Máte rádi silné romány o výjimečných osobnostech světové vědy? Chcete se dozvědět, jak to bylo s radioaktivitou? Román Marie Curie - Sklodowská - Odvaha snít vás přesune úplně do jiné dimenze. Pojďte si společně se mnou užít napínavé čtení.
Marie se řídila heslem již od dětství, že snít nestačí, je třeba si plnit sny. Dívka z chudé rodiny polského učitele chce studovat na univerzitě. Zpočátku vypadá, že se její sen jen tak nesplní. Nakonec ale získává stipendium na francouzské Sorbonně. Poznává charismatického muže Pierra Curieho, díky němu se jí otvírá nový obzor. Zkoumají spolu radioaktivitu a stojí u zrodu objevu radia a polonia. Nádherný román, který bez servítků poukazuje, jaké to je být zcela ponořen do vědy. Co vše to takovým lidem přináší a ještě ženě.
Román se mně moc líbil. Mám moc ráda romány o úžasných ženách, které pro svět tolik znamenaly, ať už je to v jakékoli oboru. Kniha je rozdělena na 29 kapitol, má 334 stran, zakončena epilogem a doslovem. Moje subjektivní hodnocení románu je rozhodně pozitivní. Moc jsem si čtení užila a chvílemi se mně tajil dech, co vše jedna žena i muž obětovali pro vědu, jaký život prožili. Doporučím ji všem, co mají rádi zajímavé příběhy. Čte se velmi dobře, je srozumitelně psaná. Zážitek z knihy je rozhodně silný a nezapomenutelný.
Ukázka z knihy:
Madame Curie - Sklodowská, vážení pánové, z výsledků své práce vyvozuje dva závěry,“ uzavřel Lippmann. „Zaprvé, že se uranové záření, objevené kolegou Becquerelem, nikterak neomezuje pouze na prvek uran, zadruhé, že jáchymovský smolinec obsahuje s vysokou pravděpodobností nějakou dosud neznámou látku, která vydává silnější záření než uran. Samotné záření se madame Curie - Sklodowská rozhodla nazvat radioaktivita. Její základní teze zní: radioaktivita je vlastnost atomů některých, možná dokonce mnohých prvků. Děkuji vám všem za pozornost.“
Ozval se hlučný potlesk, a jakmile dozněl, už se o slovo hlásili první tazatelé, lidé přitom vstávali a otáčeli se. Protože jejich pohledy nesměřovaly na Marii, ale na Pierra, šťouchla ho nyní do žeber, aby vstal a odpovídal na otázky. Marie mu byla vděčná, protože máloco jí bylo tak nepříjemné jako být středem pozornosti mnoha lidí.
Několik slov o autorce:
Susanna Leonardová vyrůstala v Karlsruhe a v Paříži a dodnes miluje francouzský styl života. její obdiv ke statečným ženám a láska k Paříži ji přivedly na myšlenku napsat román o jedné z nejvýznamnějších osobností, která v Paříži působila: Marie Curie - Sklodowské. V současnosti pracuje na dalším románu o americké bioložce Dian Fosseyové.
Životopis Marie Curie - Sklodowské (1867-1934)
Marie Curie je jednou z nejuznávanějších osobností vědeckého světa a inspirací pro mnohé následovníky. Žila v harmonickém manželství – ji a jejího muže spojoval stejný koníček a společně se zapsali do historie objevem radioaktivních prvků polonia a radia. Marie přitom dále s Henrim Becquerelem objevili fenomén radioaktivity.
Marie-Curie Sklodowska, rozená Maria Salomea Skłodowska (1867–1934) se narodila v Polsku, ale záhy pochopila, že musí z tehdy zbídačených poměrů pryč, za vzděláním.
Marie sama zprvu pracovala jako vychovatelka dětí, protože musela finančně podporovat svou starší sestru v Paříži. Nakonec se ale rozhodla ji následovat.
A byl to vskutku hvězdný start, protože v roce 1891 složila Marie Skłodowská jako první žena v historii přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie pařížské Sorbonny. Musela si však vydělávat sama na studie i život, takže přes den studovala a po večerech doučovala.
Již o dva roky později získala licenciát a začala pracovat jako laborantka v průmyslové laboratoři Lippmanových závodů.
V roce 1903 jako první žena v historii získala Marie titul doktora fyziky a ve stejném roce jí byla udělena Nobelova cena.
Uprostřed své velmi hvězdné, ale rušné vědecké kariéry vychovala Marie za pomoci jejího tchána dvě dcery, z nichž starší se rovněž stala nositelkou Nobelovy ceny za chemii. Ale jejich výzkumy – bohužel se rovněž týká obou z nich – se těžce podepsaly na jejich zdraví – obě madam Curie, matka i dcera nakonec zemřely na leukémii způsobenou dlouhodobým vystavením radioaktivním materiálům. Marie přitom oslepla a potýkala se s mnoha dalšími fyzickými problémy spojenými s radiací. Obětovala svůj život vědě.
Zdroj životopisu: https://www.dotyk.cz/magazin/marie-curie-sklodowska-smrt-30001012.html
Autor: Susanna Leonardová
Přeložila: Jaromíra Borecká
Obálku zhotovila: Jana Šťastná
Žánr: Významné ženy
Vydáno: 2022, Ikar, Euromedia, Praha
Počet stran: 336
Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem
ISBN: 978-80-249-4723-5
Nejnovější komentáře