Nový český film 8 hlav šílenství režisérky Marty Novákové (která debutovala v roce 2006 celovečerním hraným snímkem Marta) rozhodně není mainstreamovou zábavou pro každého. I přes účast zpěvačky Anety Langerové v hlavní roli jde totiž o veskrze autorské dílo, které se pokouší specifickou formou nahlédnout na život a dílo ruské básnířky Anny Alexandrovny Barkovové.
Mladá Barkovová měla ve 20. letech minulého století v sovětském Rusku zaděláno na slibnou kariéru. Verše z její první sbírky i její talent mnozí revoluční kritikové tehdy srovnávali dokonce s Puškinem. Za pár let už se ale tísnila v nákladním vagónu směrem do neobydlených stepí Kazachstánu, protože její společensko-politické názory a postoje nekonvenovaly tak úplně Stalinově přesvědčení. A zdaleka to nebyla její poslední cesta, ani poslední lágr. Barkovová strávila v táborech sovětského Gulagu a ve vyhnanství celkem 22 let svého života. Zemřela v roce 1976 a její poezie byla na dlouhá léta zapomenuta, než se postupně objevilo několik disidentů a odvážlivců, včetně režisérky Marty Novákové, kteří se rozhodli její tvorbu rehabilitovat. Ani dnes ale v Rusku není její jméno zrovna oslavováno.
Název filmu 8 hlav šílenství odkazuje ke stejnojmenné novele Barkovové. Režisérka Nováková využila zároveň 8 hlav - kapitol k rozčlenění svého filmu na jednotlivá životní období básnířky. Ta jsou přitom od sebe navzájem odlišena nejen dobou, ve které se odehrávají, ale také výtvarnou stylizací, která se snaží vycházet tu z ruské avantgardy, jinde zase ze socialistické propagační typografie atd., a vždy se snaží nějakým způsobem odkazovat na výrazné umělecké trendy daného údobí, v němž se daná epizoda zrovna odehrává.
Pokud se na snímek do kina vypravíte, pak musíte počítat s tím, že dílo na vás bude klást jisté nároky na vnímání. Především se budete muset zorientovat v jednotlivých létech, která dokumentují Barkovové osudy a uvědomit si rovněž jejich politickém pozadí. Bez tohoto propojení se vám totiž může stát, že některé ze zachycených událostí si nedokážete adekvátně zařadit ani vysvětlit. Podobné je to i s vedlejšími postavami, z nichž mnohé jsou jen naznačeny jako historické osobnosti, ale v řadě případů nebudete vůbec tušit, o koho se jedná, a bude tak ztíženo vaše vnímání souvislostí děje. Novákova rozhodně nechtěla natočit klasický životopisný snímek, na druhé straně se vydala cestou experimentálního vyprávění, kde záměrně příběh přeskakuje v chronologii. Režisérku víc zajímají Barkovové časté sarkastické postřehy, ostatně čerpala i z jejích deníkových zápisků, ze kterých je patrná reflexe hrůzy toho, co se dělo s nepohodlnými občany tehdejšího SSSR. Proto také její hrané pasáže doplňují časté animované vsuvky a literární odkazy, které mají téma nahlédnout z různých úhlů, ale ve výsledku pořád vypovídají o vnitřním světě a myšlenkách Barkovové.
Herecký výkon Anety Langerové je tak do jisté míry podřízen filmové stylizaci, proto se nedá v tomto případě hovořit úplně o psychologické studii trýzněné ženy, ale spíše o deklamovaném přehrávání pocitů, výrazů a nálad básnířky v různých etapách své životní pouti. Přesto lze říct, že Langerová se dokázala do trpící ženy vtělit místy velmi přesvědčivě a v jejích očích lze vnímat strádání fyzické i duševní, které Barkovová bezesporu musela prožívat. Zajímavou souvislostí může být pro někoho i uvědomění si skutečností, že všechny tři ženy: básnířka, představitelka hlavní role i režisérka jsou orientovány na ženy. Možná i proto scény kdy Barkovová touží po vzájemném citu s jinou vězenkyní, vyznívají věrohodně a snímek de facto řadí do proudu lesbické kinematografie, která, ač toto téma nijak zvlášť neupřednostňuje, tak de facto vypovídá o daleko obecnějším problému, což je netolerance k sexuálně odlišně orientované menšině.
V každém případě 8 hlav šílenství je odvážný filmový počin, který si režisérka Marta Nováková musela doslova po letech shánění peněz a náročného natáčení téměř vyvzdorovat. A je dobře, že u nás ještě někdo dokáže prezentovat autorský pohled a vidění v osobitém filmu, navzdory tomu, že nemá dostatečný rozpočet, ale aspoň jasnou tvůrčí vizi.
Rozhovor s režisérkou filmu 8 hlav šílenství Martou Novákovou:
Rozhovor s představitelkou hlavní role snímku 8 hlav šílenství Anetou Langerovou:
Nejnovější komentáře