Antibiotika vynalezl v roce 1922 Alexander Fleming. Prvním známým antibiotikem se stala plíseň, z rodu štětičkovec, která ničí bakterie. Během 100 let vniklo více 6000 látek, které známe jako antibiotika. Z toho převážná většina se nesmí kombinovat s alkoholem, kvůli jejím vedlejším účinkům.
Nejhorší stavy s alkoholem zažíváte s antibiotiky - metronidazol, tinidazol a sulfamethoxazol či trimethoprim a dalšími. Hlavní důvod proč tyto antibiotika nebrat spolu s alkoholem je to, že blokují vstřebávání alkoholu a i jedno malé pivo může způsobit pocit jako po hodně frťanech tvrdého alkoholu. To jsou rudé fleky po celém těle, mdloby a zvracení atd. Tady by se kombinace, antibiotika a alkohol, neměla vůbec vyskytovat. Obecně by se nemělo pít na antibiotika.
S alkoholem je taky nebezpečné to, že alkohol rozšiřuje cévy, a tak se tělo může více zatížit a zkomplikovat vstřebávání léků.
Nesmíme zapomenout i na játra, která jsou alkoholem hodně zatížená a vstřebávání antibiotik se může značně omezit.
I bez alkoholu můžou antibiotika vaše tělo zatížit a zkomplikovat léčení . Antibiotika totiž ničí přirozené prostředí ve střevech. A tak doporučuji si antibiotika kombinovat s probiotiky, které chybějící bakterie ve střevech nahrazují. Pokud probiotika nezaberou, tak co jíst při průjmu? Nejlépe suché pečivo, brambory, bílou rýži, či vařenou mrkev nebo banány.
A pro máme brát léky pravidelně, Je to způsobeno hlavně tím, že antibiotika mají svojí dobu vstřebávání a účinnost a kdyby se antibiotikum vynechalo nebo se vzalo dříve než je naplánované, tak by si buďto bakterie zvykly, rezistence (odolnost) bakterií, nebo byly měli čas za dobu, kdy dávku antibiotik vynecháte, se rozšířit.
Důležitým prvkem je také, aby se vzal předepsaný počet tabletek. Chemici je totiž správně vymysleli tak, aby až dobrání celého balení léků zničilo všechny bakterie, které má.
Důležité je také, že antibiotika fungují jenom na bakterie, ne na viry. Ona je snadná představa, že na viry lze vzít jakékoliv antibiotikum a pomůže to. Není to pravda, viry jsou odolné a antibiotika zabijí jenom bakterie, které by vám mohli komplikovat léčbu.
Jednotlivá antibiotika se liší užitím v závislosti na jídle (příklady):
- a) nalačno, případně před jídlem: Penicilin, Sumamed, Penbene, Ospen , Azitromycin
- b) na začátku jídla: Augmentin, Amoksiklav
- c) do 15 minut po jídle: Zinnat, Medoxin, Xorimax, Furolin
- d) po jídle: Cotrimoxazol, Biseptol (omezit kyselé šťávy, vitamín C, hodně pít)
- e) nezávisle na jídle: Ofloxacin, Ciplox (nejíst současně mléčné výrobky, minerály a antacida)
Článek je součástí webu target=„_blank“ rel=„noopener“>Domácírady | Rady pro váš dům - recepty,zdraví, vaření, trendy...
Nejnovější komentáře