Co víme o zdravotních sestřičkách a jak je vnímáme? Zdraví lidé mají většinou to štěstí, že se s nimi krátce setkají v ordinaci při preventivní prohlídce, ale co nemocní pacienti, kteří potřebují pravidelnou péči a jejich zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci? Ať už se jedná například o plánovanou operaci, prodělání úrazu nebo náhlé zhoršení zdravotního stavu, které vyžaduje péči 24 hodin denně?
V této situaci se zdravotní sestra stává andělem strážným, který pacienta provází po celou dobu jeho pobytu v nemocnici. Od přijetí pacienta na oddělení, zajištění odborného vyšetření nebo odběru krve na základě lékářského doporučení, kontroluje také základní životní funkce a musí o pacientovi vědět co nejvíce, nejen z jeho zdravotní dokumentace, ale také z od něj samotného. Protože doktor léčí, ale zdravotní sestra pečuje! Aby všechno dobře fungovalo, je zásadní mít dobrý nemocniční systém a ovládat rychlou a efektivní komunikaci mezi sestrou a ošetřujícím lékařem.
Nemocniční systém a týmová práce zdravotníků jsou také hlavním tématem této knihy, ve které autorka na začátku stručně popisuje svoji práci v nemocnici Motol a následně ji srovnává s prací zdravotní sestry v Saudské Arábii. Ale ještě předtím popisuje svoji odbornou přípravu na práci v královské nemocnici v Džiddě, která ji přijme, pokud složí odborné zkoušky dle jejich přísných parametrů. Dokonce jí je také doporučeno zhubnout před nástupem do zaměstnání 8 kilo, protože štíhlé sestry jsou pro pacienty lepším příkladem zdravého životního stylu.
Jiná země, jiná mentalita a jiná kultura jsou pro autorku velkou změnou, na kterou si musí zvyknout a přijmout ji, aby mohla fungovat v muslimském světě, který je pro mladou Evropanku neznámý. Ale není na to sama, protože prestižní nemocnice láká mladé zdravotní sestřičky z celého světa, z Filipín, Indie, Malajsie, Jordánska či Afriky.
Ukázka z knihy:
V ČR mi přijde, že chození do práce je jednoduše o tom, že do práce přijdeme, pracujeme, jak nejlépe dokážeme, a pak zase odejdeme domů. Pokud se chce někdo účastnit nějakých projektů navíc, je to dobrovolné. Když máme volno, tak máme volno a hotovo. V SA je to úplně o něčem jiném. Jste součástí toho nekonečného procesu pořád. Nemocnice má stanovené jasné cíle, i vaše oddělení má své cíle, vy máte své osobní cíle a musíte pracovat na tom, aby jste je splnili, a to formou školení, prezentací, projektů, výzkumů, seminářů, privilegií, které vám ne vždy dávají smysl. Jste pod neustálým dohledem a tlakem ze strany svých nadřízených.
Kniha popisuje její přípravu na pohovor, nemocniční systém v SA, ale také to jak se sžívala s odlišnou muslimskou kulturou. Její příběh je dobře čtivý a srozumitelný a knihu jsem přečetla během víkendu. Osobně bych ji doporučila studentům zdravotních škol, kteří se chystají pracovat v SA či kdekoliv v zahraničí. Protože i když každá země má jinou kulturu, tak ten základ pro úspěšné přijetí do nového zaměstnání je stejný. Každá životní zkušenost, práce v zahraničí, studium a samostudium se počítá a člověka dělá duševně bohatším, i když začátky nebývají nikdy snadné.
Na konci knihy jsou krátké příběhy pěti zdravotních sester pracujících v zahraničí a také proslov ředitelky Go Global Care, která práci v zahraničí zprostředkovává.
Kniha k objednání zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/660263-nejsem-jenom-sestra-ma-prace-a-zivot-v-saudske-arabii.html
Nakladatel: EUROMEDIA GROUP, a.s.
Datum vydání: Duben 2024
Počet stran: 176
Vazba: paperback
Formát, hmotnost: 132 × 185 mm, 288 g
Nejnovější komentáře