Autorka, klinická psycholožka a psychoterapeutka má sama vlastní zkušenost s úzkostnými a panickými atakami a má pro nás mnoho tipů, jak se s těmito stavy vyrovnat, jak s nimi pracovat a jak si navrátit ztracenou rovnováhu. Centrum strachu se nachází v mozku v tzv. amygdale. Hormon adrenalin způsobí zvýšení tlaku, tepové frekvence, větší prokrvení, kdy je tělo připraveno na boj nebo útěk. V běžné situaci se tělo po akci zklidní, člověk zrychleně dýchá až do úplného uvolnění. Při úzkosti, či panické atace ale stav zklidnění nepřichází a tělo je stále v napětí, což je špatně.
Kniha je rozdělena na tři části. V té první s názvem Milé tělo, uklidni se se nachází celkem 8 pomůcek, jak zvládnout strach. V té druhé-s názvem Milé pocity, nemůžete mi ublížit najdete dalších 8 způsobů, jak s úzkostí bojovat. V té třetí-poslední, s názvem Milé myšlenky, ne všechno vám uvěřím najdete posledních osm tipů, jak dál. Součástí knihy jsou i často kladené otázky, ve kterých možná najdete odpověď i na tu vaši. Také poděkování autorky těm, co se na knize podíleli, či autorce byly oporou a také informace o autorce.
Před první panickou atakou lidé často prožijí velký stres v podobě úmrtí v rodině, obrovský stres v práci, či velké starosti v rodině. Velmi důležité je pracovat se svým dechem, umět se hluboce nadechnout a vydechnout. Panická ataka je vlastně planý poplach. Nervový systém se zblázní a vaše tělo chybně vyhodnotí tuto reakci jako ohrožení života. Existují různá dechová cvičení, která uklidní váš nervový systém. Nejdůležitější je klidný nádech nosem a dlouhý výdech ústy. Přebytečného adrenalinu se můžete zbavit pomocí dostatečného pohybu, procházet i řadou sportů. Věděli jste, že nám každý den hlavou proběhne 60 000 – 80 000 myšlenek, mnohé z nich si ani neuvědomujeme. Součástí publikace jsou i rady pro rodinné příslušníky, jak dané osobě pomoci. Být s nimi, dokud záchvat neodezní, mít trpělivost, zajistit jim pocit bezpečí, jistoty a důvěry.
Tato kniha bude velkým pomocníkem při vašich potížích a ukáže vám cestu, jak bojovat se svými pocity a zklidní vaše tělo i mysl. Knihu doporučím všem mužům, ženám, bez rozdílu věku, jelikož těmito stavy trpí řada z nás, aniž bychom to věděli. S tím se tak nikdo moc nechlubí. Taktéž i rodinným příslušníkům takto postižených lidí.
Publikace s názvem Milý strachu, drž už hubu! zní velmi naléhavě už podle názvu. Přečetla jsem ji jedním dechem a musím říci, že mně velmi překvapila. Autorka vypráví, jak sama bojuje s panickou atakou, co jí pomáhá a radí, jak se s tímto onemocněním vyrovnat z vlastní zkušenosti. Sama si tím prošla, stále to řeší, a ještě je profesí psycholožka a psychoterapeutka a pomáhá druhým lidem. Myslím si, že tato příručka pomůže mnoha lidem, kteří trpí touto nemocí a neví, jak z toho ven. Je třeba o této nemoci mluvit, protože jsou to opravdu strašné stavy, nebát se to říci druhým, co vás trápí. Autorka velmi autenticky vypráví své životní zkušenosti, které předává dál. Kniha má 192 stran a je členěna na kapitoly. Čte se velmi dobře. Při čtení jsem si zapisovala zajímavé myšlenky, i poznámky, ke kterým jsem se postupně vracela. Pokud ještě váháte, zda si tuto knihu pořídit, tak teď už opravdu nemusíte, věřte, že nebudete litovat.
Ukázka z knihy:
Úzkostné myšlenky jsou hrozivé, zneklidňující a děsivé, protože se jim poddáváme a dovolujeme, aby nás ovládaly. Denně kolem nás prosviští tisíce myšlenek a my si naprosté většiny z nich ani nevšimneme. Dokud si z toho proudu některou nevybereme a nezačneme se jí zabývat-pak pro nás má na kratší či delší dobu význam. Něčím na nás zapůsobí a zaměstná nás na několik dní.
U myšlenek, jež se točí kolem obav nebo starostí, máme často pocit, že jsou vtíravé a nemůžeme s nimi nic dělat. Bojujeme proti nim. Nechceme na ně myslet. A co se stane? Přesně tak. Samozřejmě na ně stále myslíme.
Určitě jste už někdy slyšeli o psychologické hře, kdy za žádných okolností nesmíte myslet na růžového slona. A? Pravděpodobně jste stejně jako já právě pomysleli na růžového slona. Jeho obrázek se nám automaticky vynoří v mysli. Nemůžeme s tím nic dělat. Lidé myslí hodně v obrazech, k čemuž bezpochyby došlo i nyní. Okamžitě se vám před očima objevil obraz růžového slona. A jak jste si již několikrát přečetli, tělo a emoce reagují na to, co si představujete.
Stejné je to i v případě začarovaného kruhu strachu. Děje se to automatiky, aniž bychom museli cokoli dělat. Jakmile pomyslíme na strach, spustí se všechny související tělesné procesy. Tak jako se nám vzbouří emoce při sledování hororu.
Celá pozornost se soustředí na strach, nepříjemné pocity a hororové scénáře v naší hlavě. Zdá se, že nemůžete jít vpřed ani vzad. Často to vypadá, že neexistuje žádné východisko-alespoň žádné nevidíme. Je to jako vichřice, která nás smete.
Několik slov autorce:
Klara Hanstein je klinická psycholožka, psycholožka zdraví a systematická psychoterapeutka. Dvanáct let provozovala vlastní praxi v Horním Rakousku a průběžně se vzdělávala v dalších oborech, například v psychologii dětí, mládeže a rodiny. Protože sama trpěla úzkostnou poruchou a panickými atakami, vyvinula vlastní metodu terapie. Dnes pomáhá tisícům lidí. Více na www.klarahanstein.com
Autorka: Klara Hanstein
Přeložil: Martin Richter
Žánr: populárně naučná literatura
Vydáno: Vydala Nakladatelství KAZDA, Brno, 2024
Počet stran: 192
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7670-195-3
Knihu můžete koupit zde: Milý strachu, drž už hubu - Nakladatelství Kazda
Nejnovější komentáře