Francouzští vulkanologové Katia a Maurice Krafftovi, přední představitelé odborného studia sopek, se představují v novém dokumentárním filmu režisérky Sary Dosy Oheň lásky, který letos přijede na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary poté, co vzbudil bouřlivé nadšení na festivalu Sundance. Do českých kin se snímek dostane od 14. července díky distributorovi Aerofilms.
Katia a Maurice Krafftovi se narodili 25 kilometrů od sebe ve francouzském Alsasku a náhodné setkání s aktivními sopkami jim vnuklo celoživotní posedlost. Potkali se během studentských protestů v 60. letech, zamilovali se do sebe a vzali se. Jejich vášeň je dovedla k tomu, že se v 70. a 80. letech stali dvěma nejvýznamnějšími vulkanology na světě.
V seznamech nejnebezpečnějších povolání by vulkanologie měla zaujímat přední místa. Přistoupíte k okraji aktivní sopky, nahlédnete dovnitř a stejně tak dobře se můžete dívat do hlubin pekla a na svůj vlastní potenciální zánik.
Jak je v knize Oheň lásky opakovaně zdůrazněno, vulkanologie není exaktní věda: vědci nevědí, kdy sopka vybuchne, jak velký bude výbuch nebo jaké přesné oblasti budou zasaženy. Jak Krafftovi shromažďují data, aby lépe porozuměli sopkám a mohli provádět takovéto odhady, musí se stále více přibližovat k nejisté hraně.
Kromě několika krátkých animovaných sekvencí a mediálních vystoupení hlavní dvojice byl film Oheň lásky sestaven výhradně ze záběrů, které Katia a Maurice Krafftovi pořídili během svých více než dvacetiletých exkurzí na stovky sopek po celém světě.
V celém filmu Oheň lásky vidíme hypnotické záběry vířící lávy a valících se oblaků kouře, ale jsme také svědky napodobivého lidského příběhu dvojice za kamerou (a často i před ní). Maurice si na sopečných skalách, přes které cestují, smaží na pánvi vajíčko a oba si oblékají kovové obleky, aby se ochránili před sopečnými bombami, úlomky hornin vystřelovanými stovky metrů do vzduchu.
Příběh manželů Krafftových vypráví Miranda July, zatímco jejich záběry zaplňují obrazovku. Oheň lásky vypráví jejich příběh intimně a účinně, ačkoli se tento příběh pohybuje po přímočaré linii; skutečným pokladem jsou zde neocenitelné záběry pořízené Krafftovými, které diváka přenášejí do nejnebezpečnějších přírodních lokalit po celém světě.
Opakujícím se tématem filmu Oheň lásky je stále větší a větší nebezpečí, kterému se dvojice vystavuje, když postupuje ve svém výzkumu. Rizika se zpočátku zdají být téměř hravá - Maurice jezdí na gumovém člunu po kyselém jezeře na Jávě - ale nebezpečí se pomalu stává zjevnějším, jak se blíží ke stále smrtonosnějším sopkám.
Stálo to všechno za to? Během své kariéry byli Krafftovi motivováni náhlou erupcí hory Svatá Helena v roce 1980, která měla za následek smrt přítele a kolegy, a erupcí sopky Nevado del Ruiz v Kolumbii v roce 1985, která zabila 23 000 lidí poté, co úřady ignorovaly varování vědců, aby se evakuovali.
Vulkanické erupce jsou již dlouho jednou z nejsmrtelnějších hrozeb pro lidstvo, ale výzkumy shromážděné Katiou a Mauricem Krafftovými a dalšími vulkanology nám pomáhají lépe porozumět jim a rizikům, která s sebou nesou. Kniha Oheň lásky je dojemnou, až katarzní ódou na Katii a Maurice Krafftovy a neocenitelným dokumentem jejich celoživotní vášně.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře