nesouzním a připouštím, že někdy se mohla i mýlit – přesto je její podání velice inspirativní. Primárně se v knize zaobírá dvěma archetypy, Animusem a Animou, což je pouze úzké spektrum, ale to nemusí být vyloženě špatně. Mohu-li knihu paní von Franz srovnat s titulem Roberta Moore, který se věnuje mužským archetypům Kouzelník, Milovník, Válečník a Král, dala bych přednost jeho systematičnosti a kompletnímu přehledu archetypů a jejich rozboru, neboť jeho pojetí mi přineslo lepší vhled do problematiky. Pro koho je tedy kniha určena? Pro ty, kdož hledají hlubší porozumění sami sobě, mají zájem o osobní rozvoj a chtějí dosáhnout určitého stupně zralosti, nahlédnout pod pokličku psychiky a do tajů pohádek.
Nejnovější komentáře