Všechno, co jste kdy chtěli vědět o palestinských sebevražednících … aneb stravitelné a věrné zobrazení jejich posledního dne…
Said s Chalídem jsou zaměstnanci malého autoservisu v Nábulusu na Západním břehu Jordánu. Vedoucí buňky si je zvolí jako ideální, spolehlivou dvojici k provedení nejdůležitějšího sebevražedného atentátu za poslední dobu. Každý z nich je smířen s tím, že se do takové akce pustí a jsou odhodláni obětovat svůj život pro šťastnější palestinské zítřky. Dostávají poslední noc, aby ji strávili se svou rodinou.
Bez jakékoliv zmínky, že se vidí naposledy, se oba mladí muži s rodinami loučí a druhý den už je ve znamení příprav: natáčí se video s prohlášeními, bomby se připevňují k tělům a atentátníci dostávají šanci seznámit se přímo s legendou, vedoucím zločinecké buňky. Pak už se autem vyráží do akce: k plotu, oddělujího Palestinu od Izraele, kde již čeká izraelský komplic, aby oba odvezl do místa, kde má být podle plánu proveden útok. Přestože se po celou dobu zdálo, že jsou oba kamarádi psychicky vyrovnáni a připraveni zemřít, v jistou chvíli se přecejen objeví pár emocí a ne všechno se povede…
Co je pro atentátníky vyznamenáním? Určitě víra, že jejich smrt přispěje ke spravedlivějšímu světu, a že právě oni byli vybráni pro takto náročný úkol. V „Ráji“ uslyšíte argumenty na obhajobu atentátníků a jejich motivů, zároveň ale také protiargumenty pro mírovou stránku řešení. Ani jedna strana není v převaze a je tak na divákovi, jestli uzná, že v situaci Saida a Chalída by se mohl zachovat stejně, anebo jestli tuto možnost zavrhne.
Vcelku neveselou atmosférou snímku několikrát probleskne trocha černého humoru. Jde ale opravdu pouze o krátké záblesky, jako například při natáčení posledního projevu před odchodem do akce, kdy se Chalíd na chvíli zastaví a pak se svěšeným samopalem vzkáže matce, aby kupovala filtry na vodu na jiném místě, protože jsou levnější. Nebo když po nepovedeném pokusu o proniknutí na izraelské území sundávají organizátoři akce Chalídovi bombu z těla a strhávají mu náplasti: „Vydrž, museli jsme to takhle pevně přilepit, netušili jsme, že to budeme sundávat“.
Se současnou politickou situací v zádech je Ráj hned teď velmi aktuální, a proto si zaslouží širší pozornost, už jen kvůli tomu, že byl nominován na letošního Oskara a že s návrhem na jeho stažení z oskarového klání sepisovali Izraelci petici…
O filmu:
Paradise Now
Režie: Hany Abu-Assad
Scénář: Bero Beyer, Hany Abu-Assad, Pierre Hodgson
V hlavních rolích: Kais Nashef, Ali Suliman, Lubna Azabal, Hiam Abbass, Amer Hlehel, Ashraf Barhom, Mohammad Bustami
Palestina/Francie/Německo/Nizozemí 2005, 90 minut
Nejnovější komentáře