Imaginárium je posledním filmem, kde se můžeme rozloučit s Heathem Ledgerem. Film nedávno vstoupil do kin a já se vám jej pokusím představit.
Právě Heath Ledger vás uvítá do světa, který se absolutně vymyká veškerým logickým zákonitostem. Příběh se odehrává v současném Londýně, ovšem už jenom to, že doktor Parnass uzavřel před tisíci lety smlouvu s ďáblem, který mu dal nesmrtelnost a zvláštní schopnosti, dává filmu cejch mysterióznosti.
Ďábel hraje ve filmu jednu z nejdůležitějších rolí. Před několika desetiletími totiž Parnasses s ďáblem uzavřel novou smlouvu, která mu vrátila zpět mládí, jelikož se právě doktor šťastně zamiloval. Výměnou za to však musel ďáblu dát všechny své děti v den svých šestnáctých narozenin. A co se nestane, v současné době je doktorova dcerka Valentina nedaleko svých šestnáctých narozenin, a proto je zápletka jasná. Ďábel se objeví znovu a jelikož je to fér chlapík, uzavřou sázku o to, kdo v Parnassově imagináriu dřív nachytá pět duší, vyhraje Valentinu. No a právě teď je ta nejvhodnější chvíle vysvětlit, co vlastně to imaginárium znamená.
Jak už bylo psáno, Parnass oplývá velkými schopnostmi. Se svým kočovným divadlem objíždí místa v Londýně a snaží se nalákat lidi, kteří by chtěli to jeho imaginárium poznat. Většinou se však nesklidí úspěch, nýbrž posměch. Nikdo totiž nevěří, že zažije něco nadpozemského poté, co projde levným zrcadlem.
V tu chvíli přichází na scénu Tony, alias Heath Ledger, a ukáže Parnassovi správnou cestu. Ubohé kočovné divadlo umístí do nákupního střediska, změní kulisy a pomůže tak v lovu duší tak, že provede bohaté paničky Parnassovým imagináriem, kde se plní veškerá přání. Po průchodem zrcadla vás totiž celý svět zaplaví všemi nejtajnějšími sny vašeho vědomí a učiní vás šťastnými. Objevíte se ve fantaskním světě, jehož největším omezením je pouze vaše fantazie. V každém vašem snu však vždy číhá ďábel a právě tímto se bude v celém filmu vyznačovat návštěva každého člověka v Parnassově imagináriu. Ďábel totiž vždy vytvoří cestu, která vede přímo k němu. Cestu, na které lidi v imagináriu zemřou a stanou se tak členy cenné sbírky ďábla. Ti, co se však nedají zlákat, se naopak stanou součástí skóre doktora Parnassese.
Imaginárium nám tedy dává do světa kinematografie jedno z největších vyjevení fantazie tvůrců, jaké nám kdy bylo dopřáno. Neomezený svět bez hranic je totiž pro tvůrce skutečně neomezeným, a tak si v něm dělali, co chtěli. Bohužel někdy to bylo až na škodu.
Jak jsem na začátku uvedl, uprostřed natáčení spáchal sebevraždu jeden z nejslibnějších herců své generace, Heath Ledger. Když jsem ten film viděl, Heath se prostě nedokázal zbavit té mimiky po Jokerovi z Temného rytíře. Právě tato role jeho život ovlivnila i ukončila. Heath se totiž před natáčením akčního eposu Christophera Nolana zavřel do hotelového pokoje a trénoval mimiku a pohyby obávaného Jokera. Chtěl roli zahrát naprosto odlišným způsobem, než jak ji ztvárnil Jack Nicholson v prvním filmu o Batmanovi. Věděl, že tohle je jeho příležitost svou osobu konečně vymrštit do oblak světové kinematografie, což se také stalo. Ovšem od jeho hotelového pobytu Heath začal trpět silnou nespavostí a začal brát léky na spaní. Uprostřed natáčení imaginária si však vzal mnoho prášků, které jej uspaly na věčnost.
Ve chvíli jeho smrti se celé natáčení zastavilo a film byl na pokraji zrušení. Heath však stačil natočit většinu scén mimo imaginárium, načež se tvůrci rozhodli oslovit tři špičkové herce současnosti, aby Ledgerův part v imagináriu dohráli. Proto na scénu přicházejí Johnny Depp, Jude Law a Colin Ferrel, kteří díky výmluvě, že se postava jménem Tony mění v imagináriu do vysněné podoby zákazníka, kterého má v Parnassově světě provést, mohou film dohrát.
Nikoho však nepřekvapí, že nejvíc zužitkoval prostor Ferrel, který se stal Tonyho podobou v závěru filmu. Depp sice svou část také zahrál, ovšem víc než Tonym, se stal Jackem Spearrowem. Tato pirátská roje se zkrátka Deppovi podepisuje na všech jeho dalších, a právě proto vám přijde Deppova mimika i chůze poměrně známá. No a na závěr Jude Law, který v současnosti okupuje jeden kino hit za druhým, podle mého názoru dostal nejmíň prostoru ze všech, ale také příliš nezklamal. Byl bych však mnohem radši, kdyby Lawova nádherná angličtina ve snímku zazněla více.
A to je zkrátka vše, co by bylo dobré vědět k filmu, který ve mně nechal poněkud rozpačité pocity. Možná to byl záměr, ale mě se zkrátka nelíbí ta neoddělenost reálného a fantaskního světa. Celý film působí zmateným dojmem a dle mého názoru na tom má podíl i Ledgerova smrt. Zatímco s ním jsou ve scénách všechny postavy uvolněné a rozjařené, bez něj je na každém vidět stín z oné neblahé události.
A tak se tento rozjařený film plný barev navzdory velkým očekáváním do filmové historie nezapíše díky moc povolené uzdě fantazii. Ne že bych byl proti volnomyšlenkářství, ale kdyby se celý film odehrával v imagináriu, bylo by to zkrátka lepší. Míchání současnosti do imaginárního světa mi zkrátka přišlo podivné a umělé.
Film je bohužel nedoladěný, ovšem i tak má všem divákům co nabídnout.
Naše hodnocení:
7
Podobné články
Imaginárium dr. Parnasse
2. February 2010 - 11:50 — maple6
Nejnovější komentáře