Hrdinové knihy Magdalény Rejžkové a fotografa Honzy Sakaře žijí na Malé Straně a mají k této historické části hlavního města velmi osobní vztah. Někteří patří mezi starousedlíky, kteří se pamatují lepší sousedské vztahy bez nadměrného množství cizinců, kterým se hodně podnikatelů přizpůsobilo. Starousedlíci si přesto i v současné době nachází spřízněné duše, se kterými se snaží o obnovení sousedské atmosféry v některých lokalitách. Nové obyvatele přilákalo právě zcela specifické prostředí, které jim z různých důvodů vyhovuje. Obě skupiny spojuje obdiv v historické lokalitě a také snaha vytvářet kolem sebe prostředí a atmosféru příjemné pro běžný život.
Malá Strana tedy není jen pouhý skanzen pro turisty, jak by se na první pohled mohlo zdát, když se jde po trase mezi Karlovým mostem a Nerudovou ulicí na Pražský hrad nebo ulicí U Lužického semináře na Klárov. Stačí odbočit z těchto hlavních turistických tras a ponořit se do světa, který je méně na očích a který patří místním. Není jich moc a možná by jich mohlo byt i víc, ale lidé tu žijí i pracují. Na své historickou čtvrť hrdí. Je dobře, že v centru Prahy nejsou jen služby pro cizince, ale zůstávají zde obyvatelé s trvalým pobytem, kteří se podílejí na místním geniu loci.
Kniha možní poznat Malou Stranu jejich očima. Také ukazuje, že je možné v centru velkoměsta najít domov a jak je ho možné kultivovat. Malá Strana je známá jako nspirativní prostředí pro uměleckou tvorbu, ale jsou zde realizované zajímavé komunitní centra nebo jsou tu podnikatelské osobnosti nabízející služby pro místní obyvatele.
Každá osobnost se představuje v samostsném bloku, který obsahuje osobní portrétní fotografii a stručný popis činnosti osobnosti nebo skupiny včetně lehkého připomenutí historie i současné aktivity a možné výhledy do budoucnosti.
I když kniha obsahuje jen velmi málo historických údajů a nejsou zde popisovány významné historické a objety, je to vjímavé čtení, ze kterého je cítit nadšení spolu s úctou a respektem k historické zástavbě. Přestože domy nenabízí bezbariérové bydlení a úzké uličky nenabízí ani mnoho místa pro parkování, jsou zde místní obyvatelé spokojení. Ještě v dobách totality se o životu na Malé Straně říkalo, že je to jak na vesnici. Lidé se potkávali na dvorcích, úzkých uličkách, v obchůdcích i mnoha hospůdkách. Rodiny se setkávaly na veřejných akcích, na Kampě nebo v Petřínských sadech. Na Malou Stranu se chodilo za kulturou a na koncerty. Nebylo to zdaleka tolik turistů, jako je to v současné době, a le společenský život tu byl velmi pestrý.
Kniha Malá Strana vznikla na základě podkladů k dokumentární hře pro A studio Rubín. Z rozhovorů měla pak koncem roku 2021.premiera hry s názvem Sweet home malá Strana. . Z části zaznamenaných rozhovorů pak byla sestavena kniha, která zachycuje příběhy osobností i projektů, zajímavá místa i slupiny lidí, kteří mají podnikavého ducha i smysl pro pospolitost. Pro turisty přesycenou lokalitu je to velmi důležité a obohacující. Turisté přijdou a zase odejdou, ale bez místních patriotoů a nadšenců by se historické centrum mohlo změnit ve skutečně skanzen bez života a to by byla škoda.
Zaujal mě nápad napsat knihu právě tímto způsobem a vlastně udělat současné Malé Straně takovou malou propagaci. Možná by se hodilo i další pokračování o dalších zajímavých osobnostech a službách. Třeba tematicky propojených. Také bych uvítala více historických údajů, které by se vztahovaly k popisovaným objektům. Prostě jsem to postrádala a chvílemi jsem si připadala, že si čtu reklamní brožuru s důrazem na hlavní postavy jednotlivých příběhů než knihu.
Převážně černobílé fotografie Honzy Sakaře dodaly knize na zajímavosti a navodily odpovídající atmosfér.
Vydalo nakladatelství Grada Publishing,a.s., 2023
Hodnotím 60 %
Nejnovější komentáře