Ostrov kdesi na severu Skotska, neklidné moře, temná obloha a ještě temnější rodinná historie, kterou má za úkol objasnit mladý svérázný oceánograf. Toho času působící jako soukromý detektiv se specializací na řešení případů za pomocí mořského proudění. Kdo a jak před lety zabil malého Maxe, jehož tělo se do dnešních dnů nenašlo? Odpověď na všechny otázky a ponurý příběh jedné rodiny najdete v knize skotského spisovatele jménem Mark Douglas - Home s názvem Zlověstné vlny.
Jedná se o jeden díl z prozatím třídílné řady, ve které úřaduje postava vyšetřujícího oceánografa. Předchozí dvě knihy vyšly v nakladatelství Plus pod názvy Mořský detektiv a Vešla do moře. Všem obálkám shodně dominuje grafické znázornění mořských proudů.
Oceánograf je na ostrov povolán otcem zabitého Maxe Wheelera, aby pomohl nalézt tělo a objasnit příčinu jeho smrti. Veškerá předchozí pátrání selhala a nepřinesla výsledek. Díky neortodoxním metodám, které jsou při vyšetřování používány, se mořský detektiv tentokrát dobere výsledku, který čtenáře překvapí. Kromě zrádného moře v okolí ostrova se musí potýkat i s nenávistí vůči rodině Wheelerových, která na ostrově panuje, komplikuje vyšetřování a dělá podezřelého téměř z každého obyvatele ostrova.
Zdánlivě nesmyslná vsuvka o jedné ornitologické vášni, která se rozvíjí spolu s hlavním dějem, se ve finále ukáže být pro příběh stěžejní. Bohužel jako ve většině současných detektivek si vyšetřovatel – oceánograf nevystačí sám, ale na pomoc mu přispěchá slečna z řad policie, která k němu chová zvláštní náklonnost. Ptám se s většinou čtenářů krimi, nemohl by alespoň občas vše objasnit jeden člověk sám? Je nutné neustále tvořit týmy a projekty i v detektivkách?
Přílepek v podobě slečny od policie je snad jedinou vadou knihy, která se jinak vyznačuje stupňovaným napětím a nutí čtenáře zůstávat bdělé dlouho po večerce, aby mohli jít klidně spát s vědomím, že vrah byl dopaden a staré rány zaceleny.
Další drobností, která je v rozporu s anotací uvedenou na přebale, jsou avizované úchvatné popisy skotské krajiny. V dnešní době asi nelze čekat rozmáchlost ruských autorů, kdy na třech stranách popisovali jiskrné zimní ráno kdesi na Urale, ale ač hledajíc, úchvatné popisy Skotska jsem nenašla. A že by bylo co popisovat, protože Skotsko je dechberoucí kus země.
Zlověstné vlny lze doporučit příznivcům klasických detektivních příběhů, kteří mají rádi rozuzlení až na několika posledních stranách. Do poslední chvíle netušíte, kdo je vrah. A jednalo se vůbec o vraždu? Co když všechno bylo úplně jinak?
Ukázka z knihy:
Cal slepě tápal po dně jeskyně, když v tom zahlédl záři. Nejdřív ho napadlo, že se možná baterka probrala k životu. Jenže to světlo bylo jiné, oslnivě bílé a přicházelo z dálky. Cal se vydal jeho směrem a doplaval až k východu. Protáhl se mezi svislými skalisky, zvedl hlavu a oslepila ho tak jasná záře, jako by se podíval přímo do slunce. Na chvíli ztratil ponětí, kde je. Je den nebo noc? Kopal nohama a stoupal k hladině, plíce hrozily prasknutím, a pak si všiml, že nad sebou má dno lodě a kousek od ní nadnáší moře jakýsi předmět, jehož obrysy připomínají tělo. Hlavou se mu rozezněl tichý, zmučený výkřik. Hannah!
Knihu můžete aktuálně zakoupit se slevou na Albatrosmedia.
Nejnovější komentáře