Will (Hugh Grant) je starý mládenec, který žije z autorských práv svého otce. Oproti svým dřívějším filmům Grant nehraje žádného ňoumu, ale tvrďáka, povrchního sobce, který kouká, jak sbalit kdejakou kost. Nedělá nic užitečného (rozuměj není zaměstnán), jen sleduje televizi, chodí k holiči, na kulečník apod. To vše provádí v 30 minutových jednotkách...
Razí teorii, že lidé jsou ostrovy a dost si na tom zakládá. Jako takové nemají s nikým nic společného, nemusejí se na nikoho ohlížet, o nikoho se starat. On sám se přitom považuje za Ibizu :-). Jeho životní styl i názor má však změnit malý kluk – Marcus (Nicholas Hoult). Marcus má trable s mámou (Toni Collette), která poněkud nezvládá, že ji opustil manžel. S Willem se Marcus seznámí v den, kdy se máma pokusí o sebevraždu. Tato skutečnost změní nejen život Marcusův, ale zpočátku přes jeho odpor i život Willa. Marcus si totiž vezme do hlavy, ne až tak nelogicky, že jeho mámě může pomoct jedině chlap a snaží se dát Willa s mámou dohromady.
To je však jen výchozí bod nadcházejících událostí. Will a Marcusova máma v sobě zalíbení nenajdou, zato dojde k nečekanému sblížení Willa a Marcuse. Hugh Grant tedy, oproti tomu jak bychom čekali, primárně neokouzluje Londýnské krásky (ačkoli právě díky tomu se vlastně s Marcusem seznámil), ale přátelí se s malým klukem. Díky němu si ve svých 38 letech uvědomí, že jeho život vlastně neměl do té doby smysl.
Ze vznikajícího přátelství vychází oba jako noví lidé. Marcus se díky Willově vlivu stává sebevědomějším, získává si přátele ve škole, kde ho doposud jen šikanovali. A Will si poněkud neochotně uvědomuje, že lidé sice jsou ostrovy, ale někteří tvoří souostroví, které je pod vodou pevně spojené. Získává také nové přátele a snad i smysl života.
Jak na věc je sice komedie, ale jde v ní o poměrně vážnou věc. Díky inteligentnímu a střízlivému vtipu je ale svět rázem veselejší (např. ze dne, kdy se Marcusova máma pokusila o sebevraždu, se stane tzv. Den mrtvé kachny, kterému se pak všichni smějí). Humor filmu je do značné míry založen hlavně na Willově životním postoji a jeho pomalé ale jisté přeměně. Ta se pak projeví hlavně v závěrečné hudební scéně (upřímně, moc nechápu co je tak strašného na písni Killing me softly). Vtipná je i samozřejmost s jakou se Marcus rozhodne dostat do Willova života resp. dostat Willa do svého života.
O filmu:
Rok: 2002
Oficiální stránka filmu: About a Boy
Režie: Paul a Chris Weitz
Scénář: Peter Hedges, Paul a Chris Weitz
V hlavních rolích: Hugh Grant, Nicholas Hoult, Toni Collette
Délka: 101 minut
Nejnovější komentáře