Pracujete jako pedagog, mentor nebo kouč? Jste student a připravujete se na svou profesi učitele? Hledáte zajímavé inspirace z oblasti osobnostního a sociálního rozvoje? Chcete poznat sami sebe, pracovat se sebou samým? Pak je tato kniha určena právě vám.
Na pedagogy jsou kladeny obrovské nároky na vzdělávání, ale i dovednosti z různých oblastí. Tato příručka jim pomůže, jak poznávat sami sebe, schopnost sebereflexe, náhled na sebe samého, jak předcházet syndromu vyhoření, nalezení vnitřní rovnováhy, spokojenosti se sebou samým. Předávat získané zkušenosti, učit se od druhých, vzájemně od sebe čerpat a obohacovat se. Kniha obsahuje řadu zajímavých kapitol z oblasti osobnostní a sociální přípravy např. metaforické úvahy – strom, mozaika, vzducholoď a jejich vysvětlení, dále problematiku sebereflexe, reflexe, metodické náměty pro sebepoznání, sebepojetí, náměty pro rozvoj osobního potenciálu.
Synonymem pro osobnostní a sociální rozvoj jsou tři slova: strom, mozaika, vzducholoď. Autor tyto pojmy použil i ve svém názvu knihy. Strom je symbolem růstu a pozice KDO JSEM? Mozaika je symbolem skládání našeho rozvoje, jedinečný obraz složitosti. Vzducholoď je symbol plynuté lidského života. KDE JSEM? KAM SMĚŘUJI? PROČ PRÁVĚ TAM?
Zajímavé citáty:
„Stejně tak jako svět, nemusí být tím, čím se zdá, můžeme i my být sobě něčím víc, než jsme zvyklí si myslet.“ (R. Bach)
„Způsob našeho života určí podobu našeho stáří. Můžeme skončit jako opuštěné město nebo jako štědrý strom – důležitý i tehdy, když už nedokáže stát rovně. „ (Paulo Coelho)
Tato příručka je určena pro pedagogy, studenty pedagogických fakult, mentory a terapeuty.
Velice zajímavé cvičení je „Matyho příběh“ – uvědomění si hierarchii hodnot v dané životní etapě, kdy musíte škrtat, ne vždy je to jednoduché.
Ukázka u knihy:
Zdravý strom dokáže růst sám, v sadu či aleji anebo v přirozeném ekosystému lesa, tedy v součinnosti s více podobnými či různými druhy. Je možné se domnívat, že osobnostní rozvoj plní v celém komplexu profesních kompetencí funkci pomyslného „kmenu“, z něhož posléze raší „větve“ kompetencí dalších,“ tak lze vnímat metaforu stromu jako systém „soft skills“, na který následně navazují nebo jsou propojeny naše „hard skills“. Mluvíme zde tedy o stabilitě sebe sama k sobě, k druhým, k profesi.
Jelikož pracuji v mateřské škole a téma sebereflexe a osobnostního rozvoje jsem si vybrala v rámci funkčního studia pro ředitele, je pro mě obrovským přínosem. Líbí se mě obsahové zaměření, příběhy ze života, zkušenosti s lektorováním i použitá metafora pohádkových příběhů. Nejedná se o nudou teorii, ale zajímavé zkušenosti poznatky. Publikaci doplňuje řada schémat, tabulek, obrázků, ale i citátů a výsledků výzkumných šetření.
Autor má 15 leté zkušenosti s prací s různými skupinami. Kniha vznikla jako metafora pohádkového příběhu.
- Autor: Petr Soják
- Žánr: příručka pro pedagogy
- Vydáno: 2017, Grada, Praha
- Počet stran: 205
- Vazba knihy: brožovaná
- ISBN: 978-80-271-0342-3
Nejnovější komentáře