OBSAH
V novém filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta se na filmová plátna v roli ikonického dobrodruha a antihrdiny Jacka Sparrowa vrací Johnny Depp. V dalším pokračování svých fantastických dobrodružství se kapitán Jack, ke kterému se štěstěna opět jednou nemilosrdně obrátila zády, ocitá tváří v tvář bandě smrtících pirátských duchů pod vedením strašlivého kapitána Salazara (Javier Bardem), kterým se podařilo uniknout z Ďáblova trojúhelníku a jejichž jedinou touhou je připravit o život každého piráta - a zejména Jacka. Jackovou jedinou nadějí na přežití je bájný Poseidonův trojzubec, ale pokud má mít šanci ho nalézt, musí přesvědčit ke spolupráci Carinu Smythovou (Kaya Scodelario), geniální a krásnou astronomku, a Henryho (Brenton Thwaites), tvrdohlavého mladého námořníka a člena královského námořnictva. Jedině s jejich pomocí má kapitán Jack, svírající v rukách pevně kormidelní kolo Umírajícího racka, své zoufale nicotné a zchátralé lodi, naději nejen zvrátit nepřízeň osudu, se kterou se poslední dobou potýkal, ale také zachránit si život ve střetu s nejmocnějším a nejděsivějším protivníkem, jakému byl kdy nucen čelit.
O FILMU
Když se Jerry Bruckheimer se společností Disney rozhodli pustit do natáčení dalšího pokračování Pirátů z Karibiku, začali společně pátrat po příběhu, který by celou sérii posunul o několik kroků kupředu, ale současně odkazoval na prvky fantasy, akce, komedie a nadpřirozena, díky kterým se předchozí díly staly tak velkým diváckým hitem.
Pátrání je nakonec zavedlo za scenáristickým veteránem Jeffem Nathansonem, a zatímco se tento naplno věnoval práci na převedení vize producenta filmu v realitu, pustil se tvůrčí tým filmu do hledání vhodného režiséra. Nakonec nalezl hned dva – norský režijní tým Joachima Rønninga a Espena Sandberga. Toto režijní duo proslulo zejména svým na Oscara nominovaným skutečným příběhem o objevování oceánů s názvem Kon-Tiki, na který navázalo vysoce ceněným a výpravným seriálem Marco Polo pro stanici Netflix.
Pro režisérskou dvojici byla šance podílet se na sérii Piráti z Karibiku ztělesněním všech jejich snů. „Je to druh filmu, na kterých jsme vyrůstali a které zbožňujeme,“ říká Sandberg. „Na amerických filmech jsme měli vždycky rádi tu kombinaci dobrodružství, akce a komedie.“
„Pirátská série mi připomíná filmy, které mě jako malého inspirovaly k tomu, abych se stal režisérem,“ přiznává Rønning. „Myslím, že když jsme se pustili do práce, ve velké míře jsme se inspirovali vůbec prvním dílem série. Je to úžasná série a neseme na svých bedrech velkou zodpovědnost. Po celém světě existují spousty jejích fanoušků a my jsme ty filmy sledovali v Norsku a patříme mezi ně.“
Bruckheimer, Rønning a Sandberg začali dávat dohromady herecký tým, sestávající jak z tváří povědomých, tak i zcela nových. Kromě Johnnyho Deppa, který se vrací v fanoušky zbožňované roli nevázaného kapitána Jacka Sparrowa, se ve filmu znovu objevuje také australský státní poklad, herec Geoffrey Rush v roli kapitána Barbossy, jenž nyní velí lodi kapitána Černovouse Queen Anne’s Revenge, a zcela doslova vlastní obrovské bohatství. V žádném z dílů této série nemůže chybět ani Kevin J. McNally v roli Jackova prvního důstojníka Joshameeho Gibbse, který je studnicí námořnických příběhů tak hlubokou, kolik se do něj samotného vejde rumu, Stephen Graham coby zábavně přihlouplý Scrum, Martin Klebba v roli drobného popudlivého Martyho, Giles New a Angus Barnett coby Murtogg a Mullroy, kteří v závěru filmu Na konci světa opustili řady červenokabátníků a stali se piráty, a Barbossou zbožňovaný (a Jackem nenáviděný) opičák Jack, kterého si zahrály talentované malpy Pablo a Chiquita.
Poprvé se pak na moře v tomto díle vydává celá řada výjimečně talentovaných herců v čele s držitelem Oscara Javierem Bardemem, který svým odvážným experimentálním pojetím vytvořil kapitánovi Jackovi vskutku pozoruhodného protivníka, obávaného kapitána Salazara, známého též jako „El Matar Del Mar“ („Mořský řezník“). Se svou posádkou nemrtvých námořníků kapitán Salazar likviduje všechny karibské piráty s démonickou urputností – nejen proto, že je věrný španělskému království, ale také kvůli pomstě, kterou touží vykonat na jednom konkrétním pirátovi.
K němu se připojili také dva z nejtalentovanějších mladých hereckých talentů současnosti. Australan Brenton Thwaites, který na diváky i filmové tvůrce zapůsobil svými výkony ve filmech jako Dárce či Syn zmaru, se ujal role Henryho, mladého námořníka a člena královského námořnictva, jenž se zoufale snaží otce, kterého takřka nepoznal, zachránit před strašlivým osudem. Pro Thwaitese bylo nadšení z obsazení do filmu Salazarova pomsta o to intenzivnější, že v době, kdy měl premiéru první film série, byl stále ještě malý chlapec a od té doby je jejím velmi nadšeným fanouškem.
Britská Kaya Scodelario, která si vysloužila svou rolí v televizním seriálu Skins možnost objevit se i v řadě významnějších filmových rolí, byla obsazena do role Cariny, sebevědomé mladé matematičky a astronomky, jejíž krása se zcela vyrovná její inteligenci a statečnosti.
Mezi další nováčky patří celosvětově uznávaná íránská rodačka Golshifteh Farahani v roli Shansy, tajemné a mocné mořské čarodějky, a australský herecký veterán David Wenham v roli Scarfielda.
Když se tvůrci filmu Salazarova pomsta rozhodli vydat na tuto pozoruhodnou pouť, museli přijít s nápadem, kde celý film natočit. Po obhlídce řady lokací po celém světě se nakonec tvůrčí tým rozhodl usadit v turistickém ráji Gold Coast ve státě Queenslandu na východním pobřeží Austrálie. Pátý díl nyní již legendární série Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta se tam začal natáčet 16. února 2015.
V průběhu natáčení se pak štáb vylodil na dalších místech australského pobřeží, ať už se jednalo o Moreton Bay, Lennox Headland Reserve, Hastings Point, Tamborine Mountain či slavné souostroví Whitsunday, aby úplně na konec na 13 posledních natáčecích dní zakotvil ve Vancouveru v Britské Kolumbii.
Natáčení snímku Salazarova pomsta bylo další studií toho, jak dokáží lidé nejrůznějších profesí spojit své síly v rámci společného úsilí v jistém smyslu posunout hranice času a přílivu, zhmotnit nehmotné a učinit nemožné možným.
Výtvarník Nigel Phelps, který je autorem obřích a pečlivě propracovaných dekorací a lodí pro Bruckheimerův snímek Pearl Harbor, čelil při natáčení Salazarovy pomsty neméně náročnému úkolu: musel navrhnout a vytvořit celou řadu různých prostředí, od kompletní karibské vesnice přes boží hrobku na mořském dně až po 13 lodí, některých dlouhých skoro 50 metrů, včetně kompletně zrekonstruované Černé perly a Queen Anne’s Revenge, stejně jako i „plovoucí pevnost“ kapitána Salazara, působivou galeonu Silent Mary, a to jak v původní podobě, tak i v její podobě „duchařské, ale taktéž lodě britského námořnictva, pirátské lodě a také roztomile ubohou a rozpadající se loď Umírající racek, které se kapitán Jack zmocní, protože nemá žádnou jinou možnost. „Hlavně tu jde o to, že musíte respektovat události předchozích dílů,“ poznamenává Phelps, „které sice vypadaly úžasně, ale současně je chcete trochu oživit a na filmová plátna přivést výjevy, které na nich zatím nebyly k vidění.“
Pro natáčení scén na lodích tvůrčí štáb využil svou rozsáhlou „lodní arénu“, která obsahovala lodě takřka v plné velikosti, připevněné na sofistikovaný systém počítačem ovládaných kardanových závěsů a pohyblivých plošin, vybudovaný oscarovým autorem speciálních efektů Johna Fraziera. Pro potřeby práce se dvěma verzemi lodí – o délce 33 metrů a 40 metrů – tak při použití shodného základního mechanismu výtvarník Nigel Phelps vytvořil více než 10 různých lodí, které na plošinu mohl upevnit.
Již popáté v historii série Piráti z Karibiku se výjimečná kostymérka Penny Rose pustí do tvorby tisícovek kostýmů plných těch nejmenších dobových detailů pro všechny postavy, které se před kamerou v rámci filmu objeví, bez ohledu na to, o jak významnou roli se jedná.
Rose si na pomoc povolala celkem 30 australských kostymérů, převážně ze světa divadla a opery, kteří doplnili její již tak početnou armádu kostymérů, textilních výtvarníků, dokončovacích umělců, přistřihovačů, barvířů, švadlen a poslíčků či asistentů. Rose se společně se svým týmem usídlila v ateliéru o rozloze 1400-1800 metrů čtverečních v areálu Village Roadshow Studios, který současně sloužil jako skladiště pro více než 2000 kostýmů, klobouků, bot a doplňků, pečlivě uložených podle jména postavy, typu, pohlaví a věku.
Při premiéře snímku Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, která proběhne 25. května, se diváci znovu ocitnou v pestrobarevném, fantastickém a vřelém světě těch nejpozoruhodnějších pirátů, jaké kdy bylo možné na moři potkat. Díky vizi talentovaných tvůrců a pozoruhodného hereckého týmu snímek slibuje filmové dobrodružství, jakému se žádné jiné nevyrovná.
„Chtěli jsme natočit ten nejlepší díl Pirátů vůbec,“ říká režisér Joachim Rønning. „Toužili jsme natočit zábavné a velkolepé akční scény a vytvořit tak výpravný velkofilm s velice silnou citovou složkou a skvělými postavami. Na filmu jsme pracovali řadu let, aby se nám podařilo zaznamenat atmosféru původního filmu a současně jsme měli jistotu, že Salazarova pomsta působí nově a svěže. Teď je jen na divácích, aby posoudili, zda se nám to podařilo.“
„Při natáčení prvního dílu jsme mohli leda snít o tom, že pracujeme na něčem, co nás zavede až takhle daleko,“ komentuje Jerry Bruckheimer. „Je to pro nás obrovská pocta a vděčíme za to nejen skvělým umělcům a řemeslníkům před kamerami i za nimi, kteří se na sérii Piráti z Karibiku podíleli, ale také divákům po celém světě, jež tyto filmy oslovily.“
„Vždycky jsme toužili jen po možnosti je pobavit, zavést je na pár hodin do odlišného světa, a neměli jsme tušení, že je do tohoto světa budeme vodit už téměř patnáct let.“
„Zřejmě jsme byli všichni předurčeni pro život mezi piráty,“ dodává Bruckheimer s úsměvem.
Části seriálu: Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta - Obsah | O Filmu
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Nejnovější komentáře