Kritiky.cz > Články > Sdružení „Umělci pro Srí Lanku“ pomáhá obětem katastrofy

Sdružení „Umělci pro Srí Lanku“ pomáhá obětem katastrofy

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Zemětřesení v Indickém oceánu a následná ničivá vlna tsunami změnila na sklonku loňského roku svět. Rázem je nás o 160 tisíc méně. Životy se už nikomu nedají vrátit. Pomáhat se však může.

Sdružení „Umělci pro Srí Lanku“ organizuje v Praze benefiční akce, aby pomohlo shromáždit prostředky na obnovu zničené Srí Lanky. Poradkyní a držitelkou fondu je Sunila Abeysekera žijící na Srí Lance. Před několika lety obdržela nejvyšší cenu v oblasti lidských práv udělovanou Spojenými národy. Iniciátorkou „Umělců“ je Gayathri Khemadasa, srílanská pianistka.

 

Dopis Gayathri Khemadasy

 

Česká republika, Praha 15. ledna 2005

 

Žiji v Praze téměř deset let. Přistěhovala jsem se za svojí sestrou, která sem odjela těsně před Sametovou revolucí v roce 1989, aby se věnovala studiu na ČVUT.

Vyrůstala jsem v hudbě. Můj otec je Premasiri Khemadasa, jeden z nejvýznamnějších asijských skladatelů. Vystupovala jsem poprvé ve dvanácti letech v otcově opeře „Manasa Vila“. Jde o první operu, kterou napsal Srílančan. Náš domov v Colombu, hlavním městě Srí Lanky, je místem, kde se setkávají nejrůznější umělci. Podobně jako zde disidenti za totality, usilují o lepší svět.

 

Když myslím na Srí Lanku, vybaví se mi jih tohoto ostrova blízko města Hambantota. Miluji, jak se tam setkává moře s krajinou suchou téměř jako poušť. Když jsem slyšela, že tolik tisíců lidí, především chudých rybářů s rodinami, zabily tsunami, věděla jsem, že musím něco udělat. To je důvod, proč právě teď organizuji benefiční koncerty.

 

Vaše Gayathri Khemadasa 


První akcí sdružení budou benefiční koncerty

Jako počátek svých benefičních událostí si sdružení „Umělci pro Srí Lanku“ zvolilo pátek 4. února. V tento den totiž slaví Srí Lanka Den nezávislosti (nezávislost na Britském impériu získala v roce 1948).

První únorový víkend 4. – 6. února bude patřit benefičním koncertům. V domě Zpěváckého spolku Hlahol (Masarykovo nábřeží 16, Praha 1) vystoupí Gayathri Khemadasa na třech sólových klavírních koncertech . Její koncertní program se soustředí na klasickou hudbu minulého století, hlavně na české skladatele, jakými jsou Miroslav Kabeláč, Jaroslav Pelikán a Leoš Janáček. Zahraje také skladby Philipa Glasse a Erika Satieho. Začátek koncertů je v pátek 4. února a sobotu 5. února od 20:00 hodin a v neděli 6. února od 15:00 hodin.

Dále se v neděli 6. února od 18:00 hodin v tanečním a uměleckém klubu Roxy v Dlouhé ulici uskuteční benefiční koncert , v jehož rámci vystoupí české hudební kapely Umakart, Khoiba, Roe Deer, Lety Mimo a Al Yaman.

Vstupenky na koncerty v Hlaholu v hodnotě 200 Kč prodává pokladna Divadla Archa, Na  Poříčí 26, Praha 1, tel.: 221 716 333, e-mail: ticket@archatheatre.cz . Pokladna je otevřena pondělí – pátek od 10:00 do 18:00 hodin.

Vstupenky na koncert v Roxy v hodnotě 150 Kč jsou k sehnání v síti Ticketpro a Ticketstream.

 

Další akcí jsou projekce filmů v kině Aero a Světozor

KINO AERO (Biskupcova 31, Praha 3) uvede ve středu 9. února od 20:30 hodin film  Ahas Gauva (1974)) srílanského režiséra Dharmasena Pathiraji.

Snímek sleduje osudy mladého, vzdělaného, ale chudého muže v Kolombu, který si nemůže najít práci. Z jedné strany se jedná o „hippy“ film (srílanského stylu s minisukněmi, uctíváním přírody a kytarou). Z druhé strany je to film zobrazující zoufalého muže, který se zaplete se zločinem.

Dharmasena Pathiraja se nechává inspirovat československou a polskou „realistickou” kinematografií a filmy radikálního aktivisty Jean-Luc Godarda. Pathiraja vnesl jako jeden z mála realismus do srílanské kinematografie. Celé své režisérské směřování napřel proti jednoduché bollywoodské taneční podívané, kterou se srílanská divácká obec nechává tolik okouzlovat. Ačkoliv byl považován za jednoho z hlavních srílanských nových talentů, na patnáct let (1980-94) se odmlčel. Žádný producent nechtěl totiž podpořit jeho práci. F ilmovými kritiky je ovšem považován za jednoho z nejlepších filmových režisérů na Srí Lance za posledních 30 let.

(Sinhálská verze, anglické titulky, simultánní překlad do češtiny, 110 minut, černobílý).

KINO SVĚTOZOR (Vodičkova 41, Praha 1) uvede ve čtvrtek 10. února od 20:30 další Pathirajiho film Bambaru Avith (v překladu Přiletěly včely). Tento Pathirajův mistrovský kousek z roku 1978 se odehrává v malé rybářské vesničce. Hvězdou filmu je Vijaya Kumaratunga , srílanský silák a sexy idol („asijský Marlon Brando“). Kumaratunga zde představuje brilantního, náladového, robustního svůdce bez srdce.

Jeho skutečný život byl stejně pohnutý. Byl zavražděn deset let po premiéře tohoto filmu kvůli svému angažmá v politice. Jeho žena Chandrika Kumaratunga se stala prezidentkou Srí Lanky a je jí dosud.

Bude promítnuta originální sinhálská verze s anglickými titulky a se simultánním českým překladem do sluchátek.

 

Ahas Gauva a Bambaru Avith jsou dvě klasická díla světové nezávislé kinematografie, na západě zcela neznámé. V České republice budou mít svou premiéru. Hudbu k oběma filmům zkomponoval otec Gayathri Khemadasy, který je nejznámějším srílanským hudebním skladatelem.

 

Jeff Hush , režisér, producent a jeden z organizátorů hnutí „Umělci pro Srí Lanku“ k těmto projekcím uvedl: „ Minimální cena lístku je v obou případech 100 Kč, ale diváci mohou zaplatit více, budou-li chtít. Na začátku každé projekce by měly být promítnuty krátké filmy z našeho rozhovoru se Sunilou Abeysekera , naší hlavní poradkyní na Srí Lance. Ta získala v roce 1998 nejvyšší cenu za lidská práva udělovanou OSN. Dalšími držiteli této ceny jsou např. Nelson Mandela, Martin Luther King, U Thant či Eleanora Rooseveltová.“

 Projekce ve Francouzském institutu 

V pátek 11. a  18. února proběhnou pravděpodobně ve 20:00 hodin ve Francouzském institutu v Praze (Štěpánská 35, Praha 1) projekce dvou filmů Lestera Jamese Periese, a to Nidhanaya (1970, v překladu Poklad) a Golu Hadawatha (1968, v překladu Němé srdce). Opět by mělo jít o sinhálský originál, tentokrát s francouzskými titulky a simultánním českým překladem.

O Periesovi se také nezřídka hovoří jako o nejvýznamnějším srílanském filmaři, ale na rozdíl od Dharmasena Pathiraji, který uplatňuje aktivisticky realistický přístup jako Jean-Luc Godard, se Peries drží klasické výstavby filmu podobně jako velký francouzský režisér Jean Renoir.

V roce 2003 byl oceněn Felliniho Zlatou medailí na MFF v Cannes, kterou získal (společně s Clintem Eastwoodem) za celoživotní dílo a zásluhy.

Akce již podpořili

Producent a režisér Ondřej Trojan, režiséři Jan Hřebejk, Václav Marhoul a Igor Chaun, spisovatel Michal Viewegh, scenárista Petr Jarchovský, herci Tomáš Hanák, Jan Budař, Honza Slovák, Jaroslav Dušek, Marek Vašut, houslistka Gabriela Demeterová, zpěvák Miro Žbirka a hudební skladatel Petr Ostrouchov.

O dalších akcích sdružení „Umělci pro Srí Lanku“ budete průběžně informováni.

Kontakty:

www.artistsforsrilanka.org , www.buddhastooth.com

Jeff a Gayathri: jeffhush@yahoo.com

Tiskový servis:

Pavlína Fechterová, Martina Reková:

pavlina@2media.cz , martina@2media.cz

Naďa Machková (rozhovory, foto, info): 777 556160, nada@2media.cz

Akreditace na koncerty: Julie Včeláková – vcelka@2media.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,35866 s | počet dotazů: 260 | paměť: 56810 KB. | 21.10.2024 - 20:29:51