Je krásný červnový den a chlapci z fotbalového týmu „Divočáci“ v Thajsku mají před sebou další den hraní fotbalu a sportovních aktivit. Jsou to chlapci mezi 11 až 17 lety a užívají si všeho, co jim život a trenéři nabízí. Radují se z výletů, fotbalu a projížďky na kole. Jednoho dne dojedou až k jeskynnímu komplexu a vydají se na jeho průzkum. Během prohlídky přijde ale monzunový déšť, který je typický pro danou oblast, a díky němu začne téct do jeskyně voda a zvyšuje se hladina vody v jeskynním systému. Chlapci se tak nemohou dostat stejnou cestou ven a jsou nuceni jít dál do jeskyně. Dojdou až k vyvýšenině, kde se rozhodnou počkat, až voda opadne. Mezitím se na povrchu zjistí, že se chlapci pohřešují. Začíná tak rozsáhlá záchranná akce, na které se podílejí nejen Thajci, ale i lidé z celého světa. Zdálo by se, že vše půjde snadno, ale v době, kdy jsou monzunové deště, a není žádné spojení se skupinou, je tento úkol obtížný i pro povolané odborníky.
Scénář k filmu napsal Tom Waller, který je zároveň i režisérem snímku. Pro natočení filmu to byl ideální tvůrce, protože zájem o natáčení sice projevilo několik dalších scénáristů a režisérů, ale díky thajské národnosti nemusel Waller čekat na povolení a mohl rovnou začít natáčet. Pro napsání scénáře ho inspirovaly skutečné události, které se odehrály v Thajsku v létě roku 2018. Bohužel mu thajská vláda zakázala přístup k chlapcům a jejich rodinám, takže při psaní scénáře mu posloužily zprávy z druhé ruky. Při filmu použil Waller reportážní filmařské postupy, takže film má spíše charakter dokumentárního snímku. Zajímavostí filmu je i to, že se spíše než na zachraňované chlapce soustředí na záchranáře. Ukazuje jako skromné, ale zároveň statečné postavy, které neváhají nasadit svůj život při záchraně mladých chlapců.
Důležitou roli při natáčení filmu hrálo i místo natáčení. Vzhledem k tomu, že původní jeskyně Tham Luang byly v době natáčení stále zatopené a filmaři dostali povolení ke vstupu až po několika měsících, museli najít alternativní a zároveň bezpečné jeskynní komplexy, které fungovaly jako autentické místo pro natáčení.
Naplánování záchrany chlapců z jeskyně bylo náročné i pro potápěče a záchranáře. Aby chlapci svým chováním a jednáním neohrozili záchranu, byly jim indikovány před transportem léky, které zajistily, aby byli v bezvědomí a neohrozili na cestě dlouhé přes 2,6 km sebe ani samotné zachránce. Po transportu z jeskyně byli chlapci převezeni vrtulníkem do nemocnice, kde byla zajištěna další zdravotnická péče.
Režisérovi se podařilo natočit velmi zajímavý a napínavý film o záchraně skupiny lidí z obtížně dostupného místa. Záchranáři museli využít všechny své zkušenosti, vzájemně spolupracovat a překonávat rizikové situace, které mohly ohrozit i jejich vlastní život. Zároveň se prokázala nejen velká solidarita místních obyvatel, ale i odborná pomoc z různých zemí světa. Bohužel i při takto náročné operaci se ukázalo, jak zbytečná byrokracii může záchranný proces zpomalit nebo ohrozit.
Hodnocení: 75 %
Photo © De Warrenne Pictures
Nejnovější komentáře