Misery je americký psychologický thriller z roku 1990, který natočil režisér Rob Reiner podle stejnojmenného románu Stephena Kinga z roku 1987 a ve kterém si zahráli James Caan, Kathy Bates, Lauren Bacall, Richard Farnsworth a Frances Sternhagen. Děj se soustředí na posedlou fanynku, která drží autora v zajetí a nutí ho psát příběh.
Film byl uveden do kin ve Spojených státech 30. listopadu 1990 společností Columbia Pictures. Získal velmi pozitivní recenze a byl kasovně úspěšný. Výkon Batesové sklidil širokou chválu kritiků a na 63. ročníku udílení Oscarů jí vynesl Oscara za nejlepší ženský herecký výkon, čímž se Misery stala jediným filmem natočeným podle románu Stephena Kinga, který získal Oscara. Sám King prohlásil, že Misery patří mezi jeho deset nejoblíbenějších filmových adaptací.
Děj
Známý spisovatel Paul Sheldon je autorem úspěšné série viktoriánských romantických románů, v nichž vystupuje postava jménem Misery Chastainová. Chce se věnovat vážnějším příběhům, a tak napíše rukopis nového románu, který, jak doufá, odstartuje jeho kariéru po Misery. Při cestě ze Silver Creeku v Coloradu do svého domova v New Yorku zastihne Paula sněhová bouře a stane se účastníkem nehody, při níž upadne do bezvědomí. Najde ho zdravotní sestra Annie Wilkesová a přiveze ho do svého vzdáleného domu.
Paul se probere a zjistí, že je upoután na lůžko se zlomenýma nohama a vykloubeným ramenem. Annie tvrdí, že je jeho „fanouškem číslo jedna“, a dlouze o něm a jeho románech vypráví. Paul jí z vděčnosti dá přečíst svůj nový rukopis. Rozzlobí ji sprostá slova v jeho novém díle, což ho vyruší, ale omluví se mu. Když si přečte poslední román Misery a zjistí, že Misery na konci umírá, propadne vzteku a prozradí Paulovi, že nikdo neví, kde je.
Annie donutí Paula, aby spálil jediný výtisk svého nového rukopisu. Když se uzdraví natolik, že je schopen vstát z postele, donutí ho, aby začal psát nový román s názvem Miseryho návrat, v němž postavu oživí. Jednoho dne, když je Annie pryč, si Paul začne dělat zásoby léků proti bolesti. Během večeře se pokusí Annie otrávit tím, že jí do vína přidá rozdrcené léky proti bolesti, ale nepodaří se mu to poté, co omylem převrhne skleničku. Později najde sešit s novinovými výstřižky o Anniině minulosti. Annie byla souzena za smrt několika kojenců v nemocnici, kde pracovala, ale proces zkrachoval pro nedostatek důkazů. Annie během procesu citovala verše z jeho románů Misery. Když Annie zjistí, že se Paul plíží ze svého pokoje, zlomí mu kotníky kladivem, aby mu zabránila v dalším útěku.
Místní šerif Buster vyšetřuje Paulovo zmizení. Stopy ho přivedou na návštěvu k Annie, ale ta ho smrtelně postřelí, když najde Paula zdrogovaného ve sklepě; poté se pokusí Paula zabít při vražedné sebevraždě, ale Paul, skrývající v kapse plechovku se zapalovačem, ji přesvědčí, aby ho nechala žít dost dlouho na to, aby mohl dokončit román a „vrátit Misery světu“.
Když je rukopis hotov, Paul požádá o cigaretu a šampaňské, čemuž Annie vyhoví. Když se vrátí, rukopis zapálí. Když ho Annie spěchá zachránit, Paul ji udeří psacím strojem a strhne se mezi nimi prudký boj, při němž Paul utrpí střelnou ránu do ramene z jejího revolveru. Podrazí jí nohy, v důsledku čehož se udeří hlavou o psací stroj, pak se odplazí z místnosti, ale Annie znovu zaútočí. Paul popadne kovovou zarážku na dveře a udeří ji do obličeje, čímž ji nakonec zabije.
O osmnáct měsíců později se Paul, nyní chodící o holi, setkává v newyorské restauraci se svou agentkou Marcií. Oba diskutují o jeho prvním románu po Misery a Marcia mu vypráví o pozitivních prvních ohlasech. Paul jí odpoví, že román napsal sám pro sebe jako způsob, jak se vyrovnat s hrůzami svého zajetí. Marcia se ho zeptá, zda by neuvažoval o knize literatury faktu o svém zajetí, ale Paul - který má z tohoto zážitku psychické trauma - to odmítne. Paul pak vidí, jak se k němu blíží Annie, a uvědomí si, že má halucinace. Ve skutečnosti je postava, kterou vidí, servírka, která Paulovi řekne, že je jeho fanynkou číslo jedna, což Paula přiměje pokorně odpovědět: „To je od vás moc milé.“
Obsazení
-James Caan jako Paul Sheldon
-Kathy Batesová jako Annie Wilkesová
-Richard Farnsworth jako šerif Buster
-Frances Sternhagenová jako zástupkyně Virginie
-Lauren Bacallová jako Marcia Sindellová
-Graham Jarvis jako Libby
-Jerry Potter jako Pete
J. C. T. Walsh se objevuje v nezapsané epizodní roli státního policisty Shermana Douglase. Režisér Rob Reiner se také objevuje v nepřiznané roli pilota vrtulníku.
Produkce
Producent Andrew Scheinman četl v letadle román Stephena Kinga Misery a později ho doporučil svému režisérskému partnerovi ze společnosti Castle Rock Entertainment Robu Reinerovi. Reiner nakonec přizval spisovatele Williama Goldmana, aby k filmu napsal scénář.
V původním románu Annie Wilkesová sekerou usekne Paulu Sheldonovi jednu nohu. Goldmanovi se tato scéna líbila a zasazoval se o její zařazení, ale Reiner trval na tom, aby byla změněna tak, že mu zlomí pouze kotníky. Goldman následně napsal, že to bylo správné rozhodnutí, protože vizuální ztvárnění amputace by způsobilo, že by diváci Annie nenáviděli, místo aby soucítili s jejím šílenstvím.
Původně byla role Paula Sheldona nabídnuta Williamu Hurtovi (dvakrát), poté Kevinu Klineovi, Michaelu Douglasovi, Harrisonu Fordovi, Dustinu Hoffmanovi, Robertu De Nirovi, Al Pacinovi, Richardu Dreyfussovi, Genu Hackmanovi a Robertu Redfordovi, ale všichni ji odmítli. O roli měl zájem Warren Beatty, který z něj chtěl udělat méně pasivní postavu, ale nakonec musel od natáčení upustit, protože postprodukce Dicka Tracyho se protáhla. Nakonec někdo navrhl Jamese Caana, který s rolí souhlasil. Caan se vyjádřil, že ho lákalo, že Sheldon je role, která se nepodobá žádné z jeho ostatních, a že „být naprosto reakční postavou je opravdu mnohem těžší“. Role Annie Wilkesové byla nabídnuta Anjelice Hustonové a Bette Midlerové, ale obě ji odmítly. Midlerová později řekla, že její rozhodnutí odmítnout roli bylo hloupé. Podle Reinera to byl právě Goldman, kdo navrhl, aby Annie Wilkesovou ztvárnila tehdy neznámá Kathy Batesová.
Hudba
Hudbu k filmu složil Marc Shaiman. Ve filmu se objevují tři nahrávky Liberaceho, oblíbeného hudebníka Annie Wilkesové, a také skladba „Shotgun“ od Juniora Walkera and the All-Stars, která zazní před Paulovou autonehodou.
Premiéra
Misery o premiérovém víkendu vydělala 10 076 834 dolarů a skončila v pokladnách kin na druhém místě za filmem Sám doma. Nakonec skončil s 61 miliony dolarů na domácím trhu.
Recenze
Na stránkách agregátoru recenzí Rotten Tomatoes má Misery hodnocení 90 na základě 68 recenzí s průměrným hodnocením 7,60/10. Shoda kritiků na této stránce zní: „Tento napínavý a děsivý film, který vyzdvihují vynikající herecké výkony Jamese Caana a Kathy Batesové, je jednou z nejlepších adaptací Stephena Kinga.“ Na serveru Metacritic, který recenzím přiřazuje vážený průměr hodnocení, má film na základě 23 kritiků skóre 75 bodů ze 100, což znamená „obecně příznivé hodnocení“. Diváci dotazovaní serverem CinemaScore udělili filmu průměrnou známku „A-“ na stupnici od A do F.
Roger Ebert z deníku Chicago Sun-Times ohodnotil film třemi hvězdičkami ze čtyř a uvedl, že „je to dobrý příběh, přirozený a chytne nás“. Variety jej označil za „velmi zřejmý a velmi komerční gotický thriller, funkční adaptaci bestselleru Stephena Kinga“. Derek Malcolm z deníku The Guardian film ohodnotil kladně, když napsal, že „si s námi hraje dost triků na to, abychom nikdy nic nebrali úplně vážně, a Goldmanův scénář má dost dobrých hlášek a situací na to, aby člověka zajímalo, co přesně přijde dál.“ A pochválil herecké obsazení, zejména Batesovou, když napsal, že její „dementní ctitelka v Misery je inspirativní casting“. Vincent Canby z The New York Times pochválil výkon Kathy Batesové a označil ji za „skutečně zábavný výkon v roli šílené Annie, která je ve scénáři pana Goldmana napsána stejně chraplavě jako v románu pana Kinga.“
Sám King ve své sbírce Stephen King jde do kin z roku 2009 uvedl, že Misery patří mezi jeho deset nejoblíbenějších filmových adaptací. Ve svých pamětech z roku 2000 nazvaných On Writing: A Memoir of the Craft, se King o filmové adaptaci knihy zmiňuje takto:“
Na začátku osmdesátých let jsme se ženou jeli do Londýna na kombinovanou služební/zábavní cestu. V letadle jsem usnul a zdál se mi sen o populárním spisovateli (možná jsem to byl já, možná ne, ale určitě to nebyl James Caan)...
V roce 2003 se Annie Wilkesová umístila na 17. místě v žebříčku AFI 100 Years...100 Heroes & Villains.
Scéna „hoblování“ ve filmu, v níž Annie zlomí Paulovi kotníky kladivem, se v roce 2004 umístila na 12. místě v pořadu The 100 Scariest Movie Moments (100 nejděsivějších filmových momentů) společnosti Bravo.
V roce 2009 Chris Eggertsen z Bloody Disgusting zařadil Misery na čtvrté místo svého seznamu „10 klaustrofobických hororů“.
- Photo © Metro-Goldwyn-Mayer / Merrick Morton
- Zdroj: Anglická Wikipedie
Nejnovější komentáře