Již od 6. května se na obrazovky TV Prima vrací oblíbený pořad Poklad z půdy, kterým každé pondělí ve 21.30 bude provázet Jan Rosák. Po prvních pěti dílech pořadu se strhla doslova lavina zájemců o ocenění jejich domnělých cenností, tudíž druhá řada přináší dílů rovnou osm.
Ani tentokrát nebude při odkrývání tajemství předmětů, které diváci našli nejen na svých půdách, nouze o předměty velmi cenné, či naopak naprosté braky, ale i velice bizarní záležitosti jako například ručně šitý kožich z tuleně.
Jakou cenu má brož po babičce? Je zaprášený obraz cenným dílem? Na to odpovědí odborníci z řad starožitníků, kteří se o největší skvosty utkají v mini aukci. Na vaší půdě se může skrývat poklad, o kterém jste možná doposud neměli ani tušení.
V každém z osmi natočených epizod druhé řady pořadu Poklad z půdy budou odborníci v doprovodu moderátora Jana Rosáka oceňovat 5 starožitností od diváků. Tyto tajemstvím zahalené předměty od nich následně budou moci koupit experti – starožitníci v mini aukci. Poklad z půdy nabídne zajímavé příběhy věcí i lidí a základní návod na to, jak poznat, jestli se na vaší půdě nepráší na cenný předmět, jejž by ocenil nejeden sběratel. O tom svědčí i fakt, že v mini aukci první série pořadu Poklad z půdy padla
i taková částka, jakou je půl milionu korun!
Rozhovor s Janem Rosákem
- V čem bude druhá řada Pokladu z půdy jiná?
Koncept pořadu zůstává stejný, protože skvěle funguje, a přesně tak si ho diváci oblíbili. Během první řady se strhla doslova lavina těch, kteří po zhlédnutí Pokladu z půdy vyrazili na tu svou půdu, či do stodoly, garáže, aby se podívali, co za poklady tam mají oni. Takže se nám přihlásila spousta nových zájemců se svými předměty a nedalo se než natočit nové díly. Takže pořad je stejný, jen se v něm můžete těšit na jiné předměty a jejich majitele, kteří touží zjistit, zda mají doma poklad, nebo brak. I když jedna zvláštnost přeci také oproti předchozí řadě je. Diváci tentokrát chtěli znásobit svoje šance, takže neposílali jen jeden předmět, ale spíše rovnou více. Produkce tak byla opravdu zavalena.
- Na jaké předměty anebo zvláštní příběhy byste diváky nalákal?
V nejnovějších osmi dílech Pokladu z půdy se diváci mohou těšit na obrazy, šperky, mince, keramiku, sklo, ale samozřejmě i na takové kousky jako automobil, motorku, starodávnou zbraň, Hitlerovi cigarety, deštník, jehož majitel zemřel na Titanicu, sněžné sáně, unikátní vesmírný fotoaparát, nebo notoricky známý “masážní přístroj” z Postřižin.
- Kterou nejvíce bizarní věc diváci do Pokladu z půdy poslali?
Řekl bych, že asi 100 let starý, na první pohled po domácku ušitý kožich z tuleně od potomka majitele jednoho z prvních cirkusů. Daného tuleně prapraděda našeho diváka zabil, když už v cirkusu „nefungoval”. Bohužel byl ale ve strašném stavu… Pak mě ještě překvapilo, že se k nám dostala rodinná fotoalba, zlaté zuby, latrína nebo celá chalupa.
- Našel byste u Vás doma nějakou starožitnost? Pokud ano, jakou a jaký k ní máte vztah?
Asi vás zklamu, ale nic moc… Ačkoliv – máme doma takový útlý stolek, který podle rodinné pověsti děda – zámecký zahradník – dostal darem za své věrné služby bavorské královské rodině Wittelsbachů. Stolek byl ale několikrát dost necitelně přelakován, takže dnes asi nemá valnou finanční hodnotu. Ovšem vzpomínky nám zůstanou… A pak snad ještě dvě židle, které vypadají jako historické, ale možná opravdu jen vypadají. Ale mám k nim opravdu vztah, protože jsme je s ženou zachránili před zničením ze sklepa našeho tehdejšího bydliště v Praze Bubenči.
- Daroval jste či koupil někdy starožitnost?
Nemám, co bych daroval, a ani jsem žádnou starožitnost nekoupil. Takový nadšenec, neřkuli znalec, opravdu nejsem.
- Co je podle Vás na starožitnostech nejkouzelnější?
Asi to, že jsou opravdu staré, tedy – pokud staré jsou a ne že to jen předstírají. Člověk z nich cítí tu nashromážděnou historii, tuší osudy lidí, kteří je brali do rukou a používali je.
- Jak jste vnímal starožitnosti jako malý kluk? Změnilo se to nějak?
Pravděpodobně jako každý jiný normální kluk jsem je bral jako starou veteš! Třeba když jsem na půdě u babičky na Hané našel dvoje lyže jasanky staré jistě přes 50 let, s úžasným bačkorovým vázáním, nechal jsem dědu, aby je spálil! Kdyby tehdy děda – starý spořílek – věděl, jakou budou mít cenu, asi by ten oheň uhasil vlastním tělem…
- Máte rád staré věci kvůli příběhům, nebo protože je to vhodná investice?
Jak stárnu, můj vztah ke starým věcem je vřelejší. Asi z kolegiality k ročníku narození, tedy vlastně vzniku, nebo sentimentality, to přesně nevím. Ale rozhodně se staré věci u mne nikdy nestaly předmětem investování, natož kalkulací.
- Vážíte si spíše starých nebo nových věcí?
To je hodně relativní. Řekl bych shodně se Zdeňkem Svěrákem „Neopouštěj staré věci pro nové!“
Starožitníci
Albert Trnka
Albert Trnka je ředitelem aukčního domu European Arts a předsedou představenstva Komory aukčních síní, uměleckých děl a starožitností České republiky. Řadu let působil jako znalec. V oboru se pohybuje již 15 let.
Pavel Kuře
Pavel Kuře alias „král veteše“ vlastní zámek v Martinicích a nejrozsáhlejší vetešnictví
a kramářství v Česku. Vystudoval automechaniku, ale láska ke starým věcem se v něm probudila velmi brzy.
Daniela Žáková
Vášeň ke starožitnostem se u Daniely probudila před 25 lety, když vypomáhala kamarádce v obchodě se starožitnostmi. Svůj vlastní obchod si otevřela před 12 lety
na Újezdě a nabízí v něm široký výběr starožitností z období art deco a secese. Dle slov svého manžela symbolizuje barokní éru díky svým tvarům, zálibě v dobrém jídle, pití, umění a zábavě.
Michal Jankovský
Michal se věnuje duchovním naukám a vede vlastní galerii se starožitnostmi v Žatecké ulici již 18 let. Specializuje se na šperky, stříbro, sklo i porcelán, dobový výrazný design všeho druhu, svítidla, obrazy i sochy. Již několik let žije se svým partnerem.
Pavel Urban
Dle slov Pavlovy manželky má dvě tváře – pracovní a soukromou. Miluje dohledávat historii a informace k zajímavým a výjimečným obrazům a starožitnostem. Na trhu s uměním působí více než 13 let – provozuje rozsáhlou prodejní galerii a starožitnictví v centru Olomouce a v Rytířské ulici v Praze.
Odborníci
Jan Neumann
Jan Neumann je prezidentem Asociace starožitníků ČR. Zároveň působí jako soudní znalec, starožitník a numismatik. Je iniciátorem přípravného výboru, zakládajícím členem a předsedou Komory aukčních síní v roce 2001. Mimo to je také členem C.I.N.O.A. neboli Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly.
Martin Cinolter
Martin Cinolter založil v roce 1991 svou vlastní firmu Cinolter Antique, sídlící na pražském Josefově, kde v rámci svého obchodu vyrábí i šperky na zakázku. Specializ hlavně na obchodování se šperky a drahými kameny, ale také na tradiční sortiment výtvarného umění, skla, porcelánu, hodin, hodinek a dalších dekorativních starožitností.
Simona Šustková
Simona Šustková je viceprezidentkou Asociace starožitníků ČR a zároveň spolumajitelkou starožitností ALMA a aukčního domu Valentinum VII. Působí jako odborná lektorka Rudolfinské akademie se zaměřením na textilie, kroje, gobelíny
Jaroslav Krejča
Jaroslav Krejča je vášnivý sběratel a obchodník se starou technikou. Ze svého koníčka
si udělal vlastní firmu, které se věnuje již 28 let. Má i vlastní YouTube kanál, na kterém má více než 5 tisíc odběratelů a mnoho milionů zhlédnutí.
Dobry den chtěla bych se zeptat na ten pořad poklad z pudy co teď má být na prime
máme doma naké věci a ani nevím jsou cenové tak bychom se chtěly ujistit a komu napsat do pořadu poklad z půdy až budete moc odepište na můj email baculkamojzisova@seznam.cz Děkuji za pochopení a Přeji pěkný den Dagmar Možíšová