Brendan Fraser o uplynulém víkendu završil svůj neuvěřitelný hollywoodský comeback a převzal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Velryba. Před osmi lety byl ale herec v úplně jiném
Za oponou noci měl být režijním debutem českého autora Dalibora Stacha podle jeho stejnojmenné knihy z roku 2012 (česky Za oponou noci), která popisuje jeho vlastní zážitky blízké smrti. Financoval ho český podnikatel Milan Friedrich, který předtím založil místní módní značku American Way a který se měl tímto projektem také poprvé pustit do filmové tvorby.
„Za oponou noci se zabývá globálním tématem, které se týká nás všech, co se děje po naší smrti,“ řekl Stach v rozhovoru pro ruský server Kino-Punk v roce 2019.
„Film tuto myšlenku odhaluje hlouběji než jiné podobné filmy natočené na toto téma. Symbolický a surrealistický zážitek klinické smrti jsem se snažil zprostředkovat audiovizuálně, zároveň jsem pracoval s testovacím publikem (od dělníků v továrně až po intelektuály), abych se ujistil, že můj příběh a myšlenka jsou srozumitelné pro každého.“
Hollywoodské hvězdy Brendan Fraser, Marcia Cross (Zoufalé manželky) a Dawn Olivieri (Dům lží) byly do filmu Za oponou noci obsazeny společně s místními talenty, jako jsou Boleslav Polívka, Michal Suchánek, Chantal Poullain, Petra Bučková a David Novotný.
Podle Stacha bylo obsazení Frasera náhodné. Herec měl vlastní zážitky blízké smrti, především při natáčení Mumie, o kterých režisér předtím nevěděl. Pro Fraserovu roli, která je prý sice menší, ale klíčovou součástí filmu, byli údajně zvažováni i herci jako Bruce Willis a Chris Hemsworth.
„Brendan je profesionál a především milý a okouzlující člověk. Ptal se mě, proč jsem ho obsadil. Když jsem si prohlížel seznam, který se skládal asi ze třiceti známých herců, jeho jméno podivně svítilo uprostřed. Neměl jsem pro to žádné vysvětlení,“ řekl Stach v rozhovoru pro Kino-Punk.
„Když přišel na plac, řekl mi, že sám zažil dvě klinické smrti, takže budeme podobně naladění lidé. Během natáčení byl hotel přeplněný a já musel hledat osm kulis k natáčení. Na natáčení jsme měli omezený časový úsek, pouhých 12 hodin. Všechno však šlo dobře. Brendan mi dokonce vysekl poklonu a poděkoval mi za přehledné naplánování průběhu natáčení. Všechno jsme stihli natočit včas.“
Fraser má mimochodem i české předky: v rozhovoru z roku 2010, který propagoval film Mimořádná opatření, řekl pro Irish America, že jeho kořeny zahrnují irské, skotské, německé a české.
Za oponou noci se v České republice natáčelo v roce 2015, a to v lokacích v Mostě a okolí za Prahou, v Ostrově a Jáchymově na Karlovarsku, v Kamenickém Šenově u Liberce, v Jirkově a v Ústí nad Labem.
Původně se plánovalo, že film bude uveden do kin v roce 2017, ale toto datum přišlo a odešlo, aniž by se o projektu cokoli vědělo. V následujících letech se Friedrich pustil do Hollywoodu, kde působil jako výkonný producent projektů jako Altitude s Dolphem Lundgrenem a Denise Richardsovou v hlavních rolích nebo Saving Christmas s Edwardem Asnerem.
V roce 2020 natočil Friedrich sci-fi film podle vlastních skutečných zážitků: příběh o únosu mimozemšťany Alpha Code, v němž hráli Richardsová a Randy Couture a který se natáčel v okolí Prahy. Podle tiskové zprávy k filmu Alpha Code byla producentova „inženýrská práce na elektromagnetických levitačních generátorech podnětem k příběhu a byla do filmu zakomponována.“
Friedrich by v roce 2020 v tichosti uvedl do kin další film: Friedrich by v roce 2017 natočil film The Secret of Karma s Brendanem Fraserem a Marciou Crossovou v hlavních rolích. Podle všeho šlo o verzi filmu Za oponou noci, která byla dokončena bez účasti původního scenáristy a režiséra a bez propagace vypuštěna na Vimeo a Prime Video.
Tajemství karmy si lze na Prime Video půjčit ještě dnes za 3,99 dolaru, ale uživatelské recenze nebyly přívětivé. Zdá se, že tuto verzi filmu nehodnotili žádní kritici ani novináři.
Stach mezitím usilovně pracoval na dokončení své oficiální verze filmu Za oponou noci. Koncem loňského roku ji konečně dokončil a 10. prosince měl premiéru v pražském Kině Lucerna pod nyní již známým názvem Dimenze.
Od té doby jezdí s filmem na roadshow po České republice a Slovensku a osobně doprovází projekce svého filmu. Podle svých webových stránek plánuje s filmem pokračovat v turné až do dubna 2024.
„O verzi pro rok 2020 nevím. Neviděl jsem ji, nepracoval jsem na ní a ani ji vidět nechci,“ napsal Stach na konci loňského roku na diskusním fóru ČSFD.cz. „Od roku 2016 do roku 2019 jsem za pomoci českého publika dokončil 20 minut nedokončeného materiálu a od roku 2019 do jara 2022 jsem ho sestříhal, kdy proběhly zkušební projekce s diváky v kině.“
Pokud se nacházíte v České republice nebo na Slovensku, můžete projekci režisérského sestřihu filmu zhlédnout na Stachově putovní roadshow; příští měsíc se film bude hrát mimo jiné v Karlových Varech, Brně, Ostravě a Bratislavě, podrobněji na jeho webových stránkách.
Budoucí dostupnost Stachovy oficiální verze filmu Za oponou noci, nyní nazvané Dimenze, je zatím v jednání.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře