Sarah a Johnny přicházejí do Ameriky, aby zde spolu se svými dvěma malými dcerami začali svůj nový život. Čekají je těžké úkoly - spřátelit se s novými lidmi, najít si práci a uživit se a hlavně zapomenout na Frankieho. Syna, který jim před časem zemřel na zhoubný nádor.
In America je příběh velmi soudržné rodiny, kterou trápí ztráta jednoho z nich. Každý se trápí pocity viny a snaží se s jeho smrtí vyrovnat po svém. Sarah (Samantha Morton) tím, že s manželem počne další dítě, které má zaplnit prázdné místo po malém Frankiem. Paradoxně však právě toto dítě opět ohrozí rodinné štěstí, a to ještě dříve než se narodí. Nesmí se narodit ani pozdě ani brzo, jde jak o život matky tak i dítěte.
Rodina si také snaží najít nové přátele. Toho nejlepšího najde přímo v domě, ve kterém kromě nich bydlí jinak samé podivné existence. Mateo (Djimon Hounsouje) je na první pohled podivín, který si hraje s barvami a jde z něj strach. Ukáže se však, že je to velmi citlivý člověk, který si získá srdce celé rodiny. Je však vážně nemocný a rodině opět způsobí trápení. Ve filmu figuruje jako jakýsi symbol znovuzrození. Umírá ve stejný den, ve který si Sarah a Johnny (Paddy Considine) mohou odnést své malé a slabé dětátko konečně domů.
Pokud bych měla vypíchnout nějakou scénu, pak by to zřejmě bylo házení míčků na pouti. Rodina kvůli postavičce E.T. mimozemšťana přijde málem o všechny své peníze, ale přesto Johnny tvrdohlavě dál přisazuje a zkouší to znovu a znovu, jen aby udělal dětem radost. Právě tato scéna zřejmě nejlépe dokládá irskou tvrdohlavost a zároveň lásku a důvěru, která v rodině panuje.
Film má velmi působivou kameru, střídají se klasické záběry se záběry domácího videa, které natáčí malá Christy (Sarah Bolger). To dodává filmu na zajímavosti a pestrosti. A je to právě Christy, kdo nám celý příběh vypráví, komentuje a dokumentuje. Je to také ten nejsilnější článek celé rodiny, ona si jako první uvědomí, že je potřeba se s mrtvým bráškou jednou pro vždy rozloučit a začít opravdu nový život.
Film doprovází velmi pestrá hudba, která ovšem někdy až provokuje svou nemístností (např. předčasný, poměrně dramatický porod doprovází až příliš optimistická melodie). Jinak je film natočen velmi citlivě a je plný emocí. Je tomu zřejmě i proto, že režisér a zároveň i scénárista Jim Sheridan psal tento příběh částečně podle svého vlastního života. Malý Frankie má ve skutečnosti svůj předobraz v Sheridanově bratrovi, který podlehl nádoru na mozku.
O filmu:
Rok: 2003
Oficiální web: In America
Scénář: Jim Sheridan, Naomi Sheridan, Kirsten Sheridan
Režie: Jim Sheridan
V hlavních rolích: Samantha Morton, Paddy Considine, Djimon Hounsou, Emma Bolger, Sarah Bolger
Délka: 101 minut
Nejnovější komentáře