Máte doma větší děti? Neradi čtou? Chcete jim nabídnout knížku, která je bude rozhodne bavit? Tak vsaďte na jistotu, jelikož únikovka s Amosem, ta je prostě nadchne.
Filipa má narozeniny. Její třída není zrovna ideální. Vztahy i jejich třídní učitelka nestojí fakt za nic. Společně se spolužáky řeší běžné problémy ve škole společně s protivnou třídní učitelkou Synkovou. Jako narozeninový dárek pro své spolužáky vymyslí to, že půjdou na únikovou hru s názvem „Cesta z labyrintu.“ Vlastně ani nezkoumá, proč se ta hra tak jmenuje. Úkoly jsou celkem těžké, místnost od místnosti je horší a horší. Postupně získávají klíče a promlouvá k nim pán v černém. Je to sám Jan Amos Komenský. Součástí příběhu je skvěle napsaný i ilustrovaný komiks. Chcete se dozvědět, kdo to vlastně Jan Amos Komenský byl a co vše pro nás udělal?
Kniha je naprosto skvělá a musím říci, že se více než povedla. Jedná se o interaktivní knihu se zajímavým příběhem, s otázkami pro čtenáře, různými úkoly, ale také skvěle ilustrovaným komiksem ze života učitele národů Jana Amose Komenského. Autorka i ilustrátor odvedly opravdu precizní práci. Kniha vás ohromí nejen svým formátem, ale zajímavým příběhem, který si rádi přečtou i dospělí. Děti rozhodně nadchne, jelikož se jedná o únikovou hru v kombinaci s komiksem, takže i ti největší odpůrci čtení se také začtou. V knize najdete faktografické shrnutí učitele národů v pozadí války, morové epidemie, jeho začátky s psaním knih a bohaté informace o jeho rodině. Informace o Janu Amosi Komenském najdete v zajímavých svitcích. O to lépe se vám příběhy budou číst a už to nebude ten nudný dějepis. Součástí publikace jsou i mapy, kde Komenský působil, také názvy jeho vydaných knih. Velice mě zaujalo, jak autorka v knize použila názvy her, které si děti za dob Komenského hrály. Např. si cvrnkaly kuličky, hrály vrhcáby a chodily po chůdách.
Ukázka z knihy:
Stát se spisovatelem
Knihy považuji za největší bohatství. Pokud mi to mé skrovné příjmy umožňovaly, nakupoval jsem je už jako student. Byl jsem pyšný na knihovnu, kterou jsem vybudoval v budově fulnecké školy. Protože by mi však knihy při útěku překážely, uschoval jsem je spolu s rozepsanými rukopisy u městské rady ve Fulneku. věřil jsem, že jde o bezpečnou skrýš, jenže rozběsněný dav vše spálil na náměstí.
Podruhé jsem přišel o knihovnu i vlastní knihy o víc než třicet let později při požáru Lešna. Nedoufal jsem, že snad ještě někdy na stará kolena takovou ztrátu nahradím. Byl jsem proto dojat k slzám, když přátelé v Groningenu vyhlásili na univerzitě sbírku knih, která se stala základem mé nové knihovny. V Amsterdamu, mém posledním působišti, mě přivítali vlídně a svěřili mi po příjezdu klíč od městské knihovny. Byl jsem dojat.
Několik slov o autorce:
Klára Smolíková je spisovatelka a lektorka vzdělávacích seminářů pro děti, studenty, pedagogy či knihovníky. Řadu let spolupracuje s časopisy Čtyřlístek, Sluníčko, Mateřídouška, Tečka, píše knihy pro děti Vynálezce Alva, detektivky ze série Tajná dvojka či Cha cha chá, zasmál se Mordechaj a scénáře ke komiksům (Medvídek Lup, Na hradě Bradě, Husité.., dále k počítačovým hrám i večerníčkům. Publikuje metodické materiály, spolupracovala s Pedagogickou fakultou UK a podílela se na několika učebnicích. Řadu let pravidelně přispívá do knihovnického časopisu Čtenář. V Portále vyšel její komiks Viktorka a vesmírná dobrodružství, kniha Hračky a masky z papíru, Ve škole straší, Chyťte bycha a Šimonovy pracovní listy 11 a 12, pracovní sešit k podpoře čtenářství Zakousněte se do knihy, detektivka pro starší školáky Případ ztraceného koně a S Komenským do komiksu.
Informace o ilustrátorovi:
Lukáš Fibrich je malíř, ilustrátor a autor komiksů, dlouhodobě spolupracuje s časopisem ABC. V Portále ilustroval např. knihy Po stopách stoleté dámy, Kluci netančej! nebo Šílenci a suchaři.
Autor: Klára Smolíková
Ilustrace: Lukáš Fibrich
Žánr: naučný biografický komiks, publikace pro děti
Odborná spolupráce: Richard F.Vlasák
Vydáno: 2020, Portál, Praha
Počet stran: 120
Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem
ISBN 978-80-262-1656-8
Knihu můžete koupit zde
Nejnovější komentáře