Po rozvláčné Troje, katastrofickém Králi Artušovi a rozporuplně přijatém Alexanderovi, přichází do kin další epický snímek, Království Nebeské režiséra Ridleyho Scotta. Nakopne opět žánr historických filmů, jako tomu bylo v případě jeho Gladiátora, nebo ho na pár let zase zakope pod zem? Odpověď se dozvíte v této recenzi.
Recenze našeho partnera:
Megaloman se smyslem pro krásné scénérie a malebné záběry, Ridley Scott se vrací do žánru, který ho roku 2000 vynesl na pomyslný zlatý vrchol. Ano, mám na mysli Gladiátora. Po příjemných Švindlířích měl chuť natočit něco bombastického, něco, co ho lákalo. Proto se pro jeho nový film staly námětem křížácké výpravy. Obzvláště doba, krátce před tou třetí, ve které byl hlavním cílem a lákadlem Jeruzalém.
O filmu jste si mohli přečíst už v našem preview, takže většina z vás ví, o čem že je příběh. Pro jistotu ho ale ještě jednou ve stručnosti napíši a vyvaruji se spoilerů. Mladý kovář, Balian z Ibelinu, žije poklidným životem, ovšem stane se něco, co nečekal. Pozná svého otce, křižáka vracejícího se z dlouhých výprav zpět do Jeruzaléma. Netrvá dlouho a po pár událostech vyráží Balian za družinou svého otce. Po útoku v lese je pasován do rytířského řádu a jeho otec umírá. V Jeruzalému mezitím probíhají spory, král má lepru a jeden z křižáckích vůdců, Guy de Lusignan, by mohl být příštím panovníkem, což by pro obyvatele města nebylo tím pravým ořechovým. Aby toho nebylo málo, k Jeruzalému se blíží armáda sarmantských bojovníků vedená Saladinem. Balian povstává proti Saladinovi a vede obyvatele města proti jeho armádě, snaží se ubránit město a Svatou říši, a stává se hrdinou.
Pokud od filmu čekáte popcornovou zábavu jako například předvedla Troja Wolfanga Petersona nebo Král Artuš režiséra Antoina Fuqui, bude pro vás nejspíše zklamáním. Scottův styl a celé zachycení příběhu a zároveň samotného filmu je podobné spíše Stoneovu Alexanderovi Velikému. Co mě poměrně zarazilo, byl fakt, že se film diametrálně liší od Scottových minulých snímků, především od perfektního válečného Černý jestřáb sestřelen.
Jako by Scott vyměnil strany, namísto “vychvalování” amerických vojáků při akci v somálském Mogadishu, zde zajímamavým a leckdy trefným stylem odsuzuje válku a její nesmyslnost. Často jsem si myslel, jestli tak Scott nedává najevo svůj projev ke kritice prezidenta Bushe a jeho radikálních a často dosti stupidních rozhodnutí, skrze svůj nejnovější počin.
V Černém jestřábovi umírali Somálci po desítkách a smrt žádného z nich nebyla nijak zajímavá. Ovšem když se dostala na scénu smrt jakéhokoliv vojáka, ať už Rangers nebo Delta Force, především obsazeného známějším či významnějším hercem, ihned jste věděli jak, popřípadně jak dlouho, umíral a jeho smrt byla hrdinsky zobrazena. Ale Scott na to jde tady úplně jinak, než bývá zvykem. Významné postavy umírají jedna báseň, a většinou tak rychle, že se občas i divíte, jakto, že jeho smrt byla tak bezvýznamná? Zda to byl režisérův záměr, se dozvíme (možná) v nějakém dokumentu na DVD.
Na čem film skutečně padá, není režisérská neschopnost, bůh mi odpust, zda jsem jen někdy pochyboval o Scottových kvalitách, ale práce odvedená scénáristou. Která je skutečně špatná. Ač zde jsou zajímavé myšlenky o nesmyslnosti války, nepochopitelných konfliktů mezi křesťany a muslimy, jsou bohužel ve většině případech nepřilíš dobře vyzobrazeny. Dialogy jako by neměly správný směr, ve kterých oné myšlenky až tak dobře nevyzní. V mnoha případech uslyšíte naprosto nudné, někdy až trapné dialogy, které občas nechtěně vyvolávají lehčí úsměv na tváři. Opět se tedy potvrdilo pravidlo, že Scott je vynikající režisér, ale na scénáristy má bohužel smůlu.
Další slabší stránkou filmu je herecké obsazení, nyní nemyslím celkové, ale hlavního protagonisty. Orlando Bloom je tak nehorázně toporný, že si v celém filmu vystačí s jedním výrazem v obličeji. Což je možná škoda, protože konečně odhodil háv toho uhlazeného chlapečka, kterého předváděl v Pirátech z Karibiku, či v Pánovi prstenů. Je sice pravda, že s dlouhými vlasy a vousy vypadá jako pravý rytíř, ale co je platné, když mu nevěříte žádné rozhodnutí, žádnou větu. Nemohu ho však pořád jen kritizovat, protože v bojových scénách odvádí snadno uvěřitelný výkon, což je velkou zásluhou Scottova řízení. Tenhle chlápek by totiž udělal i z Lukáše Vaculíka válečníka s velkým V. K obsazení ostatních rolí však nemám výhrady. Liam Neeson je dobrý herec, což vědí všichni, kteří viděli Schindlerův seznam, Jeremy Irons mu může směle konkurovat. Trochu jsem měl obavy z Evy Greenové, ty ale opadly v prvních momentech, kdy se objevila na scéně. Krásná a zajímáva princezna, navíc příjemně zahraná. Křižácký parchant Marton Csokas je výborný. U Briana Coxe bych měl pár výhrad, ale jsou to jen opravdové maličkosti.
A Edward Norton? To se nedá ani popsat, promiňte mi, ale nevím, jak mám popsat herecký výkon někoho, kdo má celý film na sobě masku. 🙂
Co se ale opravdu Scottovi nedá upřít a celý film drží v nadprůměru je jeho vizuální stránka. Je to prostě umělec, který točí tak impozantním způsobem, že to je někdy až neskutečné. Obrovské stavby, střídající krásné scénérie, jsou pro divákovo oko lahodné. Perfektně nasnímané bitvevní scény mají přes sebe přehozen naturalistický háv. U bitev se ještě pozastavím. Obléhání Jeruzaléma je kvalitně natočenou podívanou, je vidět, že režisér má s vyzobrazením válečných konflitků opravdu zkušenosti, což je jen a jen dobře. Bohužel jsou sestříhány tak, že nejdelší bitva má cca 4 minuty?! Co to má sakra být? Je sice pěkné, že se vizuálně jedná o bezchybně odvedenou práci, ale když se konečně dostáváte do válečné vřavy a těšíte se na další záběry, konflikt skončí. Jednu z nejdůležitějších bitev (desetisícová armáda Křížáku proti Saladinově armádě) Scott pojal opravdu podivně. Uvidíte začátek útoku, střih, dozvíte se pár informací z jiného místa, následuje střih a už vidíte jen v krvi se válející zmasakrované vojáky.
Co říci závěrem? Pokud k filmu budete přistupovat jako k akčnímu blockbusteru, budete zklamáni, pokud ho ovšem chcete vidět z jiného důvodu a také od něj čekáte něco úplně odlišného, bude se Vám líbit a někteří ho budou milovat.
Pro mě osobně to byl nejočekávanější snímek tohoto roku, předčil tak Sin City nebo Hvězdné války. Bohužel, čekal jsem od něj trochu víc, než jen kritiku války a několikrát omýlaný příběh. I přesto musím říct, že film rád shlédnu ještě… minimálně dvakrát.
Nejnovější komentáře