Knižní předlohu, slavný román Jane Austin, jsem nečetla, takže osobně nedokážu posoudit, jak dalece film zachoval osudy svých knižních hrdinů. Když jsme však z kina odcházeli, nějaká paní si pochvalovala, že ačkoli film (logicky) některé pasáže vypustil, tak vcelku knize odpovídá. Rozhodně však neprozradím nic z podstaty děje, když rovnou na začátek řeknu, že vše dopadlo dobře a po závěrečné scéně většina diváků (hlavně žen 🙂 ) zůstala chvíli sedět se zasněným úsměvem na tváři.
Provdat pět postupně dospívajících dcer je fuška. Zvlášť když jsou (zejména ty mladší) poněkud praštěné, což, připočteme-li k nim i jejich podnikavou maminku, je pro starého otce hotový blázinec. Taťka (Donald Sutherland) si však zachovává „stoický klid“, vše přenechává matce a na konci úspěšného lovu jen dá otcovské požehnání ke sňatku. Matka (Brenda Blethyn) nevynechá jedinou příležitost, při které se to hemží svobodnými mládenci a hned se tam se svými dceruškami vypraví.
Hlavními hrdinkami jsou přitom zejména dvě nejstarší – Jane (Rosamund Pike) a Elizabeth (Keira Knightley). První krásná, ale poněkud plachá. Druhá také krásná, i když pro některé pány jen “docela ujde” nebo je “příhodnou alternativou” (k Jane), a to zejména pro její poněkud ostřejší jazýček a tvrdohlavost. Jejich pánské protějšky tvoří pan Bingley (Simon Woods), mladý bohatý pán, který se usadil na sousedním panství a zakoukal se do Jane. Podobně jako ona i on je poněkud nesmělé povahy. Pan Bingley alespoň ve filmu vypadá jako nezkušený zajda, který i přesto dokáže nájezdy paní Bennetové a jejích dcer vcelku ustát. Jeho zrzavá neposedná kštice, díky které vypadá jako „klučík od vedle“, mu dodává poněkud rozvrkočené vzezření.
Mužským protějškem Lízy je pan Darcy (Matthew MacFadyen). Taktéž bohatý člověk, ušlechtilého zjevu, méně však už chování. Zprvu všem protivný, zdá se nafoukaný a pohrdající nižší společenskou vrstvou. Opak je samozřejmě pravdou a pan Darcy se ukáže jako pravý gentleman, který dokáže vášnivě milovat. Oproti Jane a panu Bingleymu, jejichž vzájemná náklonnost je od počátku zřejmá, tak postupně sledujeme, jak se mění zprvu negativní vztah Elizabeth a pana Darcyho (i když divák nemůže být na pochybách, že se do sebe zakoukali vlastně hned na první pohled).
Za zmínku rozhodně stojí úžasné dialogy, v nichž se lidé třeba i urážejí a přesto používají stále zdvořilou mluvu. I překlad je dobrý, ale zkuste se zaposlouchat do originálu, kde uslyšíte složité obraty, v nichž nic není řečeno na přímo (např. když pan Collins žádá o ruku Jane, potažmo Elizabeth). Celou vznešenou atmosféru filmu podtrhují krásné exteriéry – stará anglická šlechtická sídla i drsná anglická příroda (např. při závěrečné scéně s Elizabeth a panem Darcym).
Pýcha a předsudek je krásná romantická podívaná, plná zvratů, která se snad ani nemůže nelíbit. Zároveň je to film místy hodně vtipný, což opět nedokážu posoudit, zda je i kniha. Vtipu vděčíme zejména panu Bingleymu, který vyvolá úsměv v podstatě vždy, když se objeví na plátně, manévrům matky Bennetové a jejích dcer, i jakoby všemu z dálky přihlížejícímu otci.
Photo © Focus Features
Nejnovější komentáře