České „Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě,“ platilo možná před sto lety v dnešní době si můžeme být jisti, že taková panenka by se v koutě, dřív než by ji našli, unudila k smrti.
V dnešním dravém světě platí, že co si nevyjednáte, to nemáte. Zdá se vám, že dosáhnout svých cílů rychle, snadno a tak, abyste byli vy a pokud možno i protistrana spokojeni, je nemožné? Naopak – německý autor Thomas Fritzsche dokazuje, že dosáhnout svého je reálné. Bez snažení, učení a komunikace s protistranou to ale nepůjde. Návody, jak přesvědčivě vyjednávat, shrnul do stejnojmenné publikace s podtitulem Psychologické strategie a metody, která vyšla v nakladatelství Grada.
Pětapadesátiletý Thomas Fritzsche je diplomovaným psychologem, psychoterapeutem a trenérem vedoucích pracovníků. Pracuje podle zásad behaviorální a systematické terapie, používá také hypnoterapii. Zabývá se také tím, jak lze optimalizovat osobní působení. Důraz klade na komunikaci, jíž je třeba neustále trénovat a pilovat.
V předmluvě jakoby se Fritzsche obhajoval, že sáhl k tématu, o němž již vyšly desítky, ne-li stovky knih. „Publikace, kterou právě držíte v rukou, pojednává o všech psychologických aspektech vyjednávání pro každodenní praxi. Pokud ji přečtete, nebudete muset číst žádnou další o tom, jak vést vyjednávání,“ zmiňuje hlavní přínos knihy. Čtenář mu musí dát za pravdu. Brožovaná kniha obsahuje to nejdůležitější z teorie i praxe komunikace a navíc zmiňuje i situace, k nimž dochází v praxi a nabízí jejich konkrétní řešení. „Z vlastní zkušenosti vím, že pomocí příkladů jsou teoretické znalosti lépe srozumitelné a uchopitelné. Proto základní teze dokresluji různými praktickými příklady a někdy také konkrétními cvičeními. Když si přečtené vzápětí procvičíte, přejde vám mnohé hned do krve a bude pak při použití v praxi působit přirozeněji.“
Na hned první úskalí v komunikaci, v řešení konfliktů a v přesvědčivém vyjednávání narazíme hned v první ze sedmi kapitol. Bývá jím aktivní naslouchání, jehož schopnost současné populaci chybí. Projevy drobných znamení pozornosti, prostor pro vypovídání se protistrany a krátké shrnutí toho, co bylo vyslechnuto, se může zdát jako zbytečná ztráta času, jak ale Thomas Fritzsche ukazuje na příkladech, opak je pravdou. Dalším klíčem k úspěchu je vyjadřování se v první osobě a vyjadřování svých pocitů Takže již žádné: „ Využívat mě, to by ti šlo…“ ale „Jsem zklamán a mám pocit, jako bych byl využíván.“ Další kapitola je věnována řeči těla. Pokud si osvojíte jednotlivé principy, „nenadřete se“ tolik ústy. Důležitou částí knihy jsou vyjednávací zásady. Autor nabízí využít přístupu kooperativního vyjednávání anebo strategického vyjednávání. O souboru komunikačních a kooperačních technik pro pokročilé pojednává kapitola o neurolingvistickém programování (nlp kurzy).
Kladem knihy je hlavně přehlednost, srozumitelnost a stručnost.
- Autor: Fritzsche Thomas
- Formát / stran: 14×21 cm, 200 stran
- Datum vydání: 11.11.2015
- Katalogové číslo: 30002
- ISBN: 978-80-247-5726-1
Kniha ke koupi na Grada.cz.
Nejnovější komentáře