Po fenomenálním úspěchu Shreka 2 se americké studio DreamWorks pokouší dobýt srdce mladých i starších diváků (a jejich peněženky) dalším animovaným trhákem: snímkem Příběh žraloka. Jak název napovídá, z říše zakletých princezen, statečných zlobrů, mluvících oslů, spanilých dračic a proradných sudiček se tentokrát přeneseme do království podmořského.
Zběsilejší a propracovanější, ale méně sofistikovaný a hlavně méně vtipný – takhle by se dal Příběh žraloka ve stručnosti přirovnat nejen k oběma Shrekům, ale také k loňskému animáku Hledá se Nemo od konkurenčního Pixaru. Je otázka, zda se DreamWorks Nemovým úspěchem inspirovali záměrně či zda jde z hlediska tématu jen o shodu náhod. Oficiální místa hovoří jasně: producent Jeffrey Katzenberg tvrdí, že práce na Příběhu žraloka trvaly tři roky, a dodává, že tvůrci nic neponechali náhodě.
Jedním z nejtěžších úkolů bylo zřejmě vytvořit konkurenceschopný scénář, který by snesl srovnání se slavnými animáky z minulosti, jako byl třeba MravenecZ nebo Toy Story – Příběh hraček. U Shreka to zas až tak těžké nebylo, protože ten vznikl na základě knižní předlohy. To u Žraloka začínali scenáristé s prázdným listem papíru, ale na druhou stranu na to byli čtyři, takže se dal čekat celkem složitý a větvený příběh. Výsledek? Zápletka je poměrně přímočará, ačkoli má spoustu drobných kudrlinek.
Přiblížit děj není tím pádem nic snadného – je velice jednoduchý, ale přitom (nebo právě proto) také celkem silný. Jak to tedy udělat, aby se žralok nažral, ale ryba zůstala celá? Buď bych mohl napsat, že je zkrátka docela dobrý, a vy byste mi to museli věřit, anebo bych se o stručný, leč krátký náhled pod vodní hladinu přece jen mohl pokusit. Komu víc vyhovuje první možnost, ať laskavě přeskočí na přespříští odstavec. Vy ostatní ovšem riskujete, že zůstanu pod vodou příliš dlouho a vy mi pak budete muset dávat umělé dýchání. (Ale pokud jste osoba ženského pohlaví a přiměřeného věku, vůbec bych se tomu nebránil.)
Ale pojďme už ke slíbenému ději, aby se z toho ještě nestala seznamka. Rybí mladík Oskar je typický průšvihář, kterému se nedaří v práci a větší problémy než se šéfem má jedině s holkama. Díky náhodě se stane svědkem smrti žraločího mafiána a rozhodne se využít situaci ke svému prospěchu. Zatímco jej ostatní ryby oslavují jako „zabijáka žraloků“, otec zabitého žraloka – mafiánský šéf Don Lino – se rozhodne zorganizovat pomstu… Tak a to by k příběhu stačilo. Teď honem zase nad hladinu a nadechnout! Kdo se neutopil, ať čte dál.
Vizuální stránka filmu vás přibije do křesla hned v samém úvodu a nedovolí vám opustit kinosál dřív, než skončí závěrečné titulky (i během nich se totiž děje řada zajímavých věcí). Popcorn si tedy tentokrát radši nekupujte – zaskočit by vám totiž mohl nejen smíchem, ale také úžasem nad nádherně propracovanými a neskutečně detailními podmořskými scenériemi, které působí hlavně v úvodu díky své komplexnosti naprosto neopakovatelným a nezapomenutelným dojmem. Pořád je na co se dívat. Všude se odehrává spousta drobných a současně velice vtipných miniaturních scének, které běžný smrtelník nemá šanci při prvním zkouknutí všechny zaregistrovat (zvlášť pokud chce sledovat interakci hlavních postav v popředí). Řada karikatur a parodií běžného života nás, suchozemských krys, je ovšem nepřehlédnutelná: místo myčky aut je tu myčka velryb; místo policejních vozů jsou tu policejní ryby, které samozřejmě nepostrádají charakteristický maják; ve volném čase ryby sledují dostihy mořských koníků. A mají i vlastní televizi, která může mít na jedince zhoubný vliv, zvlášť pokud člověk (nebo ryba) není před ní, ale v ní (což Oskar záhy zjistí na svou vlastní šupinatou kůži). Při renderování animátoři použili celou flotilu počítačů – vykreslování textur, povrchů i těch nejmenších podrobností údajně probíhalo na 300 strojích současně!
Zkrátka a dobře, vizuálně je Příběh žraloka mnohem, mnohem propracovanější než Shrek 2 nebo Hledá se Nemo (a taky mnohem rychlejší a zběsilejší, ačkoli z hlediska příběhu se toho v něm rozhodně víc nestane).
Minimálně stejně důležitou roli jako scénář a jeho grafické zpracování však v animované komedii hraje i dabing. Původní znění nemá chybu a je jedním z hlavních a halasně inzerovaných magnetů filmu. Promluví zde celá plejáda hollywoodských celebrit – jen považte: Will Smith (hlavní hrdina Oskar), Renée Zellwegerová (jeho přítelkyně Angie), Angelina Jolieová (rybí sexbomba Lola) nebo Robert De Niro (žraločí mafiánský boss Don Lino). Pozadu nezůstává ani Martin Scorsese (Oskarův zaměstnavatel Sykes) či Jack Black (žralok-vegetarián Lenny). V hraném filmu by se tolik hvězd sešlo jen těžko.
Herci svým postavám ovšem nepropůjčili jenom hlas – animátoři podle nich totiž modelovali i mimiku rybích hrdinů a přizpůsobili jim i jejich obličeje. Krasavice Lola díky tomu nepostrádá smyslné rty Angeliny Jolie, Don Lino má na tváři pihu přesně jako De Niro a Angie mhouří oči stejně roztomile jako Renée Zellwegerová.
Před tažením do kina si tedy dejte pozor, jestli jdete na titulkovanou, nebo česky namluvenou verzi. Přišlo totiž to, co přijít muselo: českým dabingem film ztrácí minimálně polovinu své zábavnosti a tedy i kvality. Snažení Aleše Hámy a spol. je sice chvályhodné a zaslouží si obdiv, že se do předem ztraceného pokusu vůbec pustili, ale konečný výsledek jejich úsilí zdaleka neodpovídá a vzhledem k těsné provázanosti původních dabérů se svými postavami ani odpovídat nemůže.
Některá silná místa si ovšem Žralok dokázal uchovat i tak; jiná jsou zredukována na to, co původní znění zdařile parodovalo: na klišé. Jen málokdy se vidí film, který by z tolika stereotypů dokázal ukuchtit tak svébytný a chytlavý příběh. Jistě, z části je to tím, že Žralok je v podstatě komedie, ale přesto jsem se místy neubránil pocitu, že by mohl fungovat i jako o něco serióznější záležitost…
Animované filmy jsou navzdory demisi Disneyho studia na vzestupu, a tak je možné, že nás brzy DreamWorks nebo Pixar překvapí „vážným“ animákem. Japonci je koneckonců dělají už léta. Ale manga v celé své rozmanitosti by byla na samostatné – a mnohem delší – povídání…
Nejnovější komentáře