Samotná historie života na planetě Zemi je sama o sobě fascinující. Stejně jako představa, že Zemi neobývala po 90 % doby její existence žádná zvířata ani rostliny. Zvířecí a rostlinné druhy, jak je známe dnes, prošly během 3,8 miliard let (právě tehdy zřejmě na Zemi vznikl z jedné jediné buňky, označované jako Poslední univerzální společný předek (LUCA), všechen život. Jak se vyvíjel, než se na planetě před dvěma a půl miliony let objevil člověk (Homo habilis – člověk zručný)? To se dozvíte v „knižním muzeu“ – publikaci z řady nádherně provedené série „Vstupte do muzea“, tentokrát na téma Příběh života. Evoluce.
Celá série, stejně jako tato kniha, vyniká nádhernými velkými ilustracemi, zařazených do galerií. Ty odpovídají jednotlivým kapitolám, v tomto případě časové ose – Prastará Země, Prekambrium, Prvohory, Druhohory a Kenozoikum. Kniha nás provede historií života na planetě Zemi od vzniku LUCY až po dobu před 30 000 lety, kdy byl člověk moudrý (Homo sapiens sapiens) jediným hominidem na planetě – jediným přeživším zástupce m kdysi velmi rozmanité a bohaté skupiny.
Kniha je určená čtenářům už od šesti let, zajímat bude ale i dospělé. Text je srozumitelný, konstatuje, ale také nutí k zamyšlení: „Evoluce je vědecká teorie o tom, jak se postupně vyvíjely a diverzifikovaly živé organismy na Zemi. Tento proces je velkou měrou řízen přirozeným výběrem, který zajišťuje, že organismy nejlépe přizpůsobené životu v určitém prostředí předají své znaky dalším generacím. Teorii evoluce přirozeným výběrem vyvinuli v polovině devatenáctého století Charles Darwin a Alfred Russel. Jejich závěry byly založeny na poznatku, že jedinci určitého druhu vykazují řadu fyzických znaků, z nichž některé jsou pro přežití v daném prostředí výhodnější než jiné. Jedinci s vyšší šancí na přežití se budou s větší pravděpodobností rozmnožovat, a předají tak své geny spolu s těmito znaky další generaci. Dnes víme, že evoluční teorie váže všechny živé organismy na Zemi k jednomu prapůvodnímu předkovi. Tento neutuchající vývoj se odehrává i dnes, přímo před našima očima…“ Po tomto úvodu následuje skvěle zpracovaná časová osa vývoje života na Zemi, zobrazující zvířata a rostliny, které kdysi na Zemi žily a jsou předchůdci dnešních živočišných a rostlinných druhů.
V knize jsou popsány nejen jednotlivá období vývoje na Zemi, během nichž docházelo ke změnám klimatu, což přímo souviselo s rozvojem jednotlivých rostlinných a živočišných druhů, ale také nejvýraznější zástupci těchto druhů: „V době před 2,5 miliony let se mnoho druhů vyvinulo do obřích rozměrů a po Zemi ztěžka našlapovala obrovská stvoření jako paraceratherium, příbuzný soudobých nosorožců. Tento tvor byl se svými pěti metry v kohoutku a asi 30 tunami, což je čtyřikrát tolik, než váží dnešní sloni, největším suchozemským savcem, který kdy existoval.“
Pokud máte slabost pro naučné encyklopedie a chcete mít ve své knihovně jednu tak trochu netradiční, kde je obrazová složka stejně důležitá jako textová, sáhněte po edici původních anglických knih – galerií, které v českém překladu vydává Albatros. Rozhodně nebudete litovat.
Příběh života. Evoluce
Autor: Fiona Munroová a Ruth Symonsová
Ilustrace: Katie Scottová
Počet stran: 80
Vydal: Albatros
Kniha ke koupi: Albatros Media a.s.
Rok vydání: 2018
Hodnocení: 100 %
Nejnovější komentáře