Zpestřit dětem i sobě čekání na Ježíška můžete díky Tvořivému adventnímu kalendáři. Irena Koukalová Uličná shrnula do této knihy nápady, kterými si lze ukrátit dlouhé zimní večery. Nečekejte otřepané návody na výrobu vloček do oken nebo papírových řetězů na stromeček, díky této publikaci si zkrášlíte domácnost nebo vytvoříte něco pro sebe nebo svoje blízké – třeba i pod stromeček. Ale hlavně budete spolu – dospělí s dětmi, protože všechno tvoření předpokládá, že se do něho aktivně zapojí právě nejmladší členové rodiny. Jde sice o knihu tvoření, naleznete zde ale také kromě návodů i další aktivity, jako omalovánky nebo informace, vážící se k adventnímu období.
Čtyřiadvacet kapitol Tvořivého adventního kalendáře „kopíruje“ dny od 1. do 24. prosince. Ty jsou nazvány podle toho, čemu budou věnovány – třeba Den přáníčkový je věnovaný výrobě přáníček – technologií embosování, výrobě přáníček ze skládaných proužků, 3 D přáníček nebo kruhových vánočních přáníček. Kromě názorných a srozumitelných návodů, doplněných fotografiemi a nákresy se dozvíte o spoustu zajímavostí, které hned tak někde nenajdete. Věděli jste například, že: „Přání k novému roku poprvé poslal v polovině 19. století hrabě Karel Chotek z Vojnína a Chotkova. Byl totiž trošku líný a nechtělo se mu obcházet s přáním všeho dobrého do nového roku všechny své příbuzné a známé. Ale abychom mu nekřivdili, jeho příbuzenstvo čítalo pěkných pár desítek osob a u každé měl podle dobrých mravů chvíli posedět, což by znamenalo strávit na návštěvách několik týdnů. Byl ovšem dobře vychovaný a věděl, že nepopřát by bylo považováno za nezdvořilost. Přemýšlel tedy, jak situaci vyřešit, a nápad na novoroční přání byl na světě.“
Kniha nerozvíjí jen znalosti z historie, dozvíte se třeba, jak vzniká opravdový sníh nebo kde a jak se v naší republice vyrábějí skleněné ozdoby. Získáte také tipy, kam se vypravit na rodinný předvánoční výlet: „V Jindřichově Hradci stojí další unikát, který je dokonce zapsaný do Guinessovy knihy rekordů, největší mechanický lidový betlém na světě – Krýzovy jesličky – o rozměrech 17 x 2 m. Punčochář Tomáš Krýza je vyráběl přes šedesát let z kašírovací hmoty složené z mouky, pilin, sádry a klihu. Celkem vytvořil 1 398 figurek lidí a zvířat, z toho 133 pohyblivých.
Společné tvoření dokáže sbližovat rodinu i přátele, a to také díky návodným úkolům: „Zkuste se zeptat, zda si někdo z vašich známých pamatuje na obchůzky Lucek a jak u vás tyto postavy vypadaly?“, ptá se autorka v kapitole Den světla, jehož svátek slavíme 13. prosince.
Hlavně rodiče ocení, že dobré nápady – ať už na výlety nebo tvoření neprovětrají peněženku. Tvoří se většinou ze surovin, dostupných v běžné české kuchyni, případně takových, které lze za pár korun sehnat v domácích potřebách nebo v drogerii.
Tvořivý adventní kalendář s nápady na 24 dnů plných vánočních aktivit mohu jen doporučit. A to i těm, kteří kreativitou a zručností zrovna neoplývají.
- Autor:Irena Koukalová Uličná
- Žánr:hobby - ostatní, další dětské knihy
- Nakladatelstvi:CPRESS
- Datum vydání:07.11.2016
Kniha ke koupi na Albatrosmedia.cz.
Nejnovější komentáře