Kritiky.cz > Profily osob > Arnold Schwarzenegger slaví 75 let

Arnold Schwarzenegger slaví 75 let

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Arnold Alois Schwarzenegger (/ˈʃvɑːrtsnɛɡər/; vyslovováno [ˈaʁnɔlt ˈaːlɔɪ̯s ˈʃvaʁt͡səneːɡɐ]; narozen 30. července 1947) je rakousko-americký herec, filmový producent, podnikatel, bývalý kulturista a politik, který byl v letech 2003-2011 38. guvernérem Kalifornie. Od roku 2022 je posledním republikánským guvernérem Kalifornie. Časopis Time ho v letech 2004 a 2007 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

Schwarzenegger začal zvedat činky v 15 letech a ve 20 letech získal titul Mr Universe a následně sedmkrát vyhrál titul Mr Olympia. Je všeobecně považován za nejlepšího nebo jednoho ze dvou nejlepších kulturistů všech dob spolu s Ronniem Colemanem a je autorem mnoha knih a článků o kulturistice. Je po něm pojmenován Arnold Sports Festival, který je považován za druhou nejvýznamnější kulturistickou událost po Mr Olympia. Objevil se v kulturistickém dokumentu Pumping Iron (1977). Schwarzenegger ukončil kulturistickou kariéru a celosvětově se proslavil jako hollywoodská akční hvězda, která prorazila ve filmu Conan the Barbarian (1982), eposu o meči a kouzlech, který se stal kasovním trhákem a v roce 1984 se dočkal pokračování. Po ztvárnění titulní postavy ve sci-fi filmu Terminátor (1984) si zahrál v pokračováních Terminátor 2: Soudný den (1991), Terminátor 3: Vzestup strojů (2003), Terminátor Genisys (2015) a Terminátor: (2019). Mezi jeho další úspěšné akční filmy patří Komando (1985), Běžící muž (1987), Predátor (1987), Rudý žár (1988), Total Recall (1990) a Pravdivé lži (1994), kromě toho natočil i komedie jako Dvojčata (1988), Policajt ze školky (1990), Junior (1994) a Jingle All the Way (1996). Je zakladatelem filmové produkční společnosti Oak Productions.

Jako republikánský kandidát byl Schwarzenegger poprvé zvolen 7. října 2003 ve zvláštních odvolávacích volbách, aby nahradil tehdejšího guvernéra Graye Davise. Získal 48,6 % hlasů, o 17 procentních bodů před druhým v pořadí demokratem Cruzem Bustamantem. Přísahu složil 17. listopadu, aby odsloužil zbývající část Davisova funkčního období, a v roce 2006 byl v kalifornských guvernérských volbách znovu zvolen s vyšším podílem hlasů 55,9 %, aby zastával funkci guvernéra po celé funkční období. V roce 2011 vyčerpal svůj mandát guvernéra a vrátil se k herectví.

Schwarzeneggerovi se v dobách jeho kulturistické kariéry přezdívalo „rakouský dub“, během jeho herecké kariéry „Arnie“ nebo „Schwarzy“ a během jeho politické kariéry „guvernér“ (portmanteau ze slov „guvernér“ a „Terminátor“). V roce 1986 se oženil s Marií Shriverovou, neteří prezidenta Johna F. Kennedyho. Rozešli se v roce 2011 poté, co se přiznal, že v roce 1997 zplodil dítě s jejich služebnou; jejich rozvod byl dokončen v roce 2021.

Raný život

Arnold Alois Schwarzenegger se narodil 30. července 1947 v rakouském Thalu jako druhý syn Gustava Schwarzeneggera a jeho manželky Aurelie (rozené Jadrné). Schwarzeneggerův otec byl místním policejním náčelníkem. Po anšlusu v roce 1938 vstoupil do nacistické strany a v roce 1939 do Sturmabteilung (SA). Za druhé světové války sloužil jako vojenský policista při invazích do Polska, Francie a Sovětského svazu, včetně obléhání Leningradu, a dosáhl hodnosti Hauptfeldwebel. V bitvě o Stalingrad byl zraněn a v roce 1943 byl po onemocnění malárií propuštěn. Podle odborníka na holocaust Michaela Berenbauma sloužil Gustav Schwarzenegger „na válečných scénách, kde se páchala zvěrstva. Z dokumentů však nelze zjistit, zda v tom hrál nějakou roli“. Gustavově minulosti věnoval tisk velkou pozornost během odvolání kalifornského guvernéra v roce 2003, kdy byl Schwarzenegger zvolen guvernérem.

Gustav Schwarzenegger se oženil s Aurelií 20. října 1945; jemu bylo 38 a jí 23 let. Podle Schwarzeneggerových slov byli jeho rodiče velmi přísní: „Tenkrát v Rakousku to byl úplně jiný svět […] když jsme něco provedli nebo jsme neposlechli rodiče, prutem se nešetřilo.“ Vyrůstal v katolické rodině. Gustav dával přednost staršímu synovi Meinhardovi před Arnoldem. Jeho upřednostňování bylo „silné a do očí bijící“, což pramenilo z nepodloženého podezření, že Arnold není jeho biologické dítě. Schwarzenegger prohlásil, že jeho otec „neměl trpělivost naslouchat nebo pochopit vaše problémy“. S matkou, s níž udržoval kontakt až do její smrti, měl dobrý vztah.

Rané vzdělání a kulturistické začátky

Ve škole byl prý Schwarzenegger studijně průměrný, ale vynikal „veselou, dobromyslnou a bujarou“ povahou. Peníze byly v jejich domácnosti problémem; Schwarzenegger vzpomínal, že jedním z vrcholů jeho mládí bylo, když si rodina koupila ledničku. Schwarzeneggerův otec Gustav byl sportovec a přál si, aby se jeho synové stali mistry v bavorském curlingu. Pod vlivem svého otce se Schwarzenegger jako chlapec věnoval několika sportům.

Schwarzenegger začal posilovat v roce 1960, když jeho fotbalový trenér vzal svůj tým do místní posilovny. Ve čtrnácti letech dal přednost kulturistice před fotbalovou kariérou. Později řekl: „S posilováním jsem vlastně začal v patnácti, ale už jsem se léta věnoval sportům, například fotbalu, takže jsem měl pocit, že i když jsem štíhlý, jsem dobře vyvinutý, přinejmenším natolik, abych mohl začít chodit do posilovny a začít s olympijským vzpíráním.“ V jeho oficiálním životopise na webových stránkách se však tvrdí, že „ve 14 letech začal s intenzivním tréninkovým programem s Danem Farmerem, v 15 letech studoval psychologii (aby se dozvěděl více o síle mysli nad tělem) a v 17 letech oficiálně zahájil svou soutěžní kariéru“. Během svého projevu v roce 2001 řekl: „Můj vlastní plán se zformoval, když mi bylo 14 let. Můj otec si přál, abych se stal policistou, jako byl on. Matka chtěla, abych šel na obchodní školu.“

Schwarzenegger si oblíbil návštěvy posilovny ve Štýrském Hradci, kde také často navštěvoval místní kina, aby na velkém plátně viděl kulturistické idoly, jako byli Reg Park, Steve Reeves a Johnny Weissmuller. Když Reeves v roce 2000 zemřel, Schwarzenegger na něj s láskou vzpomínal: „Jako teenager jsem vyrůstal se Stevem Reevesem. Jeho pozoruhodné úspěchy mi umožnily pochopit, co je možné, když ostatní kolem mě ne vždy chápali mé sny. Steve Reeves byl součástí všeho, čeho jsem kdy měl to štěstí dosáhnout.“ V roce 1961 se Schwarzenegger seznámil s bývalým panem Rakouska Kurtem Marnulem, který ho pozval na trénink do posilovny ve Štýrském Hradci. V mládí byl tak odhodlaný, že se o víkendech vloupal do místní posilovny, aby mohl trénovat, i když byla zavřená. „Bylo by mi špatně, kdybych vynechal trénink… Věděl jsem, že když to neudělám, nemůžu se na sebe druhý den ráno podívat do zrcadla.“ Když se Schwarzeneggera zeptali na jeho první zážitek z kina jako chlapce, odpověděl: „Byl jsem velmi malý, ale vzpomínám si, že mě otec vzal do rakouského kina a viděl nějaké filmové novinky. První opravdový film, který jsem viděl a na který si zřetelně vzpomínám, byl film s Johnem Waynem.“ Ve Štýrském Hradci se Schwarzenegger stal učitelem Alfreda Gerstla, který měl židovské předky a později se stal prezidentem Spolkové rady, a spřátelil se s jeho synem Karlem.

Schwarzeneggerův bratr Meinhard zemřel 20. května 1971 při autonehodě. Řídil opilý a zemřel na místě. Schwarzenegger se jeho pohřbu nezúčastnil. Meinhard byl zasnoubený s Erikou Knapp a měli spolu tříletého syna Patricka. Schwarzenegger zaplatil Patrickovi vzdělání a pomohl mu přestěhovat se do USA. 13. prosince 1972 zemřel Gustav na mrtvici. Ve filmu Pumping Iron Schwarzenegger tvrdil, že se nezúčastnil otcova pohřbu, protože trénoval na kulturistickou soutěž. Později on i producent filmu uvedli, že tato historka byla převzata od jiného kulturisty, aby ukázala, do jakých extrémů jsou někteří schopni pro svůj sport zajít, a aby Schwarzeneggerův obraz zchladila a vytvořila pro film kontroverzi. Barbara Bakerová, jeho první vážná přítelkyně, však vzpomínala, že ji o smrti svého otce informoval bez emocí a že o svém bratrovi nikdy nemluvil. Postupem času uvedl nejméně tři verze, proč na otcově pohřbu chyběl.

V rozhovoru pro časopis Fortune v roce 2004 Schwarzenegger vyprávěl, jak od svého otce trpěl tím, co by se „dnes nazvalo zneužíváním dětí“: „Tahali mě za vlasy. Mlátili mě řemeny. Stejně jako dítě odvedle. Tak to prostě bylo. Mnoho dětí, které jsem viděl, rodiče zlomili, což byla německo-rakouská mentalita. Nechtěli vytvořit individualitu. Šlo jen o to, aby se přizpůsobili. Já jsem byl ten, kdo se nepřizpůsobil a jehož vůli nešlo zlomit. Proto jsem se stal rebelem. Pokaždé, když jsem dostal ránu a pokaždé, když mi někdo řekl: ‚Tohle nemůžeš dělat,‘ řekl jsem si: ‚Tohle už nebude na dlouho, protože se odsud odstěhuju. Chci být bohatý. Chci být někdo.“

Schwarzenegger sloužil v roce 1965 v rakouské armádě, aby splnil roční službu, kterou v té době museli absolvovat všichni osmnáctiletí rakouští muži. Během služby v armádě vyhrál soutěž Junior Mr. Europe. Během základního výcviku dezertoval, aby se mohl soutěže zúčastnit, a poté strávil týden ve vojenském vězení: „Účast v soutěži pro mě znamenala tolik, že jsem si důkladně nepromyslel důsledky.“ Další kulturistické soutěže se zúčastnil ve Štýrském Hradci v hotelu Steirerhof, kde se umístil na druhém místě. Byl zvolen „nejlépe stavěným mužem Evropy“, což ho v kulturistických kruzích proslavilo. „Titul Mr Universe byl mou vstupenkou do Ameriky – země příležitostí, kde jsem se mohl stát hvězdou a zbohatnout.“ Schwarzenegger podnikl svou první cestu letadlem v roce 1966, kdy se zúčastnil soutěže NABBA Mr Universe v Londýně. V soutěži Mr. Universe se umístil na druhém místě, protože neměl takovou svalovou definici jako americký vítěz Chester Yorton.

Charles „Wag“ Bennett, jeden z porotců na soutěži v roce 1966, byl Schwarzeneggerem ohromen a nabídl mu, že ho bude trénovat. Protože Schwarzenegger měl málo peněz, Bennett ho pozval, aby bydlel v jeho přeplněném rodinném domě nad jednou z jeho dvou posiloven ve Forest Gate v Londýně. Yortonova definice nohou byla vyhodnocena jako lepší a Schwarzenegger se podle Bennettem vypracovaného tréninkového programu soustředil na zlepšení definice svalů a síly nohou. Pobyt v londýnské čtvrti East End pomohl Schwarzeneggerovi zlepšit základní znalosti anglického jazyka. Život u Bennettových ho také změnil jako člověka: „Pobyt s nimi mě učinil mnohem kultivovanějším. Když je vám tolik, kolik mi tehdy bylo, pořád hledáte uznání, lásku, pozornost a také vedení. V té době jsem si to ještě pořádně neuvědomoval. Ale teď, když se ohlížím zpět, vidím, že rodina Bennettových všechny tyto potřeby naplňovala. Zejména mou potřebu být nejlepší na světě. Být uznávaný a cítit se jedinečný a výjimečný. Viděli, že potřebuji tu péči, pozornost a lásku.“

V roce 1966, když byl Schwarzenegger u Bennettů doma, měl také možnost setkat se s idolem z dětství Regem Parkem, který se stal jeho přítelem a mentorem. Trénink se vyplatil a v roce 1967 Schwarzenegger poprvé vyhrál titul a ve svých 20 letech se stal nejmladším Mr. Universe v historii. Titul pak získal ještě třikrát. Poté Schwarzenegger odletěl zpět do Mnichova, kde navštěvoval obchodní školu a pracoval v klubu zdraví (posilovna Rolfa Putzigera, kde pracoval a trénoval v letech 1966-1968), a v roce 1968 se vrátil do Londýna, aby získal svůj další titul Mr Universe. Rogeru C. Fieldovi, svému tehdejšímu anglickému trenérovi a příteli v Mnichově, často říkal: „Stanu se největším hercem!“

Schwarzenegger, který od svých deseti let snil o tom, že se přestěhuje do USA, a v kulturistice viděl cestu, jak toho dosáhnout, si svůj sen splnil tím, že se v říjnu 1968, ve věku 21 let, přestěhoval do Spojených států, a to ještě mluvil jen málo anglicky. Tam trénoval v Gold’s Gym ve Venice v Los Angeles v Kalifornii pod dohledem Joea Weidera. V letech 1970-1974 byl jedním ze Schwarzeneggerových partnerů při posilování Ric Drasin, profesionální zápasník, který v roce 1973 navrhl původní logo Gold’s Gym. Schwarzenegger se také spřátelil s profesionálním zápasníkem Superstar Billym Grahamem. V roce 1970, ve svých 23 letech, získal v New Yorku svůj první titul Mr. olympia a tento titul pak získal celkem sedmkrát.

Imigrační právnická firma Siskind & Susser uvedla, že Schwarzenegger mohl být někdy na přelomu 60. a 70. let nelegálním přistěhovalcem, protože porušil podmínky svého víza. LA Weekly později v roce 2002 uvedl, že Schwarzenegger je nejslavnějším přistěhovalcem v Americe, který „překonal silný rakouský přízvuk a překonal nepravděpodobný původ kulturistiky, aby se v 90. letech stal největší filmovou hvězdou na světě“.

V roce 1977 vyšla Schwarzeneggerova autobiografie/průvodce posilováním Arnold: Arnold Arnold: The Education of a Bodybuilder (Výchova kulturisty) se stal obrovským úspěchem. V roce 1977 pózoval pro gay časopis After Dark. Díky absolvování různých kurzů na Santa Monica College v Kalifornii (včetně angličtiny), jakož i dalších kurzů vyššího stupně na Kalifornské univerzitě v Los Angeles v rámci rozšiřujícího programu UCLA, nasbíral Schwarzenegger do té doby dostatek kreditů, takže byl „na dostřel“ od ukončení studia. V roce 1979 se zapsal na Univerzitu Wisconsin-Superior jako student dálkového studia, většinu učiva absolvoval korespondenčně a do Superioru dojížděl na setkání s profesory a závěrečné zkoušky. V květnu 1980 formálně promoval a získal bakalářský titul v oboru obchodní administrativa a marketing. Občanství Spojených států získal v roce 1983.

Kariéra v kulturistice

Arnold Schwarzenegger

Bodybuilder

Osobní údaje

PřezdívkaRakouský dub

Výška6 stop a 2 palce (188 cm)

Váha-235 lb (107 kg) (soutěž)

-260 lb (118 kg) (mimo soutěž)

Výkony v kulturistice

Profesionální kariéra

Pro-debut-NABBA Mr. Universe

-1968

Nejlepší vítězství-IFBB Mr. Olympia

-1970-1975, 1980, sedmkrát

PředchůdceSergio Oliva (’69)

Frank Zane (’79)

NástupceFranco Columbu (’76, ’81)

AktivníSkončil v roce 1980

sbalit

Medailové rekordy

Mužská kulturistika

Reprezentant Rakouska

Mr Universe (amatér)

1. 1967

Mr Universe (profesionál)

1. 1968

1. 1969

1. 1970

Mr. Olympia

2. místo1969

1. místo1970

1. místo1971

1. místo1972

1. místo1973

1. místo1974

1. místo1975

1. místo1980

Powerlifting

Reprezentace. Rakousko

Mezinárodní mistrovství v silovém trojboji

1. místo1966 80 kg

Mistrovství Německa v silovém trojboji

2. místo1967 80 kg

1. místo1968 80 kg

Graz-Paradise Keller Powerlifting Championships

2. místo1967 80 kg

Mužské vzpírání

Reprezentace Rakouska

Štýrské mistrovství ve vzpírání juniorů

1. místo1964

Německé mistrovství Rakouska ve vzpírání

1. místo1965

Schwarzenegger je považován za jednu z nejvýznamnějších postav v historii kulturistiky, a jeho odkaz připomíná každoroční kulturistická soutěž Arnold Classic. Zůstal výraznou tváří kulturistiky i dlouho po svém odchodu do důchodu, částečně díky vlastnictví posiloven a fitness časopisů. Předsedal mnoha soutěžím a předávání cen.

Po mnoho let psal měsíční sloupek pro kulturistické časopisy Muscle & Fitness a Flex. Krátce po svém zvolení guvernérem byl jmenován výkonným redaktorem obou časopisů, a to do značné míry symbolicky. Časopisy souhlasily s tím, že budou guvernérovi ročně věnovat 250 000 dolarů na různé iniciativy týkající se tělesné zdatnosti. Když byla v roce 2005 tato dohoda včetně smlouvy, která Schwarzeneggerovi zajišťovala nejméně 1 milion dolarů ročně, zveřejněna, mnozí ji kritizovali jako střet zájmů, protože guvernérův úřad rozhodoval o regulaci doplňků stravy v Kalifornii. Schwarzenegger se proto v roce 2005 vzdal funkce výkonného redaktora. Společnost American Media Inc, která vlastní časopisy Muscle & Fitness a Flex, v březnu 2013 oznámila, že Schwarzenegger přijal jejich obnovenou nabídku na post výkonného redaktora těchto časopisů.

Jednou z prvních soutěží, kterou vyhrál, byla soutěž Junior Mr. europe v roce 1965. V následujícím roce, ve svých 19 letech, vyhrál soutěž Mr. europe. Poté se účastnil mnoha kulturistických soutěží a většinu z nich vyhrál. Mezi jeho kulturistická vítězství patří pět vítězství v soutěži Mr Universe (4 – NABBA [Anglie], 1 – IFBB [USA]) a sedm vítězství v soutěži Mr Olympia, což je rekord, který vydrží až do roku 1991, kdy Lee Haney získal svůj osmý titul Mr Olympia v řadě.

Schwarzenegger nadále cvičí. Když se ho během Arnold Classic 2011 ptali na jeho osobní trénink, řekl, že stále cvičí každý den půl hodiny s činkami.

Silový trojboj/vzpírání

Během Schwarzeneggerových prvních let v kulturistice se také zúčastnil několika soutěží v olympijském vzpírání a silovém trojboji. První profesionální soutěž absolvoval Schwarzenegger v roce 1963 a v letech 1964 a 1965 vyhrál dvě soutěže ve vzpírání a v letech 1966 a 1968 dvě soutěže v silovém trojboji.

V roce 1967 vyhrál Schwarzenegger mnichovskou soutěž ve vzpírání kamene, při níž se ve stoji na dvou podnožkách zvedá mezi nohy kámen o hmotnosti 508 německých liber (254 kg / 560 lb).

Osobní rekordy

-Čin a tlak – 264 lb (120 kg)

-Přítah – 243 lb (110 kg)

-Čin a trh – 298 lb (135 kg)

-Dřep – 545 lb (247 kg)

-Tlak na lavici – 520 lb (240 kg)

-Deadlift – 683 lb (310 kg)

Mr. Olympia

Schwarzeneggerovým cílem bylo stát se nejlepším kulturistou na světě, což znamenalo stát se Mr. Olympia. Poprvé se o to pokusil v roce 1969, kdy prohrál s trojnásobným šampionem Sergiem Olivou. V roce 1970 se však Schwarzenegger vrátil a soutěž vyhrál, čímž se ve svých 23 letech stal nejmladším držitelem titulu Mr. Olympia v historii, což je rekord, který drží dodnes.

V soutěžích v letech 1971-74 pokračoval ve své vítězné sérii. Objížděl také různé země, kde prodával vitamíny, jako například v roce 1972 ve finských Helsinkách, kdy bydlel v hotelu YMCA Hospiz (dnešní hotel Arthur) na Vuorikatu a prezentoval vitamínové tablety v nákupním centru Stockmann. V roce 1975 byl Schwarzenegger opět ve vrcholné formě a pošesté za sebou získal titul, když porazil Franca Columbu. Po soutěži Mr Olympia 1975 Schwarzenegger oznámil, že končí s profesionální kulturistikou.

Měsíce před soutěží Mr Olympia 1975 filmaři George Butler a Robert Fiore přesvědčili Schwarzeneggera, aby se zúčastnil soutěže a natočil svůj trénink v kulturistickém dokumentu nazvaném Pumping Iron. Schwarzenegger měl na přípravu na soutěž pouhé tři měsíce poté, co výrazně zhubl kvůli účinkování ve filmu Stay Hungry s Jeffem Bridgesem. Ačkoli byl Lou Ferrigno výrazně vyšší a těžší, ukázalo se, že není hrozbou, a Schwarzenegger lehčí než obvykle přesvědčivě vyhrál Mr. Olympia 1975.

Schwarzenegger se však vrátil z důchodu, aby se zúčastnil Mr. Olympia 1980. Schwarzenegger trénoval na roli ve filmu Conan a díky běhání, jízdě na koni a tréninku s mečem se dostal do tak dobré formy, že se rozhodl, že chce soutěž Mr. Olympia vyhrát naposledy. Tento plán držel v tajnosti pro případ, že by mu v účasti zabránila nehoda při tréninku a on by ztratil tvář. Schwarzenegger byl najat jako barevný komentátor pro televizní stanice, když v jedenáctou hodinu oznámil, že když už tam je, „proč nesoutěžit?“. Schwarzenegger nakonec soutěž vyhrál, a to s pouhými sedmi týdny přípravy. Poté, co byl Schwarzenegger posedmé vyhlášen panem Olympia, oficiálně ukončil svou soutěžní kariéru. Toto vítězství (námět dokumentu The Comeback) však bylo velmi kontroverzní, protože kolegové soutěžící i mnozí pozorovatelé se domnívali, že jeho nedostatečná svalová hmota (zejména ve stehnech) a nedostatečná kondice by mu neměly umožnit zvítězit v konkurenci, která se toho roku sešla velmi silná. Zejména Mike Mentzer se po této soutěži cítil podveden a ze soutěžní kulturistiky se stáhl.

Užívání steroidů

Schwarzenegger přiznal, že užíval anabolické steroidy zvyšující výkonnost v době, kdy byly legální, a v roce 1977 napsal, že „steroidy mi pomáhaly udržovat svalovou hmotu při přísné dietě v přípravě na soutěž. Nepoužíval jsem je pro růst svalů, ale spíše pro jejich udržení při porcování“. Léky označil za „tkáňotvorné“.

V roce 1999 Schwarzenegger zažaloval Williho Heepeho, německého lékaře, který mu veřejně předpověděl předčasnou smrt na základě souvislosti mezi užíváním steroidů a pozdějšími srdečními problémy. Protože ho lékař nikdy osobně nevyšetřil, Schwarzenegger proti němu u německého soudu inkasoval 10 000 USD za pomluvu. V roce 1999 Schwarzenegger zažaloval a vyrovnal se také s americkým bulvárním deníkem Globe, který podobně předpovídal kulturistovo budoucí zdraví.

Seznam soutěží

Arnold Schwarzenegger v kulturistických soutěžích

RokSoutěž

MístoVýsledek a poznámky

1965Junior Mr. EuropeNěmecko1. místo

1966Best Built Man of EuropeNěmecko1. místo

1966Mr. EuropeNěmecko1. místo

1966International Powerlifting ChampionshipNěmecko1. místo

1966NABBA Mr. Universe amatérLondýn2. místo za Chetem Yortonem

1967NABBA Mr Universe amatérLondýn1. místo

1968NABBA Mr Universe profesionálLondýn1. místo

1968Mistrovství Německa v silovém trojbojiNěmecko1. místo

1968IFBB Mr. InternationalMexico1st

1968IFBB Mr UniverseFlorida2. za Frankem Zanem

1969IFBB Mr Universe amateurNew York1st

1969NABBA Mr Universe professionalLondon1st

1969Mr. Olympia

New York2. místo za Sergiem Olivou

1970NABBA Mr Universe profesionálLondýn1. místo (porazil svůj idol Reg Parka)

1970AAU Mr World

Columbus, Ohio

1. místo (poprvé porazil Sergia Olivu)

1970Mr. OlympiaNew York1. místo

1971Mr. OlympiaPaříž1. místo

1972Mr. OlympiaEssen, Německo

1. místo

1973Mr. OlympiaNew York1. místo

1974Mr. OlympiaNew York1. místo

1975Mr. OlympiaPretoria, Jihoafrická republika1. místo (námět dokumentu Pumping Iron)

1980Mr. OlympiaSydney1. místo (námět dokumentu The Comeback)

Statistika

-Výška: 1,88 m (6 stop a 2 palce)

-Soutěžní váha: 107 kg (235 liber)-nejlehčí v roce 1980 Mr. Olympia: kolem 225 lb (102 kg), nejtěžší v roce 1974 na Mr. Olympia: kolem 250 lb (110 kg)

-Mimo sezónu: 260 lb (118 kg)

-Hrudník: 57 in (1400 mm)

-Pas: 33 in (840 mm)

-Podprsenka: 22 in (560 mm)

-Svaly:

Holeně: 20 in (510 mm)

Akční kariéra

Počáteční role

Schwarzenegger chtěl přejít od kulturistiky k herectví, což se mu nakonec podařilo, když byl vybrán do titulní role ve filmu Herkules v New Yorku (1970). Ve filmu byl uváděn pod uměleckým jménem „Arnold Strong“ a jeho přízvuk byl tak silný, že jeho repliky byly po natáčení dabovány. Podruhé se ve filmu objevil jako hluchoněmý mafiánský zabiják ve filmu Dlouhé sbohem (1973), po němž následovala mnohem výraznější role ve filmu Zůstaň hladový (1976), za kterou získal Zlatý glóbus pro novou hvězdu roku – herce. Schwarzenegger hovořil o svých počátečních bojích při rozvoji herecké kariéry: „Na začátku to pro mě bylo velmi těžké – agenti a lidé z castingů mi říkali, že mám ‚příliš divnou postavu‘, že mám divný přízvuk a že mám příliš dlouhé jméno. Říkali mi, že si ho musím změnit. V podstatě všude, kam jsem se obrátil, mi říkali, že nemám šanci.“

Schwarzenegger na sebe upozornil a zviditelnil se v kulturistickém filmu Pumping Iron (1977), jehož prvky byly zdramatizovány. V roce 1991 zakoupil práva na tento film, jeho výstupy a související fotografie. V roce 1977 se objevil jako host v jednotlivých epizodách sitcomu The San Pedro Beach Bums a policejního seriálu The Streets of San Francisco stanice ABC. Schwarzenegger se zúčastnil konkurzu na titulní roli filmu Neuvěřitelný Hulk, ale kvůli své výšce roli nezískal. Později získal roli alter ega doktora Davida Bannera Lou Ferrigno. V roce 1979 se Schwarzenegger objevil s Kirkem Douglasem a Ann-Margret v komedii Padouch. V roce 1980 si zahrál v životopisném filmu o herečce 50. let Jayne Mansfieldové jako manžel Mansfieldové Mickey Hargitay.

Akční superstar

Schwarzeneggerovým průlomovým filmem byl v roce 1982 epos o meči a kouzlech Conan the Barbarian, který se stal kasovním trhákem. Následovalo pokračování Conan Ničitel z roku 1984, které však nebylo tak úspěšné jako jeho předchůdce. V roce 1983 si Schwarzenegger zahrál v propagačním videu Karneval v Riu. V roce 1984 se poprvé objevil jako titulní postava ve sci-fi akčním filmu Jamese Camerona Terminátor. Tento film je označován za charakteristickou roli jeho herecké kariéry. Po něm Schwarzenegger v roce 1985 natočil další film o meči a kouzlech, Rudá Sonja. V 80. letech měli diváci chuť na akční filmy a Schwarzenegger i Sylvester Stallone se stali mezinárodními hvězdami. Oba rivalové se v tisku vzájemně napadali a snažili se překonat jeden druhého větším počtem zabití na plátně a většími zbraněmi. Schwarzeneggerovy role odrážely jeho smysl pro humor, což ho oddělovalo od vážnějších filmů o akčních hrdinech. V 80. letech natočil řadu úspěšných akčních filmů, například Komando (1985), Drsná dohoda (1986), Běžící muž (1987), Predátor (1987) a Rudý žár (1988).

Úspěšná byla i komedie Dvojčata (1988) s Dannym DeVitem. Film Total Recall (1990) vynesl Schwarzeneggerovi 10 milionů dolarů (v přepočtu 20,7 milionu dnešních dolarů) a 15 % z celkových tržeb filmu. Vědeckofantastický scénář filmu vycházel z povídky Philipa K. Dicka „We Can Remember It for You Wholesale“. Ve filmu Policajt ze školky (Kindergarten Cop, 1990) se znovu setkal s režisérem Ivanem Reitmanem, který ho režíroval ve filmu Dvojčata. Schwarzenegger se krátce věnoval i režii, nejprve v roce 1990 v epizodě televizního seriálu Příběhy z krypty s názvem „The Switch“ a poté v roce 1992 v televizním filmu Vánoce v Connecticutu. Od té doby již nerežíroval.

Schwarzeneggerovým komerčním vrcholem byl jeho návrat v roli titulní postavy ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování (1991), který se stal nejvýdělečnějším filmem roku. Filmový kritik Roger Ebert se o něm vyjádřil, že „Schwarzeneggerova genialita jako filmové hvězdy spočívá v tom, že si dokáže najít role, které staví na jeho fyzických a hlasových vlastnostech, nikoliv je podkopávají“. V roce 1993 ho Národní asociace majitelů divadel jmenovala „Mezinárodní hvězdou desetiletí“. Jeho další filmový projekt, sebeironická akční komedie z roku 1993 Poslední akční hrdina, byl uveden do kin jako protipól Jurského parku a v pokladnách kin si nevedl dobře. Jeho další film, komediální drama Pravdivé lži (1994), byl populárním špionážním filmem a Schwarzenegger se v něm znovu setkal s Jamesem Cameronem.

V témže roce byla do kin uvedena komedie Junior, poslední ze tří Schwarzeneggerových spoluprací s Ivanem Reitmanem, v níž opět hrál Danny DeVito. Tento film mu přinesl druhou nominaci na Zlatý glóbus, tentokrát za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu – muzikál nebo komedie. Následoval akční thriller Eraser (1996), vánoční komedie Jingle All The Way (1996) a komiksový film Batman & Robin (1997), v němž si zahrál padoucha pana Freeze. To byl jeho poslední film předtím, než si vzal čas na zotavení ze zranění zad. Po kritickém neúspěchu filmu Batman & Robin jeho filmová kariéra i kasovní úspěch upadaly. Vrátil se s nadpřirozeným thrillerem Konec dní (1999), později následovaly akční filmy Šestý den (2000) a Vedlejší škody (2002), které si však v pokladnách kin nevedly dobře. V roce 2003 se potřetí objevil jako titulní postava ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů, který na domácím trhu vydělal přes 150 milionů dolarů (v přepočtu 221 milionů dolarů dnes).

Jako poctu Schwarzeneggerovi navrhlo v roce 2002 místní kulturní sdružení Forum Stadtpark plán postavit v parku v centru Štýrského Hradce 25 metrů vysokou sochu Terminátora. Schwarzenegger údajně prohlásil, že mu to lichotí, ale myslí si, že peníze by bylo lepší vynaložit na sociální projekty a speciální olympiádu.

Důchod

Mezi jeho filmová vystoupení poté, co se stal guvernérem Kalifornie, patří třívteřinové cameo ve filmu The Rundown a remake filmu Cesta kolem světa za 80 dní z roku 2004. V roce 2005 se objevil jako on sám ve filmu The Kid & I. V epizodě Liberty’s Kids „Valley Forge“ namluvil hlas barona von Steubena. Proslýchalo se, že se objeví ve filmu Terminator Salvation jako původní T-800; svou účast popřel, ale nakonec se krátce objevil prostřednictvím své podoby, která byla do filmu vložena ze záběrů z prvního filmu Terminátor. Schwarzenegger se objevil i ve filmu Sylvestera Stalloneho The Expendables, kde si zahrál epizodní roli.

Návrat k herectví

V lednu 2011, jen několik týdnů po odchodu z kalifornského úřadu, Schwarzenegger oznámil, že čte několik nových scénářů pro budoucí filmy, jedním z nich bylo akční drama z druhé světové války S křídly jako orli, které napsal Randall Wallace podle skutečné události.

6. března 2011 na Arnoldově semináři Arnold Classic Schwarzenegger prozradil, že se o něm uvažuje pro několik filmů, včetně pokračování Terminátora a remaků Predátora a Běžícího muže, a že „balí“ komiksovou postavu. Později se ukázalo, že touto postavou je Guvernér, hvězda stejnojmenného komiksu a animovaného seriálu. Schwarzenegger postavu inspiroval a spoluvytvářel ji se Stanem Lee, který měl seriál produkovat. Schwarzenegger měl Guvernéra namluvit.

20. května 2011 Schwarzeneggerův poradce pro zábavu oznámil, že všechny filmové projekty, které jsou v současné době ve vývoji, byly zastaveny: „Schwarzenegger se soustředí na osobní záležitosti a není ochoten se zavázat k žádným produkčním plánům ani časovým harmonogramům.“ Dne 11. července 2011 bylo oznámeno, že Schwarzenegger zvažuje filmový comeback, a to i přes právní problémy související s jeho rozvodem. Zahrál si ve filmu The Expendables 2 (2012) jako Trench Mauser a hrál ve filmech The Last Stand (2013), což byla jeho první hlavní role po deseti letech, a Escape Plan (2013), což byla jeho první hlavní role po boku Sylvestera Stalloneho. V březnu 2014 si zahrál ve filmu Sabotáž a v srpnu 2014 se vrátil jako Trench Mauser ve filmu The Expendables 3. V roce 2015 si zahrál v pátém terminátorském filmu Terminator Genisys a v roce 2014 si zopakoval roli barbara Conana ve filmu Legenda o Conanovi, později přejmenovaném na Conan Dobyvatel. V dubnu 2017 však producent Chris Morgan uvedl, že společnost Universal od projektu upustila, ačkoli existovala možnost televizního pořadu. Příběh filmu se měl odehrávat 30 let po prvním díle a měl se inspirovat filmem Clinta Eastwooda Unforgiven.

V srpnu 2016 bylo jeho natáčení akční komedie Killing Gunther dočasně přerušeno bankovními lupiči poblíž místa natáčení v Surrey v Britské Kolumbii. Film byl uveden do kin v září 2017. Bylo oznámeno, že bude hrát a produkovat ve filmu o zříceninách Sanxingdui s názvem The Guest of Sanxingdui jako velvyslanec.

6. února 2018 společnost Amazon Studios oznámila, že se Schwarzeneggerem spolupracuje na vývoji nového seriálu s názvem Outrider, ve kterém bude hrát a produkovat. Westernové drama odehrávající se v indiánském teritoriu Oklahoma na konci 19. století bude sledovat zástupce (v podání Schwarzeneggera), který má za úkol dopadnout legendárního psance v divočině, ale je nucen spolupracovat s nelítostným federálním maršálem, aby se ujistil, že spravedlnosti bude řádně učiněno zadost. Seriál bude zároveň znamenat Schwarzeneggerovu první velkou televizní roli ve scénáři.

Schwarzenegger se vrátil k terminátorské sérii ve filmu Terminátor: Temný osud, který byl do kin uveden 1. listopadu 2019. Produkoval ho spolutvůrce série James Cameron, který ho předtím režíroval v prvních dvou filmech série a ve filmu Pravdivé lži. Natáčelo se v Almeríi, Maďarsku a USA.

The Celebrity Apprentice

V září 2015 média oznámila, že Schwarzenegger nahradí Donalda Trumpa jako moderátor pořadu The New Celebrity Apprentice. Tento pořad, patnáctá série The Apprentice, se vysílal v televizní sezóně 2016-2017. V pořadu používal při vyhazování soutěžících fráze „jste vyřazeni“ a „jděte na špalek“, což jsou citáty z některých jeho slavných rolí (Terminátor, respektive Predátor).

V březnu 2017, po opakované kritice Trumpa, Schwarzenegger oznámil, že se do další sezóny pořadu nevrátí. Na Trumpovy výroky reagoval také v lednu 2017 prostřednictvím Instagramu: „Hej, Donalde, mám skvělý nápad. Co kdybychom si vyměnili práci? Ty převezmeš televizi, protože jsi takový odborník na sledovanost, a já převezmu tvou práci, a lidé pak budou moci konečně zase klidně spát.“

Politická kariéra

Předchozí politika

Schwarzenegger byl dlouhá léta registrovaným republikánem. V době, kdy byl hercem, byly jeho politické názory vždy dobře známé, protože kontrastovaly s názory mnoha jiných významných hollywoodských hvězd, které jsou obecně považovány za liberální a demokraticky orientovanou komunitu. Na republikánském národním sjezdu v roce 2004 Schwarzenegger vystoupil s projevem a vysvětlil, že je republikánem, protože se domnívá, že demokraté v 60. letech zněli příliš jako rakouští socialisté.

Nakonec jsem sem přijel v roce 1968. Byl to zvláštní den. Vzpomínám si, že jsem sem přijel s prázdnými kapsami, ale plný snů, plný odhodlání, plný touhy. Prezidentská kampaň byla v plném proudu. Vzpomínám si, jak jsem v televizi sledoval prezidentský souboj Nixon-Humphrey. Překládal mi kamarád, který uměl německy a anglicky. Slyšel jsem Humphreyho říkat věci, které zněly jako socialismus, který jsem právě opustil. Ale pak jsem slyšel mluvit Nixona. Mluvil o svobodném podnikání, zbavení se vlády, snížení daní a posílení armády. Poslouchat Nixona mi znělo spíš jako závan čerstvého vzduchu. „Co je to za stranu?“ zeptal jsem se svého přítele. Můj přítel řekl: „Je to republikán.“ Řekl jsem: „Tak to jsem republikán.“ A od té doby jsem republikánem.

V roce 1985 se Schwarzenegger objevil v protidrogovém videoklipu „Stop the Madness“, který sponzorovala Reaganova vláda. Poprvé se do povědomí široké veřejnosti dostal jako republikán během prezidentských voleb v roce 1988, kdy doprovázel tehdejšího viceprezidenta George H. W. Bushe na předvolebním shromáždění.

Schwarzeneggerovým prvním politickým jmenováním byla funkce předsedy prezidentské rady pro tělesnou zdatnost a sport, v níž působil v letech 1990 až 1993. Jmenoval ho tehdejší prezident Bush, který mu přezdíval „Conan the Republican“. Později působil jako předseda Rady guvernéra Kalifornie pro tělesnou zdatnost a sport za vlády guvernéra Peta Wilsona.

V letech 1993 až 1994 byl Schwarzenegger velvyslancem Červeného kříže (slavnostní role, kterou plní známé osobnosti) a natočil několik televizních a rozhlasových veřejných oznámení o dárcovství krve.

V rozhovoru pro časopis Talk na konci roku 1999 byl Schwarzenegger dotázán, zda uvažuje o kandidatuře. Odpověděl: „Přemýšlím o tom mnohokrát. Ta možnost tu je, protože ji vnitřně cítím.“ Krátce poté tvrdil Hollywood Reporter, že se Schwarzenegger snažil ukončit spekulace o tom, že by mohl kandidovat na guvernéra Kalifornie. Po svých prvních komentářích Schwarzenegger řekl: „Jsem v showbyznysu – jsem uprostřed své kariéry. Proč bych od toho odcházel a vrhal se do něčeho jiného?“

Kalifornský guvernér

Schwarzenegger oznámil svou kandidaturu v odvolávacích volbách na guvernéra Kalifornie v roce 2003 v epizodě pořadu The Tonight Show with Jay Leno ze 6. srpna 2003. Schwarzenegger měl v přeplněném poli kandidátů nejznámější jméno, ale nikdy nezastával veřejnou funkci a jeho politické názory byly pro většinu Kaliforňanů neznámé. Jeho kandidatura se okamžitě stala celostátní a mezinárodní zprávou, média ho překřtila na „Guvernéra“ (s odkazem na filmy Terminátor, viz výše) a „Běžícího muže“ (název dalšího z jeho filmů) a volby o odvolání nazvala „Total Recall“ (další film se Schwarzeneggerem v hlavní roli). Schwarzenegger se odmítl zúčastnit několika debat s ostatními kandidáty na výměnu odvolaného guvernéra a vystoupil pouze v jedné debatě 24. září 2003.

7. října 2003 skončily odvolávací volby odvoláním guvernéra Graye Davise, když se pro odvolání vyslovilo 55,4 % hlasujících. Schwarzenegger byl zvolen guvernérem Kalifornie v rámci druhé otázky na hlasovacím lístku s 48,6 % hlasů pro výběr Davisova nástupce. Schwarzenegger porazil demokrata Cruze Bustamanteho, republikána Toma McClintocka a další. Jeho nejbližší soupeř Bustamante získal 31 % hlasů. Celkově Schwarzenegger vyhrál volby o přibližně 1,3 milionu hlasů. Podle předpisů kalifornské ústavy nebylo nutné druhé kolo voleb. Schwarzenegger se stal druhým guvernérem Kalifornie narozeným v zahraničí po guvernérovi irského původu Johnu G. Downeym v roce 1862.

Schwarzenegger je umírněný republikán. Říká o sobě, že je fiskálně konzervativní a sociálně liberální. V otázce potratů se označuje za zastánce volby, ale podporuje oznámení rodičům u nezletilých a zákaz potratů částečným porodem. Podporuje práva homosexuálů, například domácí partnerství, a jako guvernér uzavřel manželství osob stejného pohlaví. Schwarzenegger však v letech 2005 a 2007 vetoval zákony, které by v Kalifornii legalizovaly manželství osob stejného pohlaví. Kromě toho v roce 2006 a 2008 vetoval dva zákony, které by v Kalifornii zavedly systém jednotné zdravotní péče.

Schwarzenegger se utvrdil v tom, co považoval za svůj mandát při vyklízení politických slepých uliček. V návaznosti na hlášku ze skeče „Hans a Franz“ z pořadu Saturday Night Live (který částečně parodoval jeho kulturistickou kariéru) Schwarzenegger nazval demokratické politiky státu „holčičími muži“.

Schwarzeneggerova první vítězství zahrnovala zrušení nepopulárního zvýšení poplatku za registraci vozidel a také zabránění vydávání řidičských průkazů nelegálním přistěhovalcům, později však začal pociťovat odezvu, když se proti jeho různým iniciativám začaly stavět mocné státní odbory. Klíčovou roli v jeho vyrovnávání se s politickou realitou sehrály mimořádné volby, které vyhlásil v listopadu 2005 a v nichž byla poražena čtyři jím podporovaná volební opatření. Schwarzenegger přijal osobní odpovědnost za tyto porážky a slíbil, že bude i nadále hledat konsensus ve prospěch obyvatel Kalifornie. Později se vyjádřil, že „nikdo nemůže vyhrát, pokud opozice shromáždí 160 milionů dolarů, aby vás porazila“. Nejvyšší soud USA později v případu Knox v. Service Employees International Union, Local 1000 shledal, že použití povinného fundraisingu ze strany odborů veřejných zaměstnanců během kampaně bylo nezákonné.

Schwarzenegger proti radám svých republikánských stratégů jmenoval šéfkou svého štábu demokratku Susan Kennedyovou. Postupně se přiklonil k politicky umírněnějšímu postoji, rozhodnutý vybudovat vítězný odkaz, přičemž do dalších guvernérských voleb zbýval jen krátký čas.

Schwarzenegger se ve volbách v roce 2006, které se konaly 7. listopadu 2006, ucházel o znovuzvolení proti demokratovi Philu Angelidesovi, státnímu pokladníkovi Kalifornie. Navzdory celostátně špatnému roku pro Republikánskou stranu, Schwarzenegger vyhrál znovuzvolení s 56,0 % hlasů oproti 38,9nebo Angelidesovi, což je rozdíl hodně přes 1 milion hlasů. Přibližně v této době mnozí komentátoři viděli, že se Schwarzenegger odklání od pravice a přibližuje se středu politického spektra. Po vyslechnutí Schwarzeneggerova projevu na snídani ke Dni Martina Luthera Kinga mladšího v roce 2006, v němž Schwarzenegger částečně řekl: „Jak jsem se mýlil, když jsem říkal, že každý má v Americe stejnou příležitost se prosadit […] stát Kalifornie neposkytuje (stejné) vzdělání všem našim dětem“, starosta San Franciska & budoucí guvernér Kalifornie Gavin Newsom prohlásil, že „[se] z něj stává demokrat [… Utíká zpět, ani ne do středu. Řekl bych, že spíše do levého středu.“

Někteří spekulovali, že by Schwarzenegger mohl v roce 2010 kandidovat do Senátu Spojených států amerických, protože v té době bude jeho guvernérský mandát omezen. Tyto zvěsti se ukázaly jako nepravdivé.

Wendy Leighová, která o Schwarzeneggerovi napsala neoficiální životopis, tvrdí, že svůj politický vzestup plánoval od útlého věku a využíval k tomu filmový byznys a kulturistiku jako prostředek k úniku z deprimujícího domova. Leighová líčí Schwarzeneggera jako člověka posedlého mocí a cituje jeho slova: „Chtěl jsem patřit k malému procentu lidí, kteří jsou vůdci, ne k velké mase následovníků. Myslím, že je to proto, že jsem viděl, jak vůdci využívají 100 % svého potenciálu – vždycky mě fascinovali lidé, kteří ovládali jiné lidi.“ Schwarzenegger uvedl, že nikdy neměl v úmyslu vstoupit do politiky, ale říká: „Přiženil jsem se do politické rodiny. Člověk se s nimi sejde a slyší o politice, o tom, jak se snaží pomáhat lidem. Byl jsem vystaven myšlence být veřejným činitelem a Eunice a Sargent Shriverovi se stali mými hrdiny.“ Eunice Kennedyová Shriverová byla sestrou Johna F. Kennedyho a Schwarzeneggerovou tchyní; Sargent Shriver je manželem Eunice a Schwarzeneggerovým tchánem.

Schwarzenegger nemůže kandidovat na amerického prezidenta, protože není rodilým občanem Spojených států. Schwarzenegger je dvojím občanem Rakouska a Spojených států. Rakouské občanství má od narození a americké od naturalizace v roce 1983. Protože je Rakušan, a tedy Evropan, mohl v roce 2007 získat cenu European Voice za kampaň roku za to, že přijal opatření proti změně klimatu v podobě kalifornského zákona o řešení globálního oteplování z roku 2006 a plánuje zavést systém obchodování s emisními povolenkami s dalšími státy USA a možná i s EU.

Vzhledem ke svému osobnímu bohatství z herecké kariéry nepřijal Schwarzenegger svůj guvernérský plat ve výši 175 000 dolarů ročně.

Schwarzeneggerova podpora v republikánských primárkách amerických prezidentských voleb v roce 2008 byla velmi žádaná; přestože byl Schwarzenegger dobrým přítelem kandidátů Rudyho Giulianiho a senátora Johna McCaina, zůstal v průběhu roku 2007 a na začátku roku 2008 neutrální. Giuliani 30. ledna 2008 z prezidentského klání odstoupil, zejména kvůli špatným výsledkům na Floridě, a podpořil McCaina. Později téhož večera byl Schwarzenegger v publiku na republikánské debatě v prezidentské knihovně Ronalda Reagana v Kalifornii. Následující den podpořil McCaina a zažertoval: „Je to Rudyho vina!“. (v narážce na své přátelství s oběma kandidáty a na to, že se nemohl rozhodnout). Schwarzeneggerova podpora byla považována za povzbuzení kampaně senátora McCaina; oba hovořili o svých obavách o životní prostředí a ekonomiku.

V dubnu 2010 označila progresivní etická skupina Citizens for Responsibility and Ethics in Washington ve své zprávě Schwarzeneggera za jednoho z 11 „nejhorších guvernérů“ ve Spojených státech, a to kvůli různým etickým problémům během Schwarzeneggerova působení ve funkci guvernéra.

Gubernátor Schwarzenegger sehrál významnou roli při odporu proti návrhu 66, navrhované novele kalifornského zákona o třech trestech (Three Strikes Law), v listopadu 2004. Tato novela by vyžadovala, aby třetí trestný čin byl buď násilný, nebo závažný, aby bylo možné uložit trest 25 let až doživotí. V posledním týdnu před hlasováním zahájil Schwarzenegger intenzivní kampaň proti návrhu 66. Prohlásil, že „by to vedlo k propuštění 26 000 nebezpečných zločinců a násilníků“.

Přestože své působení ve funkci guvernéra zahájil s rekordně vysokým hodnocením (v květnu 2004 až 65 %), opustil úřad s rekordně nízkými 23 %, což je jen o jedno procento více než u Graye Davise, když byl v říjnu 2003 odvolán.

Smrt Luise Santose

V květnu 2010 se Esteban Núñez přiznal k neúmyslnému zabití a byl odsouzen k 16 letům vězení za smrt Luise Santose. Núñez je synem Fabiana Núñeze, tehdejšího předsedy Sněmovny reprezentantů Kalifornie a blízkého přítele a věrného politického spojence tehdejšího guvernéra Schwarzeneggera.

Jako osobní laskavost „příteli“, jen několik hodin před svým odchodem z úřadu a jako jeden ze svých posledních oficiálních činů, Schwarzenegger zmírnil Núñezovi trest o více než polovinu, na sedm let. Domníval se, že Núñezův trest je „nepřiměřený“ ve srovnání se stejným trestem odnětí svobody, který byl uložen Ryanu Jettovi, muži, který smrtelně pobodal Santose. V rozporu s protokolem Schwarzenegger o zmírnění trestu neinformoval Santosovu rodinu ani státní zástupce okresu San Diego. Ti se o něm dozvěděli až z telefonátu od reportéra.

Santosova rodina spolu s okresním prokurátorem San Diega podala žalobu na zastavení zmírnění trestu s tím, že porušuje Marsyho zákon. V září 2012 soudce vrchního soudu okresu Sacramento Lloyd Connelly prohlásil: „Na základě důkazních záznamů předložených tomuto soudu, které se týkají tohoto případu, došlo ke zneužití diskreční pravomoci… Jednalo se o nechutnou zmírnění trestu. Byla odporná většině občanů tohoto státu.“ Connelly však rozhodl, že Schwarzenegger zůstal v rámci svých výkonných pravomocí guvernéra. Následně, jako přímý důsledek způsobu, jakým bylo o zmírnění trestu rozhodnuto, podepsal guvernér Jerry Brown dvoustranný zákon, který umožňuje, aby oběti trestných činů a jejich rodiny byly informovány nejméně 10 dní před jakýmkoli zmírněním trestu. Núñez byl propuštěn z vězení po odpykání necelých šesti let.

Užívání drog a obvinění ze sexuálních deliktů

Během jeho první kampaně na post guvernéra v roce 2003 byla proti Schwarzeneggerovi vznesena obvinění ze sexuálních a osobních deliktů. Během posledních pěti dnů před volbami se v deníku Los Angeles Times objevily zprávy, které připomínaly desítky let stará obvinění šesti jednotlivých žen ze sexuálních deliktů. Schwarzenegger na tato obvinění v roce 2004 reagoval přiznáním, že se „někdy choval špatně“, a omluvil se, ale také prohlásil, že „mnoho z toho, [co] v těch příbězích vidíte, není pravda“. Jednou z žen, které se přihlásily, byla britská televizní osobnost Anna Richardsonová, která v srpnu 2006 urovnala žalobu pro pomluvu proti Schwarzeneggerovi, jeho hlavnímu poradci Seanu Walshovi a jeho publicistce Sheryl Mainové. Ve společném prohlášení se uvádí: „

V té době vzbudil pozornost rozhovor pro časopis pro dospělé Oui z roku 1977, v němž Schwarzenegger hovořil o užívání návykových látek, například marihuany. V dokumentárním filmu Pumping Iron (1977) je Schwarzenegger zachycen, jak po vítězství na Mr. Olympia v roce 1975 kouří marihuanový joint. V rozhovoru pro časopis GQ v říjnu 2007 Schwarzenegger řekl: „[Marihuana] není droga. Je to list. Mojí drogou bylo pumpování železa, věřte mi.“ Jeho mluvčí později uvedl, že tento komentář byl míněn jako vtip.

Občanství

Schwarzenegger se 17. září 1983 stal naturalizovaným občanem USA. Krátce před získáním občanství požádal rakouské úřady o právo ponechat si rakouské občanství, protože Rakousko obvykle dvojí občanství nepovoluje. Jeho žádosti bylo vyhověno a rakouské občanství si ponechal. V roce 2005 se Peter Pilz, poslanec rakouského parlamentu za rakouskou stranu Zelených, neúspěšně zasadil o to, aby parlament Schwarzeneggerovi odebral rakouské občanství kvůli jeho rozhodnutí nezabránit popravám Donalda Beardsleeho a Stanleyho Williamse. Pilz argumentoval tím, že Schwarzenegger poškodil pověst Rakouska v mezinárodním společenství, protože Rakousko zrušilo trest smrti v roce 1968. Pilz svůj argument opíral o článek 33 zákona o rakouském občanství, který uvádí: „Občan, který je ve veřejné službě cizího státu, bude zbaven občanství, pokud těžce poškodí pověst nebo zájmy Rakouské republiky.“ Pilz tvrdil, že Schwarzenegger svým jednáním na podporu trestu smrti (který je v Rakousku zakázán podle protokolu 13 Evropské úmluvy o lidských právech) poškodil pověst Rakouska. Schwarzenegger své jednání vysvětlil poukazem na to, že jeho jedinou povinností jako kalifornského guvernéra v souvislosti s trestem smrti je napravit chybu justičního systému omilostněním nebo milostí, pokud k takové chybě došlo.

Ekologické záznamy

Dne 27. září 2006 podepsal Schwarzenegger zákon o řešení globálního oteplování z roku 2006, který vytvořil první národní omezení emisí skleníkových plynů. Zákon stanovil nová pravidla pro množství emisí, které mohou veřejné služby, rafinérie a výrobní závody vypouštět do ovzduší. Schwarzenegger podepsal také druhý zákon o globálním oteplování, který zakazuje velkým energetickým společnostem a korporacím v Kalifornii uzavírat dlouhodobé smlouvy s dodavateli, kteří nesplňují státní normy pro emise skleníkových plynů. Oba zákony jsou součástí plánu snížit do roku 2020 emise v Kalifornii o 25 % na úroveň z roku 1990. V roce 2005 vydal Schwarzenegger exekutivní příkaz vyzývající ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2050 na 80 procent pod úroveň roku 1990.

Dne 17. října 2006 podepsal Schwarzenegger další exekutivní příkaz, který Kalifornii umožňuje spolupracovat s Regionální iniciativou pro skleníkové plyny na severovýchodě. Ta plánuje snížit emise oxidu uhličitého vydáním omezeného množství uhlíkových kreditů každé elektrárně v zúčastněných státech. Všechny elektrárny, které překročí emise pro daný počet uhlíkových kreditů, budou muset zakoupit další kredity, aby pokryly rozdíl. Plán vstoupil v platnost v roce 2009. Kromě toho, že guvernér využívá své politické moci v boji proti globálnímu oteplování, podniká kroky ke snížení své osobní uhlíkové stopy i ve svém domě. Schwarzenegger upravil jeden ze svých vozů Hummer na vodíkový pohon a druhý na biopaliva. Instaloval také solární panely k vytápění svého domu.

V úctě ke svému přínosu pro směřování amerického automobilového průmyslu byl Schwarzenegger pozván, aby 20. dubna 2009 zahájil světový kongres SAE 2009 v Detroitu.

V roce 2011 Schwarzenegger založil klimatické regiony R20, jejichž cílem je rozvoj udržitelného nízkouhlíkového hospodářství. V roce 2017 se připojil k výzvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k přijetí Globálního paktu pro životní prostředí. V roce 2017 Schwarzenegger zahájil Rakouský světový summit, mezinárodní konferenci o klimatu, která se každoročně koná ve Vídni v Rakousku. Rakouský světový summit pořádá Schwarzeneggerova klimatická iniciativa a jeho cílem je spojit zástupce politiky, občanské společnosti a byznysu, aby vytvořili širokou alianci pro ochranu klimatu a našli konkrétní řešení klimatické krize.

Volební historie

Kalifornské volby o odvolání guvernéra, 2003

Kandidující stranaVolby%

Republikán

Arnold Schwarzenegger4,206,28448.6

Demokratický

Cruz Bustamante

2 724 87431,5

Republikánský

Tom McClintock

1 161 28713,5

Zelený

Peter Camejo

242 2472.8

Kalifornské guvernérské volby, 2006

StranaKandidátVolby%

Republikán

Arnold Schwarzenegger (úřadující)4 850 15755.9

Demokratický

Phil Angelides

3 376,73238,9

Zelený

Peter Camejo

205,9952,4

Libertariánský

Art Olivier

114,3291.3

Prezidentské ambice

Prezidentským aspiracím Schwarzeneggera narozeného v Rakousku by bránila ústavní překážka; článek II, oddíl I, článek V brání tomu, aby se úřadu ujaly osoby, které nejsou přirozenými občany Spojených států. V roce 2003 byl široce akreditován návrh zákona o rovných příležitostech k vládnutí, který by doplnil Ústavu USA o dodatek umožňující jeho kandidaturu, a to pod názvem „Amend for Arnold“. V roce 2004 byla zahájena kampaň „Amend for Arnold“, která zahrnovala internetové stránky a propagaci v televizi.

V červnu 2007 se Schwarzenegger objevil na obálce časopisu Time společně s Michaelem Bloombergem a následně oba žertovali o společné prezidentské kandidatuře.

V říjnu 2013 deník New York Post informoval, že Schwarzenegger zvažuje budoucí kandidaturu na prezidenta. V té době údajně lobboval u zákonodárců ohledně možné změny ústavy nebo podání právní žaloby proti požadavku, aby se prezidenti museli narodit jako rodilí občané. Profesor práva na Kolumbijské univerzitě Michael Dorf poznamenal, že Schwarzeneggerova případná žaloba by mu nakonec mohla získat právo kandidovat na tento úřad, a poznamenal: „Zákon je velmi jasný, ale není stoprocentně jasné, že by soudy tento zákon prosazovaly, místo aby to nechaly na politickém procesu.“

Podnikatelská kariéra

Schwarzenegger má za sebou velmi úspěšnou podnikatelskou kariéru. Po přestěhování do Spojených států se Schwarzenegger stal „plodným stanovovatelem cílů“ a na začátku roku si psal na indexové kartičky své cíle, jako například založit zásilkový obchod nebo koupit nové auto – a uspěl v tom. Ve věku 30 let byl Schwarzenegger milionářem, a to mnohem dříve než v Hollywoodu. Jeho finanční nezávislost pramenila z toho, že jako začínající podnikatel uspěl v řadě lukrativních obchodních podniků a investic.

Zednické podnikání, kulturistika a zásilkový obchod s fitness

V roce 1968 Schwarzenegger a jeho kolega kulturista Franco Columbu založili zednické podnikání. Podnikání vzkvétalo díky marketingovému umu dvojice a zvýšené poptávce po zemětřesení v San Fernandu v roce 1971. Schwarzenegger a Columbu použili zisky ze svého zednického podniku k založení zásilkového obchodu, v němž prodávali vybavení a instruktážní kazety související s kulturistikou a fitness.

Investice

Schwarzenegger převedl zisky ze zásilkového obchodu a výhry z kulturistických soutěží do svého prvního investičního podniku v oblasti nemovitostí: bytového domu, který koupil za 10 000 dolarů. Později investoval do řady realitních holdingových společností.

Stallone a Schwarzenegger ukončili svou dlouholetou rivalitu tím, že oba spolu s Brucem Willisem a Demi Moore investovali do sítě mezinárodních tematických restaurací Planet Hollywood (po vzoru Hard Rock Cafe). Schwarzenegger počátkem roku 2000 přerušil své finanční vazby s tímto podnikem. Schwarzenegger uvedl, že společnost neměla takový úspěch, v jaký doufal, a prohlásil, že se chce soustředit na „nové americké globální obchodní podniky“ a svou filmovou kariéru.

Schwarzenegger také investoval do nákupního centra v Columbusu ve státě Ohio. Hovořil o některých z těch, kteří mu v průběhu let pomohli v podnikání: „Nemohl bych se učit o podnikání, kdyby mě nevedla přehlídka učitelů… od Miltona Friedmana po Donalda Trumpa… a teď Les Wexner a Warren Buffett. Dokonce jsem se naučil i pár věcí z Planet Hollywood, například kdy vystoupit! A taky jsem to udělal!“ Má významný podíl v investiční společnosti Dimensional Fund Advisors. Schwarzenegger je také majitelem Arnoldova sportovního festivalu, který založil v roce 1989 a který se každoročně koná v Columbusu ve státě Ohio. Jedná se o festival, který hostí tisíce mezinárodních odborníků na zdraví a fitness, který se také rozšířil na třídenní výstavu. Vlastní také filmovou produkční společnost Oak Productions, Inc. a Fitness Publications, společný vydavatelský podnik se společností Simon & Schuster.

V roce 2018 Schwarzenegger ve spolupráci s LeBronem Jamesem založil společnost Ladder, která vyvinula doplňky stravy na pomoc sportovcům s těžkými křečemi. V roce 2020 duo prodalo Ladder společnosti Openfit za nezveřejněnou částku poté, co za ten rok vykázalo tržby přesahující 4 miliony dolarů.

Restaurace

V roce 1992 Schwarzenegger a jeho manželka otevřeli v Santa Monice restauraci s názvem Schatzi On Main. Schatzi doslova znamená „malý poklad“ a hovorově „miláček“ nebo „miláček“ v němčině. V roce 1998 svou restauraci prodal.

Majetek

Schwarzeneggerovo čisté jmění bylo konzervativně odhadováno na 100 až 200 milionů dolarů. Po rozchodu s manželkou Marií Shriverovou v roce 2011 se jeho čisté jmění odhadovalo na přibližně 400 milionů dolarů a na základě daňových přiznání, která podal v roce 2006, dokonce až na 800 milionů dolarů. V průběhu let investoval své příjmy z kulturistiky a filmů do řady akcií, dluhopisů, soukromě ovládaných společností a nemovitostních podílů po celém světě, takže je obtížné přesně odhadnout jeho čisté jmění, zejména s ohledem na klesající hodnotu nemovitostí v důsledku hospodářské recese v USA a Evropě od konce roku 2000. V červnu 1997 utratil 38 milionů dolarů z vlastních peněz za soukromé letadlo Gulfstream. Jednou prohlásil: „Peníze vás neudělají šťastnými. Teď mám 50 milionů dolarů, ale stejně šťastný jsem byl, když jsem měl 48 milionů dolarů.“

Reklamy

Vystupuje v sérii reklam na hru Machine Zone Mobile Strike jako vojenský velitel a mluvčí.

Osobní život

Rané vztahy

V roce 1969 se Schwarzenegger seznámil s Barbarou Outlandovou (později Barbara Outland Bakerová), učitelkou angličtiny, se kterou žil až do roku 1974. Schwarzenegger o Bakerové ve svých pamětech z roku 1977 řekl: „V podstatě šlo o toto: ona byla vyrovnaná žena, která chtěla obyčejný, solidní život, a já jsem nebyl vyrovnaný muž a nenáviděl jsem samotnou myšlenku obyčejného života.“ (pozn. překl.). Bakerová popsala Schwarzeneggera jako „radostnou osobnost, naprosto charismatickou, dobrodružnou a sportovně založenou“, ale tvrdí, že ke konci vztahu se stal „nesnesitelným – klasicky domýšlivým – svět se točil kolem něj“. Bakerová vydala v roce 2006 své paměti s názvem Arnold a já: Ve stínu rakouského dubu. Ačkoli Bakerová vykreslila místy nelichotivý portrét svého bývalého milence, Schwarzenegger se na této knize skutečně podílel předmluvou a také se s Bakerovou na tři hodiny sešel.

Bakerová tvrdí, že se o jeho nevěře dozvěděla až po jejich rozchodu, a hovoří o bouřlivém a vášnivém milostném životě. Schwarzenegger dal najevo, že jejich vzpomínky na události se mohou lišit. Pár se poprvé setkal šest až osm měsíců po jeho příjezdu do USA. jejich první schůzkou bylo sledování prvního přistání Apolla na Měsíci v televizi. Tři a půl roku sdíleli byt v kalifornské Santa Monice a protože měli málo peněz, chodili celý den na pláž nebo grilovali na zahradě. Ačkoli Bakerová tvrdí, že když Schwarzeneggera poprvé potkala, „neměl příliš pochopení pro slušnou společnost“ a jí připadal jako odrhovačka, říká: „Je to takový self-made man, jak jen to jde – nikdy se mu nedostalo podpory od rodičů, rodiny, bratra. Měl prostě obrovské odhodlání dokázat, co umí, a to mě velmi přitahovalo … Půjdu do hrobu s vědomím, že mě Arnold miloval.“

Svoji další milenku, kadeřnickou asistentku z Beverly Hills Sue Moray, potkal Schwarzenegger v červenci 1977 na pláži Venice Beach. Podle Morayové vedl pár otevřený vztah: „Když jsme byli oba v LA, byli jsme si věrní… ale když byl mimo město, mohli jsme si dělat, co jsme chtěli.“ V srpnu 1977 se Schwarzenegger na tenisovém turnaji Roberta F. Kennedyho seznámil s televizní novinářkou Marií Shriverovou, neteří prezidenta Johna F. Kennedyho. S Morayem i Shriverovou udržoval vztah až do srpna 1978, kdy mu Moray (který o jeho vztahu se Shriverovou věděl) dal ultimátum.

Manželství a rodina

26. dubna 1986 se Schwarzenegger v Hyannisu ve státě Massachusetts oženil se Shriverovou. Mají spolu čtyři děti, včetně Katherine Schwarzeneggerové a Patricka Schwarzeneggera. Všechny jejich děti se narodily v Los Angeles. Rodina žila v domě o rozloze 11 000 čtverečních stop (1 000 m) v kalifornské čtvrti Brentwood v Los Angeles a v prázdninových domech v Sun Valley ve státě Idaho a v Hyannis Port ve státě Massachusetts. Navštěvovali katolický kostel svaté Moniky.

Rozvod

Dne 9. května 2011 ukončili Shriverová a Schwarzenegger po 25 letech manželství svůj vztah, přičemž Shriverová se odstěhovala z jejich sídla v Brentwoodu. Dne 16. května 2011 deník Los Angeles Times odhalil, že Schwarzenegger zplodil před více než 14 lety syna se zaměstnankyní jejich domácnosti Mildred Patricií „Patty“ Baenou. „Po odchodu z úřadu guvernéra jsem své ženě řekl o této události, ke které došlo před více než deseti lety,“ řekl Schwarzenegger deníku Times. Schwarzenegger ve svém prohlášení nezmínil, že se manželce přiznal až poté, co ho s touto informací konfrontovala, což učinila poté, co si u hospodyně potvrdila, co o dítěti tušila.

Baena je guatemalského původu. V rodině byla zaměstnána 20 let a v lednu 2011 odešla do důchodu. Těhotná Baena pracovala v domácnosti v době, kdy Shriver čekal nejmladší ze čtyř dětí páru. Syn Baeny se Schwarzeneggerem se narodil několik dní po porodu Shriverové. Schwarzenegger uvedl, že trvalo sedm nebo osm let, než zjistil, že je otcem dítěte se svou hospodyní. Teprve když se chlapec „začal podobat [jemu] … dal si věci dohromady“. Schwarzenegger převzal finanční odpovědnost za dítě „od samého počátku a nadále mu poskytoval podporu“. Rádio KNX 1070 uvedlo, že v roce 2010 koupil pro Baenu a jejich syna nový dům se čtyřmi ložnicemi a bazénem v kalifornském Bakersfieldu. Baena se s manželem Rogeliem rozešla několik měsíců po Josephově narození. Žádost o rozvod podala v roce 2008. Rogelio prohlásil, že rodný list dítěte byl zfalšován a že plánuje žalovat Schwarzeneggera za účast na spiknutí s cílem zfalšovat veřejnou listinu, což je v Kalifornii závažný trestný čin.

Podle rozvodového rozsudku si Schwarzenegger ponechal dům v Brentwoodu, zatímco Shriverová koupila nový dům nedaleko, aby děti mohly cestovat mezi bydlišti svých rodičů. O péči o dvě nejmladší děti se dělili. Schwarzenegger se dostal pod palbu kritiky poté, co původní žádost neobsahovala výživné na manželku a úhradu nákladů na právní zastoupení. Tvrdí však, že to nebylo úmyslné a že původní dokumenty podepsal, aniž by si je řádně přečetl. Podal pozměněné rozvodové papíry, v nichž tuto skutečnost napravil. Schwarzenegger a Shriverová dokončili svůj rozvod v roce 2021, deset let po rozchodu.

V červnu 2022 porota rozhodla, že Maria Shriverová má nárok na polovinu bývalých manželových porozvodových úspor, které vydělal v letech 1986 až 2011, včetně důchodu.

Po skandálu se přihlásila dánsko-italská herečka Brigitte Nielsenová a prohlásila, že i ona měla se Schwarzeneggerem poměr během natáčení filmu Rudá Sonja, zatímco on právě navazoval vztah se Shriverovou: „Možná bych do toho nešla, kdyby řekl: ‚Vezmu si Marii‘, a to je smrtelně vážné, ale on to neudělal a náš poměr pokračoval.“ Když se ho v lednu 2014 zeptali: „Ze všech věcí, kterými jste se proslavil… na kterou jste nejméně pyšný?“, odpověděl: „Ne. Schwarzenegger odpověděl: „Nejméně hrdý jsem na chyby, které jsem udělal a které způsobily bolest mé rodině a rozdělily nás.“ Schwarzenegger nakonec aféru v několika reportážích potvrdil.

Od července 2015 Schwarzenegger chodil s fyzioterapeutkou, která je o 27 let mladší.

Nehody, zranění a další zdravotní problémy

Zdravotní problémy

Schwarzenegger se narodil s bikuspidální aortální chlopní, tedy aortální chlopní pouze se dvěma lístky, kde normální aortální chlopeň má tři. V roce 1997 se rozhodl pro náhradní srdeční chlopeň vyrobenou z jeho vlastní plicnice, která byla sama nahrazena kadaverózní plicnicí, při Rossově zákroku; lékařští odborníci předpovídali, že během následujících dvou až osmi let bude potřebovat operaci náhrady plicnice, protože jeho chlopeň bude postupně degradovat. Schwarzenegger se zřejmě rozhodl pro mechanickou chlopeň, jediné trvalé řešení, které bylo v době operace k dispozici, protože by to výrazně omezilo jeho fyzickou aktivitu a schopnost cvičit.

Dne 29. března 2018 podstoupil Schwarzenegger akutní operaci otevřeného srdce, při níž mu byla nahrazena náhradní plicní chlopeň. O svém zotavení řekl: „Jsem rád, že jsem se zotavil: „Letos na jaře jsem podstoupil operaci otevřeného srdce, musel jsem používat chodítko. Musel jsem pětkrát denně provádět dechová cvičení, abych si přeučil plíce. Byl jsem frustrovaný a naštvaný a v nejhorších chvílích jsem neviděl cestu zpět ke svému starému já.“

V roce 2020, 23 let po své první operaci, podstoupil Schwarzenegger operaci nové aortální chlopně.

Nehody, zranění

Dne 9. prosince 2001 si po havárii na motocyklu v Los Angeles zlomil šest žeber a byl čtyři dny hospitalizován.

V roce 2004 na dovolené na Havaji zachránil Schwarzenegger tonoucího muže tím, že vyplaval a dopravil ho zpět na břeh.

8. ledna 2006, když Schwarzenegger jel na svém motocyklu Harley Davidson v Los Angeles se synem Patrickem v postranním vozíku, jiný řidič nacouval do ulice, po které jel, a způsobil mu i jeho synovi srážku s autem v malé rychlosti. Zatímco jeho syn a druhý řidič nebyli zraněni, Schwarzenegger utrpěl zranění rtu, které si vyžádalo 15 stehů. „Nebylo vydáno žádné obvinění,“ uvedl mluvčí losangeleské policie Jason Lee. Schwarzenegger získal řidičský průkaz na motocykl až 3. července 2006.

Při lyžování v Sun Valley ve státě Idaho 23. prosince 2006 zakopl Schwarzenegger s rodinou o lyžařskou hůl a zlomil si pravou stehenní kost. Dne 26. prosince podstoupil 90minutovou operaci, při níž byly použity kabely a šrouby, aby se zlomená kost dala opět dohromady. Ze zdravotního střediska St John’s Health Center byl propuštěn 30. prosince 2006.

Schwarzeneggerovo soukromé letadlo nouzově přistálo 19. června 2009 na letišti Van Nuys poté, co pilot nahlásil kouř vycházející z kokpitu, uvádí se v prohlášení, které zveřejnil jeho tiskový mluvčí. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

18. května 2019 byl Schwarzenegger během návštěvy Jihoafrické republiky napaden a zezadu kopnut neznámým pachatelem, když rozdával autogramy svým fanouškům v jedné z místních škol. Navzdory překvapivé a nevyprovokované povaze útoku údajně neutrpěl žádná zranění a pokračoval v interakci s fanoušky. Útočník byl zadržen a Schwarzenegger proti němu odmítl vznést obvinění.

Schwarzenegger byl v pátek 21. ledna 2022 odpoledne účastníkem srážky několika vozidel. Schwarzenegger řídil černé SUV GMC Yukon poblíž křižovatky ulic Sunset Blvd a Allenford Ave ve čtvrti Brentwood v Los Angeles, když se jeho vozidlo srazilo s červenou Toyotou Prius. Řidička Priusu byla převezena do nemocnice kvůli zraněním hlavy. Schwarzenegger nebyl zraněn.

Výška

Schwarzeneggerova oficiální výška 6 stop a 2 palce (1,88 m) byla v několika článcích zpochybněna. Během jeho kulturistických dnů na konci 60. let 20. století se tvrdilo, že měří 1,867 m (6 ft 1,5 in). V roce 1988 se však Daily Mail i časopis Time Out zmiňovaly o tom, že Schwarzenegger vypadal o poznání nižší. Před kandidaturou na guvernéra byla Schwarzeneggerova výška opět zpochybněna v článku časopisu Chicago Reader. Jako guvernér se Schwarzenegger pustil do lehké výměny názorů s poslancem Herbem Wessonem ohledně jejich výšky. V jednu chvíli se Wesson neúspěšně pokusil podle svých slov „vyřešit to jednou provždy a zjistit, jak je vysoký“ tím, že na guvernéra použil krejčovský metr. Schwarzenegger mu to oplatil tím, že před jednáním v jeho kanceláři položil na Wessonovu židli metr osmdesát (1,65 m) vysoký polštář sešitý nápisem „Need a lift?“ (Potřebujete zvednout?). Demokrat Bob Mulholland také tvrdil, že Schwarzenegger měří 1,78 m a že nosí v botách stoupací pásy. V roce 1999 uvedl časopis Men’s Health, že jeho výška je 5 stop 10 palců (1,78 m).

Autobiografie

Schwarzeneggerova autobiografie Total Recall vyšla v říjnu 2012. Jednu kapitolu nazvanou „Tajemství“ věnuje svému mimomanželskému poměru. Většina jeho knihy pojednává o jeho úspěších ve třech hlavních kapitolách jeho života: kulturista, herec a guvernér Kalifornie.

Vozidla

Vyrůstal během spojenecké okupace Rakouska a Schwarzenegger jako dítě běžně vídal těžkou vojenskou techniku, například tanky. Díky tomu zaplatil 20 000 dolarů, aby si do Spojených států přivezl rakouský armádní tank M47 Patton (331), který předtím v roce 1965 během povinné vojenské služby obsluhoval. Své vozidlo však později získal v roce 1991/2, během svého působení ve funkci předsedy prezidentské rady pro sport, fitness a výživu, a nyní jej využívá k podpoře své charitativní činnosti. Jeho vůbec prvním automobilem byl Opel Kadett v roce 1969 po službě v rakouské armádě, v roce 1991 pak jezdil na Harley-Davidson Fat Boy.

Navíc se začal zajímat o velká vozidla a jako první civilista v USA si koupil Humvee. Vozidlo ho natolik okouzlilo, že lobboval u výrobce Humvee, společnosti AM General, aby vyrobila civilní verzi určenou pro silniční provoz, což se v roce 1992 podařilo; první dva prodané Hummery H1 si koupil i Schwarzenegger. V roce 2010 měl jeden běžný a tři na nefosilní pohon; jeden na vodík, jeden na rostlinný olej a jeden na bionaftu. V roce 2014 se Schwarzenegger dostal do zpráv kvůli nákupu vzácného vozu Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse. V roce 2015 byl spatřen a natočen ve svém voze lakovaném stříbrnou barvou s lesklými hliníkovými kovanými koly. Jeho Bugatti má interiér zdobený tmavě hnědou kůží. V roce 2017 si Schwarzenegger pořídil Mercedes třídy G upravený pro plně elektrický pohon.

Hummery, které si Schwarzenegger koupil v roce 1992, jsou tak velké – každý váží 6 300 lb (2 900 kg) a je široký 7 stop (2,1 m) – že jsou klasifikovány jako velké nákladní automobily a nevztahují se na ně americké předpisy o spotřebě paliva. Během kampaně za odvolání guvernéra oznámil, že jeden ze svých Hummerů přestaví na spalování vodíku. Přestavba údajně stála asi 21 000 dolarů. Po volbách podepsal exekutivní příkaz k nastartování výstavby vodíkových plnicích stanic nazvaný California Hydrogen Highway Network a získal grant amerického ministerstva energetiky, který měl pomoci uhradit předpokládané náklady ve výši 91 000 000 USD. Kalifornie převzala první vozidlo H2H (Hydrogen Hummer) v říjnu 2004.

Veřejná image

Schwarzenegger se již mnoho let angažuje ve prospěch speciálních olympijských her poté, co je založila jeho bývalá tchyně Eunice Kennedy Shriverová. V roce 2007 byl Schwarzenegger oficiálním mluvčím speciální olympiády, která se konala v čínské Šanghaji. Schwarzenegger věří, že kvalitní školní příležitosti by měly být dostupné i dětem, které by k nim za normálních okolností neměly přístup. V roce 1995 založil nadaci Inner City Games Foundation (ICG), která poskytuje kulturní, vzdělávací a komunitní obohacující programy pro mládež. ICG působí v 15 městech po celé zemi a slouží více než 250 000 dětí ve více než 400 školách po celé zemi. Angažoval se také v organizaci After-School All-Stars a v roce 2002 založil její pobočku v Los Angeles. ASAS je poskytovatelem mimoškolních programů, které vzdělávají mládež v oblasti zdraví, fitness a výživy.

Dvanáctého února 2010 se Schwarzenegger zúčastnil štafety s olympijskou pochodní ve Vancouveru. Předal plamen dalšímu běžci, Sebastianu Coeovi.

Schwarzenegger měl sbírku marxistických bust, které si vyžádal od ruských přátel v době rozpadu Sovětského svazu, protože byly ničeny. V roce 2011 prozradil, že jeho manželka požádala o jejich odstranění, ale tu s Vladimírem Leninem si ponechal jako dárek, protože „byl první“. V roce 2015 řekl, že si Leninovu bustu ponechal, aby „ukázal ztroskotancům“.

Schwarzenegger je příznivcem Izraele a kromě jiných podobných akcí se zúčastnil proizraelského shromáždění v Los Angeles. V roce 2004 Schwarzenegger navštívil Izrael, aby položil základní kámen Muzea tolerance Centra Simona Wiesenthala v Jeruzalémě a položil věnec k památníku holocaustu Jad Vašem, setkal se také s premiérem Arielem Šaronem a prezidentem Moše Kacavem. V roce 2011 na oslavě Dne nezávislosti, kterou pořádal izraelský generální konzulát v Los Angeles, Schwarzenegger řekl: „Miluji Izrael. Když jsem se stal guvernérem, Izrael byl první zemí, kterou jsem navštívil. Když jsem měl možnost podepsat zákon vyzývající kalifornské penzijní fondy, aby se zbavily svých peněz od společností, které obchodují s Íránem, okamžitě jsem tento zákon podepsal.“ Poté dodal: „Věděl jsem, že nemůžeme posílat peníze těmto šíleným diktátorům, kteří nás nenávidí a vyhrožují Izraeli, kdykoli mají špatný den.“

Schwarzenegger podporoval invazi do Iráku v roce 2003. Schwarzenegger rovněž vyjádřil podporu vojenské intervenci v Libyi v roce 2011. V roce 2014 Schwarzenegger zveřejnil videoposelství na podporu protestů Euromajdanu proti proruskému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. V roce 2022 Schwarzenegger vydal další videoposelství, v němž odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu v roce 2022. Schwarzeneggerův twitterový účet je jedním z 22 účtů, které sleduje twitterový účet ruského prezidenta.

Schwarzenegger, který jako chlapec hrál fotbal, vyrůstal při sledování Bayernu Mnichov a Sturmu Graz. V říjnu 2019 také vyjádřil svůj obdiv k Liverpoolu Jürgena Kloppa.

Schwarzenegger inspiroval mnoho herců, kteří se stali akčními hrdiny, včetně Dwayna Johnsona, Matta McColma, Christiana Boevinga, Vidyuta Jamwala a Daniela Greena. Boevingova postava v akčním filmu Když orli útočí z roku 2003 byla založena na Schwarzeneggerově image z konce 80. let: především na majoru „Dutchovi“ Schaeferovi z filmu Predátor (1987) a plukovníku Johnu Matrixovi z filmu Komando (1985).

Schwarzeneggerův institut pro státní a globální politiku

V roce 2012 se Schwarzenegger podílel na založení Schwarzeneggerova institutu pro státní a globální politiku, který je součástí USC Price School of Public Policy na University of Southern California. Posláním institutu je „[prosazovat] poststranickost, kdy vedoucí představitelé upřednostňují lidi před politickými stranami a spolupracují při hledání nejlepších nápadů a řešení ve prospěch lidí, kterým slouží“, a „snažit se ovlivňovat veřejnou politiku a veřejnou debatu při hledání řešení vážných problémů, kterým čelíme“. Schwarzenegger je předsedou institutu.

Globální oteplování

Na bezpečnostní konferenci v roce 2015 Schwarzenegger označil klimatické změny za problém naší doby. Vyzval také politiky, aby přestali brát klimatické změny jako politickou záležitost.

Prezidentské volby v roce 2016

Při prezidentských primárkách Republikánské strany v roce 2016 Schwarzenegger podpořil svého republikánského kolegu Johna Kasiche. V říjnu však oznámil, že v letošních prezidentských volbách ve Spojených státech nebude hlasovat pro republikánského kandidáta Donalda Trumpa, přičemž to bylo poprvé od roku 1983, kdy se stal občanem, kdy nehlasoval pro republikánského kandidáta.

Po roce 2016

Schwarzenegger se účastní videa propagujícího nošení obličejových masek během pandemie COVID-19. Ve videu vystupují všichni žijící guvernéři Kalifornie.

V posledních letech se Schwarzenegger zasazuje o to, aby se jedlo méně masa, a spolu s Jamesem Cameronem a dalšími stojí jako výkonný producent za dokumentárním filmem The Game Changers, který dokumentuje prudký nárůst rostlinné stravy v profesionálním sportu, v němž také vystupuje.

V roce 2017 Schwarzenegger odsoudil bělošské supremacisty, kteří byli spatřeni s nacistickými a konfederačními vlajkami, tím, že jejich hrdiny označil za „ztroskotance“.

V roce 2019, když byl na sportovní soutěži „Arnold Classic Africa“ jako funkcionář, byl Schwarzenegger napaden útočníkem při kopu v letu. Útočník byl zatčen.

Po útoku příznivců prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol Spojených států v roce 2021 Schwarzenegger zveřejnil na sociálních sítích videopřání, v němž přirovnal vzpouru ke křišťálové noci v nacistickém Německu, kterou označil za „noc řádění proti Židům, kterou provedla [nacistická] obdoba Hrdých chlapců“. Hovořil o alkoholismu, domácím násilí a zneužívání svého otce a o tom, že to bylo typické i pro další bývalé nacisty a kolaboranty v poválečné éře; a Trumpa označil za „neúspěšného vůdce. Zapíše se do dějin jako nejhorší prezident všech dob.“

Koncem března 2021 poskytl Schwarzenegger serveru Politico rozhovor o nadcházejících volbách o odvolání prezidenta v Kalifornii, v němž uvedl, že „dnes je v podstatě stejná atmosféra jako tehdy“, a když byl dotázán na Newsomovo tvrzení, že jde o „republikánské odvolání“, odpověděl, že „toto úsilí o odvolání vyvolali obyčejní lidé“ a že nejde o uchopení moci republikány.

Schwarzenegger se vyjádřil ke COVID-19 a vyzval Američany, aby nosili masky a praktikovali sociální distanc. V srpnu 2021 prohlásil: „Je tady virus. Zabíjí lidi a jediný způsob, jak mu zabránit, je: nechat se očkovat, nosit masky, dělat sociální distanc, neustále si mýt ruce a ne jen přemýšlet o tom, že: ‚No, moje svoboda je tady tak trochu narušena‘. Ne, kašlete na svou svobodu.“

V únoru 2022 Schwarzenegger uvedl, že jeho strava je posledních pět let převážně veganská, a prohlásil, že se z 80 % jedná o rostlinnou stravu. O prospěšnosti veganské stravy pro zdraví se vyjadřoval otevřeně a řekl, že mu pomohla cítit se „celkově zdravější a mladší“. Přičítá jí také to, že mu pomohla snížit hladinu cholesterolu.


Zdroj: Anglická Wikipedie


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 2,90372 s | počet dotazů: 242 | paměť: 58109 KB. | 06.10.2024 - 09:54:08