V podvečer 11. listopadu se v pražském ateliéru Megapixel uskutečnil křest knihy Ondřeje Neffa Digitální fotografie polopatě. Knihu pokřtil český portrétní a reportážní fotograf Antonín Kratochvíl, jež žije v Americe.
Když v roce 2006 vyšla poprvé kniha novináře, spisovatele a fotografa Ondřeje Neffa Digitální fotografie polopatě, stala se přesně tou náplastí na bolavé místo běžného českého uživatele digitálního fotoaparátu. Ten už na slušný digitál měl sice dostatek peněz, ale pokud nebyl technicky zdatný a nerozuměl často cizojazyčnému návodu, byl v koncích a jeho snaha dávala vznikat fotografiím často horším než z obyčejného kompaktu. Neff si čtenáře získal tím, že odsunul technickou stránku problematiky, jež přišla mnohým složitá, a zacílil na schopnost vidění, kompozice a motivu. Vyvrátil mýty a omyly a prozradil svoje fígle a naučil spoustu lidí, dívat se kolem sebe přes objektiv fotoaparátu a zachytit na fotografii okamžiky, jež nám přijdou důležité. Není divu, že se po Neffově knize, která dostala název Digitální fotografie polopatě, doslova zaprášilo a byla vyprodaným zbožím. A to i poté, co byla třikrát vzkříšena v podobě dalšího vydání. To se ale změnilo letos v listopadu, kdy autor představil veřejnosti pokračování – z velké části přepracované vydání – svého bestselleru, jež dostal opět, aby se to nepletlo, název Digitální fotografie polopatě.
V době, kdy stále více z nás sahá po digitálním fotoaparátu, aby byly zachyceny důležité životní okamžiky a toto „udělej si sám“ nahradilo návštěvy fotoateliéru, je jasné, že i pokračování oblíbené knihy se opět dočká čtenářského zájmu. Tipy, triky a rady pro začínající i pokročilé fotografy jsou shromážděné v líbivé, paperbackové obálce, s jednoduchou, ale zajímavou fotografií na titulní straně, která se bude na pultech knihkupectví dobře vyjímat. Velice dobře kniha vypadá i při náhodném prolistování – barevné fotografie, jednoduchá, ale osobitá grafika, přehledné členění textu…
„Jsem spisovatel, nikoli fotograf. Asi proto mám pochopení pro lidi, hledající cestu ve fotografické džungli. Vždyť jsem ji hledal taky a teď, když jsem trochu zmoudřel, vím, že hledání nikdy neskončí. Fotografie, to je cesta, to je tao, a pokud je něčemu duchovnímu příbuzná, pak je to nauce zen,“ píše v úvodu knihy Ondřej Neff a připomíná: „Fotografovat se nikdo nenaučil čtením knížek. Dá se do toho proniknout jenom praxí. Proto v každé kapitole najdete pokyny pro samostatná cvičení. Jsou jednoduchá, nemusíte kvůli nim cestovat na Aljašku. Nepotřebujete k nim žádnou extra techniku, dají se uskutečnit i mobilem. Napoprvé to možná nedopadne ideálně. Ale napotřetí uvidíte zlepšení.“ Hned z prvního cvičení čtenář pochopí, že autor kromě exkurzu do fotografování nabídne i špetku humoru: „Cvičení: Otevřete libovolnou kapitolu 1 až 10 a vyzkoušejte si, k čemu vás tam povedu. Když vás to zaujme a bude bavit, pokračujte ve čtení. Když vás to otráví, prodejte tuto knihu do antikvariátu, nebo ji dejte kamarádovi.“
Kapitol najdete v knize Digitální fotografie polopatě deset. Jsou nazvané prostě, dle tématu, jemuž jsou věnovány. Při četbě/studiu doporučuji začít od začátku knihy. Autor seznámí čtenáře s hledáním motivu, výstavbou obrazu, pravidlem třetin, s honbou za markantem, pravidly pro fotografování lidí nebo akce. Na stránky zařadil Neff jak fotografie povedené, tak i ty, jimiž se žádný fotograf příliš nechlubí – fotografie, jež lze pokládat za nezdařené. Čtenář tak přesně vidí rozdíl mezi kýženým výsledkem a pokusem.
Při listování knihou a poté, co si osvojíte deset jednoduchých zásad, se vám bude zdát, že fotografování je hračka. Ale jak tvrdí autor, fotografie je cesta, neustálé hledání a zdokonalování se. Právě při této cestě bude stravitelně napsaná a v praxi ozkoušená publikace skvělým průvodcem.
Autor: Ondřej Neff
Žánr: populárně naučná publikace
Nakladatelství: Computer Press ve společnosti Albatros Media a.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 176
Hodnocení: 100 %
Kniha ke koupi: Albatros Media.
Nejnovější komentáře