Pořád se musím štípat do ruky, jestli se mi to jenom nezdá,“ říká Orlando Bloom na adresu svého raketového vzestupu. A má pravdu! Najde se totiž jen málo herců, kterým k přivlastnění statusu „hvězda“ postačil pouze jediný film. Orlandu Bloomovi se to však podařilo, a jak se zdá, sympatický blonďatý elf s nekonečnou zásobou šípů nebude jeho jedinou postavou, jíž se nám patřičně vryje do podvědomí.
Orlando Bloom je zároveň tak trochu zvláštní osobností. S nadsázkou o sobě hovoří jako o herci, který své povolání vykonává z jediného důvodu… a to kvůli děvčatům. Údajně mu vůbec nezáleží na tom, kolik za snímek vyinkasuje, ale jiné je to již s líbáním. „Když mám ve filmu někoho líbat, nemusí mi za to vůbec platit,“ dodává s úsměvem šestadvacetiletá hvězda Pirátů z Karibiku, která by si jen nerada přivykla na slávu a nekonečné zástupy dychtivých fanynek (a možná i fanoušků:).
Je přinejmenším zajímavé, jakou úlohu sehrála v jeho případě náhoda – o roli Legolase vlastně ani neusiloval a původně měl hrát Faramira, bratra známějšího Boromira. Nabídka, jakou mu naskytl režisér Peter Jackson, se však neodmítá. Hrát jednu z hlavních rolí v nejvelkolepějším fantasy eposu všech dob, to je sen snad každé osobnosti pohybující se na parketu filmového průmyslu. Orlando nezaváhal a zásluhou toho je v nynější době hercem, který jde z filmu do filmu.
Přestože by se mohlo zdát, že měl Bloom cestu ke slávě doslova vydlážděnou, skutečnost je, jak už to tak bývá, poněkud zamotanější. Orlando se narodil 13. ledna 1977 v anglickém městě Canterbury. Zde vyrůstal společně se svou sestrou Samanthou a matkou, díky níž našel uplatnění v oboru, po němž od útlého dětství toužil. Účasti na nejrůznějších hereckých festivalech byly jen pouhým začátkem – v šestnácti letech učinil střízlivé rozhodnutí a přestěhoval se do Londýna - do místa, které bylo z hlediska naplnění snu mnohem perspektivnější. Během dlouholetého pobytu v britské metropoli se na dvě sezóny připojil ke skupině National Youth Theatre, která se mu později odvděčila rolí agenta ve hře A Walk in the Vienna Woods a rovněž několika „štěky“ v životopisném dramatu Oscar Wilde (1997).
Další krůčky vstříc stoupající kariéře učinil získáním stipendia na herecké škole British American Drama Academy. Nabídka podílet se na natáčení Pána prstenů zastihla Blooma ještě coby studujícího. Naštěstí pro něj – přerušení ročníku nebylo nezbytné, neboť oné lákavé příležitosti se mu dostalo pouhé dva dny před dokončením studií na londýnské dramatické škole Guildhall School of Music and Drama. To se psal rok 1999 a jméno Orlando Bloom znamenalo ve světě filmu asi tolik jako tento článek na poli světové prózy.
Adaptaci Pána prstenů zasvětil osmnáct měsíců svého života, a připočteme-li si k této době ještě dotáčky a přetáčky určitých scén po skončení natáčení, máme zde ještě další týdny, ba měsíce strávené v krásných lokacích Nového Zélandu. Aby jeho postava působila co nejvěrohodnějším dojmem, musel se naučit řadu věcí, k nimž předtím skoro nepřičichl. Jízda na koni, šerm a střelba z luku – to a ještě víc musel Bloom zvládat levou zadní. Ostatně… náročnost tréninku a natáčení vystihují dokonale četná zranění, která během pobytu na Zélandě utržil - pohmožděninami začínaje, zlomeninami konče.
V případě Blooma se však nejedná o nic překvapivého – co se oněch zranění týče. Milovník adrenalinových eskapád zažil už leccos: měl zlomené obě nohy, ruku, nos, zápěstí, několik prstů a žeber, třikrát naštípnutou lebku a pochroumanou páteř. Jestliže se po tomto výčtu „zářezů“ divíte a nevěřícně kroutíte hlavou, pak naprosto zbytečně. Představitel odvážného elfa nemůže být přeci žádné ořezávátko:).
Je bez pochyb, že Pán prstenů otevřel Bloomovi bránu ke skvělé kariéře. Válečný film Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen byl s ohledem na rozsah jeho role pouhým „vedlejšákem“, nicméně se jednalo o velmi dobrou zkušenost. V Pirátech z Karibiku, kteří právě připlouvají do českých kin, si už rovnou střihl post hlavní. Jakým směrem se bude Bloomova kariéra odvíjet v dalších letech, není těžké odhadnout. Ke konci roku zavítá do zámořských kinosálů Návrat krále a po něm dva nepřehlédnutelné historické velkofilmy: přepis Homérovy Iliady s názvem Troy (s Bradem Pittem v hlavní roli) a snímek popisující život dvou „Jánošíků“ plenících Austrálii na konci 19. století.
Nejnovější komentáře