Jsme zmenšeninami mystéria světa, vesmíru, celého bytí. Zákonitosti našeho života jsou podobné těm přírodním. Ponořme se ve více než třista stránkách do duše ženy, zákonitostí jejího života a nacházejme to své v protikladech, vztazích, souzněních, ve zkušenostech. Autorka sama říká, že kniha nás má inspirovat k vlastnímu hledání, k nacházení vlastních hledisek.
Hlediska: nespočet příležitostí
Jen těžko lze definovat, co je v knize nejzásadnější, pro každého to totiž bude něco jiného: Anotace napoví pár základních témat, která jsou ale rozvíjena jako voňavá růže. Tělesnost, menstruace, mateřství, dech, sexualita, ženskost a tvořivost – ideální ve chvíli, kdy životem procházíte a možná se vám zdá, že se stále vracíte. Pochopení hladí, pochopení, že se netočíme v kruhu, ale vždycky jdeme po jakési spirále a je přirozené dostávat se znovu na ta samá (a přesto již jinak nastavená) místa. To jsem tu vnímala jako milé pohlazení a dodalo mi to chuť číst dál. Chápat, nechávat na sebe působit i to, co zatím není jasné, dodávalo mi to chuť uložit si knihu na místo, na kterém bude vidět – a já po ní mohu sáhnout později.
I to nám ostatně autorka doporučuje. Vracet se k textu, pokud nám přijde těžký – a on těžký je. Těžké jungovské vyjadřování ale tvoří úžasnou atmosféru, která zpomaluje čtenářský zážitek a je více naplňující – ale právě to je potom důvodem, proč považuji Polibek kobry za knihu, kterou je třeba mlsat, nikoliv konzumovat. Snad pak i lépe budete vnímat cennost a hloubku osobních zkušeností autorky z cest…
Prožívat různá hlediska… k tomu tu bude mít čtenář nespočet příležitostí. A jednu lepší než druhou…
Ukázka:
„Věřím v proces pochopení, ochotu naslouchat a ochotu vystavit to, co bylo dosud vnímáno jako pevné, křehkosti přeměny – v adekvátním prostředí podpory. Věřím ve statečnou a soucitnou revizi osobních i kolektivních postojů, které mohou postupně vytvářet novou, vědomější a zdravější zvykovou strukturu. Podobně jako když had svlékne starou kůži. A je myslím dobré vnímat, že i takový proces se děje ve fázích.“
Jsme toho všeho součástí… Ukázka je z kapitoly Jaká čest být ženou, pokud to není naopak.
O autorce:
Barbora Hu vystudovala indologii a kulturologii na FF UK, studium sebe sama považuje za neukončený proces. Přes půlku svého života se věnuje józe, po šest let provozovala vlastní jógové studio. Je autorkou pěti knih pro dospělé a děti, věnuje se publicistice na téma jóga, sebepoznání a osobního rozvoje. Vede lekce, semináře a kurzy pro veřejnost, i terapeuticky zaměřené sese. Je matkou syna Tadesáše. www.barborahu-yoga.cz
Foto: Renata Petříčková & Grada Publishing, a.s.
Nejnovější komentáře