Česká televize představila novinářů své nové plány za účasti tvůrců a hereckých představitelů. Programová rada České televize schválila v loňském roce 32 nových projektů hrané tvorby. „Jsou to filmy, seriály a minisérie, které reflektují českou společnost. Její současnost i minulost. Na jedné straně se tedy vracejí k reálným látkám, k zásadním historickým milníkům, osobnostem či událostem, které sice mohly být ojedinělé, ale mají určitý symbolický přesah do současnosti,“ říká generální ředitel Petr Dvořák a dodává: „Na druhé straně rozvíjíme náměty či žánry, které jsou ryze aktuální. Petr Zelenka například právě v České televizi začíná natáčet komediální seriál podle jedné ze svých legendárních her pro Dejvické divadlo.
Karel Dobrý a Eva Josefíková se stanou hlavními protagonisty chystaného snímku režiséra Zdeňka Jiráského Defenestrace, který se vrací do roku 1618. „Příběh bude založen na dramatickém konfliktu ústřední trojice postav, Thurna a Fridricha Falckého proti císaři Ferdinandu II,“ prozrazuje kreativní producent Jan Lekeš. Do období o sto let později je pak situována dvoudílná minisérie Marie Terezie, k níž byl přizván hollywoodský režisér Robert Dornhelm (Zlatý Glóbus, cena Emmy, nominace na Oscara). Hlavních rolí se ujmou Marie-Luise Stockinger coby Marie Terezie, Vojtěch Kotek jako František Štěpán Lotrinský nebo Zuzana Stivínová coby matka Marie Terezie.
„Pro oba tyto historické projekty se nám podařilo získat zahraniční koproducenty. Na Defenestraci se podílí ARTE a ORF, Marie Terezie pak vzniká dokonce v unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí, vedle České televize je to opět rakouská ORF, slovenská RTVS a maďarská MTVA. Díky tomu můžeme nejen zvládnout náročnou výrobu, ale hlavně přiblížit český pohled na dějiny i divákům z mnoha jiných evropských zemí,“ doplňuje Petr Dvořák.
Po Marii Terezii se bude stěžejní osobnosti našich dějin věnovat i snímek režiséra Jiřího Svobody Rašín. „Když jsme přemýšleli o tématu pro televizní film, který bychom uvedli při příležitosti stého výročí vzniku československého státu, uvědomili jsme si, že, na rozdíl od exilového působení TGM, dosud nebyl zpracován pohled na politické dění v českých zemích před říjnem 1918,“ říká kreativní producent snímku Jan Maxa.
Podle románu Jiřího Stránského Balada o pilotovi vzniká v České televizi také stejnojmenný film, který, v režii Jána Sebechlebského, uchopí návrat hrdinů druhé světové války, českých pilotů, zpátky do vlasti a jejich další osud v období nástupu komunistického režimu.
Ražisér David Ondříček se ujal režie dvoudílné minisérie Dukla 61 o havárii na Dole Dukla, při níž v roce 1961 zahynulo 108 horníků. Jednu z rolí horníka si zahraje Marek Taclík.
Události roku 2012 pak přetaví do dvoudílného filmu Metanol režisérka Tereza Kopáčová: „O režii Metanolu jsem usilovala a jsem šťastná, že jsem ji získala. S obrovskou chutí se chystám na ten výrazně klukovský příběh boje dobra se zlem, o to dramatičtější, že se skutečně stal.“ Jednu ze záporných rolí ztvární Lukáš Vaculík.
Režisér Kosma točí Lynč. Viktor Tauš Vodníka.
Oceňovaná divadelní hra Dabing Street, kterou Petr Zelenka napsal pro Dejvické divadlo, dostane podobu komediálního seriálu o zděděném dabingovém studiu a jeho svérázných zaměstnancích, které si zahrají Klára Melíšková, Hynek Čermák, Václav Neužil nebo Tereza Voříšková.
Osmidílný Lynč je naproti tomu temnou minisérií, v níž se mladý dokumentarista Lukáš snaží v malém středočeském městě rozkrývat pozadí násilné smrti svého kamaráda z dětství, Roma Denise. Seriál vzešel z projektu České televize pro začínající filmaře, kteří jej nyní rozpracovávají pod vedením zkušeného scenáristy Harolda Aptera (např. Star Trek, Walker Texas Ranger). Jedním z režisérů minisérie se stane i Jan Bártek (režisér seriálu Kosmo): „Je skvělé, že Česká televize dává prostor mladým tvůrcům. Věřím, že se nám podaří natočit nejen napínavý příběh se zajímavými postavami, ale také nenásilnou výpověď o nás, tady v české kotlině. Lynč bude hledat odpověď na to, jak silné musí být vábení, aby svedlo obyčejné lidi – bez ohledu na barvu jejich pleti – ke zločinu.“
Pokračování se pak dočkají Detektivové od Nejsvětější Trojice. Pentalogii podle scénářů Petra Jarchovského uzavřou minisérie Vodník a Živé terče. O režii se opět podělí Viktor Tauš a Jan Hřebejk, kteří byli za minisérie z tohoto cyklu nominováni na Českého lva. „Scénář Živých terčů se mi strašně líbí jako určité završení cyklu. Máme tu mimořádné množství nových tragikomických charakterů, které jsou výzvou pro herecké obsazení. Doufám, že se nám opět podaří přijít s nějakým překvapením a černým humorem,“ říká o závěrečné trilogii její režisér Jan Hřebejk.
Uzavře se také cyklus detektivek podle románů Hany Proškové (Případ pro rybáře, Případ pro malíře a Případ pro lyžaře), a to novým triptychem detektivek s kapitánem Vašátkem (Viktor Preiss) a malířem Horácem (David Matásek) – Případem dvou sester, dvou básníků a dvou manželek. „Detektivky od Hany Proškové jsou dnes již klasikou české detektivní literatury. Stojí na dvou hlavních pilířích: na svérázné dvojici vyšetřovatelů tvořené racionálním Vašátkem a intuitivním Horácem a na rozmanitých komunitách, které hrají velkou roli v životě hrdinů, vrahů i jejich obětí,“ říká kreativní producent Jan Štern.
Pod pracovním názvem Jak nepřijít o život se pak skrývá další projekt Terezy Kopáčové, která pro Českou televizi připravila už dvě řady Nevinných lží. „Někdy člověk spíš přežívá, co už ve skutečnosti k životu moc není. Zkusit žít jinak vyžaduje odvahu a nadhled. A právě tohle se snažíme hledat a vyprávět ve filmech nové televizní série. Pokud možno s humorem,“ říká o novém filmovém cyklu Kopáčová.
Zdroj: ČT.
Nejnovější komentáře