„Emzáci“ tu byli dávno před námi a budou dlouho po nás. Navíc jsme součástí něčeho mnohem většího než jsme my sami a planeta Země má pouze muže (a ženy) v černém a jejich nové dobrodružství nám přináší režisér Gary Gray. Molly (Tessa Thompson) se jako malá holka vyhne vymazání paměti a ví, že existují mimozemšťané a oddělení MIB. A zasvětila celý život tomu, aby se k nim dostala. To se jí díky shodám událostí povede a okamžitě je jako nováček v zácviku poslána do pobočky v Londýně. Zde už jako agentka M potkává agenta H (Chris Hemsworth) a začíná náš příběh.
Ten nemůže pokračovat jinak, než snahou o záchranu naší planety. A aby té mimozemské hrozby nebylo málo, agentka M, agent H a vedoucí pobočky v Londýně agent T (Liam Neeson) tuší, že v řadách MIB je „krysa“. Komu agenti budou muset čelit a jaký super arzenál zbraní u toho využijí? To máte již nyní možnost zjistit v našich kinech.
Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše a rovnou řeknu - Tohle se příliš nepovedlo. A to jsem šel do kina s pocitem, že si film prostě užiju, ať bude jakýkoliv. No ani to se příliš nepovedlo.
Ani vysloveně špatně tu nic není. Noví MIB jsou zase oddechovka na gauč, při které musíte pro jistotu nechat mozek v lednici, kde jste před chvílí byli pro pamlsek. Film sází na obsazení, sci-fi tématiku a humor.
A bohužel ani jedno z toho tu výrazný podíl na úspěchu mít nebude. Obsazení se na první pohled možná zdálo obstojné. Ježe jednotliví herci se tak moc snaží vžít do svých rolí, že absolutně nefunguje chemie. Chris tu prostě hraje klasického arogantního floutka (takový Thor na úplném začátku), což mu jde opravdu skvěle, protože za ty 2 hodiny jsem si k němu vypěstoval silný odpor. Tessa tu zastává roli chytré, silné a cílevědomé ženy (to je teď prostě téma č. 1) a působí u tohoto snažení strašně prkenně. Občas jen tak podivně zírá a nikdo netuší proč. No a Liam se tváří klasicky styl alá „uneste mi někdo kočku, aby se měl komu mstít“. Za zmínku pak už jen stojí „Pjéša“ (Kumail Nanjiani), který vytvořil dost vtipu a působil jako milé osvěžení. Ostatní členové hereckého štábu buď nedostal víc prostoru, nebo byl doslova do počtu (jo dvojčata jou docela cool aspoň chvíli).
Dalším pilířem měla být sci-fi tématika. Tady mě film asi zklamal nejvíc. Čekal jsem, že vzhledem k rozpočtu (110 milionů dolarů) se dočkáme posunu v digitálních tricích a větší fantazii při tvorbě mimozemšťanů. Samotné triky působí zastarale (ale úplně by to nevadilo), ale je toho prostě málo. Ve filmu se divák dočká opravdu jen pár emzáků, které stojí za pozornost. A navíc ti, kteří jsou tak zajímaví tu nedostali žádný prostor. Naopak dostali prosto tací, kteří jsou nehezcí až marní. Jedna z hlavních záporných postav je nakonec víceméně obyčejná ženská s barevným přelivem a akorát jednou rukou navíc. To jako vážně? Kde jsou ty časy Edgara...Zbraně jsou také všechny stejné, střílí stejně a krom velikosti v nich není rozdíl. Film ukázal akorát možnosti, kam všude se dají v super autu schovat.
A když už selhaly 2 pilíře, tak to by nebylo aby neselhal i třetí - humor. Film může být levnější, menší, komornější. Ale když dáte super humor, tak to fungovat bude. Tady je humor ještě fajn tak první půl hodinu. Pak se téměř skoro vytrácí a nastupuje křečovitá snaha film nějak zachránit. A to často nesmyslnou hláškou, groteskní situací, která je nakonec trapná. Spousta vtipů je až infantilních a narážky typu „proč jenom muži v černém?“ mě už vysloveně vytáčí. Přesto se pár vtipných scén tu a tam najde a to film trochu zachrání od úplného dna.
Jelikož základy filmu díru do světa kinematografie neudělají, tak nakonec působí zvláštně. Na jedné straně nedrží pohromadě, protože je to vlastně je sekvence scén z různých koutů světa, kde se mají odehrát vtipné a dialogové (brrr) scény. A na straně druhé působí i před délku dvou hodin hodně neúplně a nedodělaně. Žádná výstavba universa, narážky na rozmanitost vesmíru, žádná zajímavá hrozba. Prostě jen ubohý lehce předvídatelný příběh plný klišé a pokusů o směs akce a humoru. Sice se divák dočká příběhového zvratu, ale ten opět působí jako z nouze ctnost a navíc vůbec nikoho nepřekvapí. Mě byl vysloveně „buřt“.
Hudební doprovod mě tentokrát také zklamal. Nevím do jaké míry na hudbě pracoval Danny Elfman, který dělal i předchozí MIB, a do jaké míry na hudbě dělal Chris Bacon. Při úvodních titulcích mě téma zaujalo, ale pak se totálně vytratilo a žádného nosného hudebního prvku jsem si během filmu nevšiml.
Celkově je MIB: International (Globální hrozba) typická oddechovka, kterou si užijete bez mozku. Na mě nakonec působil jako pokus o restart, protože drtivá většina vtipů a scén už byla přítomna v minulých MIB filmech. Bohužel v nich ale obojí bylo zpracováno lépe. A protože MIB tentokrát nepřichází s ničím novým, tak by se vlastně nic nestalo, studio by ušetřilo 110 mega a třeba by dostal prostor nějaký jiný lepší projekt. Pokud chcete vidět MIB, tak rozhodně doporučuji jakýkoliv z předchozích, tam aspoň fungoval humor mezi Willem Smithem a Tommy Lee Jonesem. A vzhledem k tomu, že jsem se já nakonec bavil víc u nedávné Dark Phoenix, tak tady v hodnocení prostě nemohu dát víc. Globální hrozba dostává 55%.
Nejnovější komentáře