I přesto, že se momentálně nacházíme v období ekonomické konjunktury (Jak dlouho ještě?) a všude čteme o tom, že zaměstnanec je král, který si na trhu práce diktuje podmínky, existuje skupina zaměstnanců na nejnižších pozicích, kteří do královských podmínek mají v práci daleko. Novinářka Saša Uhlová se nechala po dobu sedmi měsíců zaměstnat na pozicích, o kterých můžeme říct, že se nacházejí na žebříčku kariérních snů nejníže. Svoje poznatky průběžně zpracovávala a vydala pod názvem Hrdinové kapitalistické práce.
První věc, která na knize zaujme na první pohled je zpracování obálky, ať se jedná o zpracování grafické nebo použitý materiál. Nečekejte žádnou převratnou novinku, ale zase jen starý dobrý papír, ovšem originálně použitý. Pokud patříte ke starší generaci, která byla zvyklá o knihy pečovat a balit je do novinového nebo voskovaného papíru, vrátí vás obálka Hrdinů kapitalistické práce do dětství. Po současných trendy lesklých obálkách s vystouplým názvem knihy, dostanete do ruky knihu, která je zabalena v obyčejném papíru vzbuzujícím dojem, že v tiskárně prostě zbyl z důvodu špatného tisku a je třeba ho ještě někde využít. První dojem je rozpačitý, ale následně oceníte originalitu. Ta se nedá upřít celé knize.
Autorka pracovala v různě dlouhých obdobích vždy v řádu několika týdnů v zaměstnáních, o kterých se dá říci, že patří k těm horším způsobům, jak si legálně vydělat peníze na živobytí. Postupně se nechala zaměstnat v prádelně největší pražské nemocnice Motol, následně v závodě na zpracování drůbežího masa, jako prodavačka v supermarketu, pod agenturou v několika firmách na severu Čech a svou pouť zakončila v Ostravě v třídírně odpadu. Autentické poznatky z každého působiště zprostředkovává čtenářům deníkovou formou bez příkras a zbytečné omáčky. Že se jedná o práci těžkou a monotónní asi není třeba zdůrazňovat. Ale že se ve 21. století běžně porušuje zákoník práce i ve velkých korporátech, je nemilým překvapením.
Z textu na čtenáře postupně vystupuje únava autorky, beznaděj a mírná deprese způsobená zjištěním v jakých podmínkách běžně každý den pracují desetitisíce lidí bez vidiny lepšího zítřku. Najdete zde i odpověď na otázku, proč si tedy nezkusí najít jinou lepší práci. Odpověď je logická a dává smysl, na který ovšem nepřijdete, pokud sami na těchto pozicích nepracujete. Saša Uhlová postupně neodhaluje jen pracovní podmínky, ale dává nahlédnout i do celkové životní situace lidí, kteří vykonávají práce, na které většina nahlíží jako na podřadné. Protože působí i mimo Prahu, je nucena bydlet na ubytovnách, kde se dostává do interakce s ostatními spolubydlícími a vyslechne jejich životní příběhy. Happy end zde nečekejte.
Překvapivě se jedná o čtení, které vás vtáhne „do děje“ a budete chtít poznávat další firmy a prostředí se všemi záludnostmi, které práci provázejí. Kniha čtenáře rozdělí do dvou skupin. Ty, kteří mají s prací na nejnižší pozici aspoň minimální zkušenost a jen si potvrdí, že se téměř nic nezměnilo a na ty, kteří propadnou zděšení, že i takto se dá žít a vydělávat. Saša Uhlová se svou knihou snažila především vyvolat diskuzi vedoucí ke změně podmínek a zvýšení minimální mzdy, což je jí ve finále povedlo, ale zůstává otázkou, jestli za pět, deset nebo dvacet let dojde ke změně nebo lidé na nejnižších pozicích pracovního žebříčku budou dál přežívat na hranici chudoby jako dnes.
Název knihy: | Hrdinové kapitalistické práce |
Autor: | Saša Uhlová |
Žánr: |
Literatura faktu, Literatura česká |
Vydáno: | 2018, Grada |
Počet stran: | 256 |
Vazba knihy: | měkká / brožovaná |
ISBN: | 978-80-271-0714-8 |
Nejnovější komentáře