Kinského zahrada na pražském Smíchově má zajímavou historii, která začíná už ve 12. století. Z původních zahrad a vinic se koncem 18. století stal park, který sloužil nejprve soukromým účelům a od roku 1901 slouží veřejnosti. Jistě zajímavé místo pro inspiraci i k umělecké tvorbě. Jakub Železný si vybral ze široké nabídky inspirací to nejjednodušší. Využil název parku pro svou povídkovou knížku a trochu z atmosféry parku a jeho smíchovského okolí zvolil jako exteriér pro některé části příběhů svých ženských hrdinek. Ty se potýkají s různou mírou úspěšnosti se svými problémy a snaží se řešit vztahy s okolím. Celkem dvanáct mikropovídek je napsáno stručně a bez velkých nároku na čtenáře. Spíš jsou to takové letmé pohledy do krátkého úseku života žen různého věku s problémy v současné doby. Některé jsou psané v “ich“ formě, jindy sleduje vypravěč jednání hlavní ženské hrdinky, ale v podstatě ani jedna z variant nenabízí složitější myšlenkové úvahy. Jako by se všechno odehrávalo v takovém nenáročném televizním seriálu pro vyplnění dopoledního vysílání. Příběhům sice nechybí děj ani drobné napětí, ale chybí jim větší odlišnost, která by se projevila buď ve stylu vyjadřovacích prostředků, nebo ve výraznějším odlišení charakteru hrdinek a prostředí, kde se jejich příběh odehrává.
Vzhledem k tomu, že jde o autorovo první dílo, je potřeba ocenit jeho snahu o zachycení životních příběhů žen. Trochu nechápu, proč si vybral jen ženské hrdinky, ale nejspíš spoléhal na cílovou skupinu čtenářek. Škoda, že málo využil velký a inspirativní potenciál Kinského zahrady, když už ji uvedl v názvu knihy. Docela mě udivuje, že kniha vyšla za přispění Městské části Praha 5, přestože v příbězích hraje zahrada zcela okrajovou roli.
Naopak pro Ilonu Polanski je Kinského zahrada i zákoutí starých uliček Smíchova příjemným výtvarným námětem. Dala svým obrázkům na obálce i v knize tajemnou atmosféru a tlumenou barevnost. Nezabývá se příliš detailní ani realistickou kresbu, ale nechává prostor pro fantazii a domýšlení příběhu. Kniha má kapesní formát, ale ilustracím to neubírá na jejich kvalitě. Velikost použitého písma textu sice umožňuje číst knihu při jízdě MHD i bez brýlí, ale odpovídá více knihám pro začínající čtenáře nebo seniory. Také s celkovým zaměřením příběhů ani ilustracemi příliš neladí.
Kniha mě svým názvem i ilustracemi dobře naladila, ale po jejím předčtení jsem měla sporné pocity. Dokážu si představit tuto knížku jako nenáročnou a krátkodobou společnici na cestách nebo na nočním stolku. Očekávala jsem větší pestrost vyjadřovacích prostředků, racionální postřeh a špetku ostrého humoru, neboť to autor velmi dobře zvládá ve své profesi televizního komentátora. Toho jsem se nedočkala. Možná chtěl ukázat veřejnosti svou jinou tvář, romanticky zadumanou povahu nebo své literární hrdinky jen ohleduplně šetřil. Jsem zvědavá, kam se bude jeho literární cesta ubírat dál.
Vydalo nakladatelství Mladá fronta, 2022.
Hodnotím: 45 %
Nejnovější komentáře