Pracujete s lidmi postižené afázií? Máte doma blízkého člověka, který prodělal mozkovou příhodu a má potíže s řečí i s pochopením mluveného slova? Chcete mu pomoci a nevíte jak? Právě vám je určena novinka s názvem Logopedická cvičení u afázie a kognitivních poruch, jejíž autorkou je Naděžda Losotová a vydala ji Grada letos.
Kniha je rozdělena na čtyři části. Hned na začátku se dozvíte základní teoretické pojmy, co vlastně komunikace je, co znamená pojem afázie, co je její příčinou, co jsou kognitivní funkce a co mezi ně patří, jaké jsou poruchy těchto funkcí, ale i jaké jsou možnosti odborné péče u rodiny u takto postižených lidí. V druhé části se dozvíte, jak s knihou pracovat, jaké jsou vhodné podmínky pro práci. V další části, tj. praktické naleznete nespočet pracovních listů, je jich celkem 80, i návod, jak s nimi pracovat. Setkáte se zde s běžnými denními činnostmi i situacemi. Např. jak to chodí doma, jídlo, oslavy a svátky, jak vypadá společenský život, ve městě, v přírodě, jak je to se zdravím, s bydlením i cestováním. Potkáte se zde i s různými časovými situacemi. Jsou zde i různé doplňovačky, hry se slovy. Autorka neopomněla říkadla, pohádky i bajky, které nám jsou již od dětství blízké. Vzpomeneme na svatbu, zajímavá místa ve světě. Na chvilku se stanete detektivy a budete pátrat po zločinci. Součástí knihy jsou i rozhovory, které patří k pracovním listům a jsou zde i jejich řešení. Na konci knihy jsou uvedeny zdroje, odkud autorka čerpala, ale i jmenný rejstřík, který vám usnadní lepší orientaci v knize.
Všechna cvičení byla vyzkoušena společně s klienty Spolku ProAfázie.
Tato příručka je svého druhu opravdu výjimečná. Ocení ji logopedové, praktičtí lékaři, ale i neurologové. Doporučím ji všem, kteří se s touto problematikou setkávají, rodinám i příbuzným, kteří se starají o takto postižené rodinné příslušníky a chtějí jim pomoci a možná neví, jak na to.
Příručka se mně velmi líbila a musím říci, že mě opravdu nadchla. Je plná různých cvičení, rozhovorů běžných denních aktivit a činností, ale i praktických rad, jak pomoci svým blízkým. Situace, které postižený prožil před onemocněním pro něj mohou být mnohem složitější a díky poslechům a pracovním listům si tyto situace osvojí a při běžném hovoru si budou mnohem jistější. Konverzační témata jsou různě těžká, proto můžete volit pro začátek snazší úkoly a pak se věnovat těm složitějším.
Ukázka z knihy:
Afázie je porucha kognitivních funkcí, která vzniká vlivem náhlého poškození mozku. U těchto lidí je poškozena funkce mozku, projevuje se poruchou čtení, psaní, počítání. Péče o tyto klienty je velmi náročná. Spolupracuje zde řada lékařů, ale velmi důležitá je i spolupráce rodiny. Postižení zažívají pocity selhání, nezdaru, mnohdy nechtějí spolupracovat, stydí se za to, že mají potíže s mluvením, plynulostí řeči i to, že druhým špatně rozumí a chápou.
„Je jen jedna dokonalá cesta a ta je před tebou, vždy před tebou.“ Sri Chinmoy
Komunikace je cesta. Cesta spojuje dvě místa. Mnoho cest propojuje spousty bodů a tvoří mezi nimi síť. Komunikace ale také spojuje dva lidi, dokonce dokáže vzájemně propojit mnoho lidí mezi sebou.
Několik slov o autorce:
Lasotová, Naděžda (1977)
Narozena 20. 12. 1977. Mgr., klinická logopedka, věnuje se převážně pacientům s neurologickými problémy (Neurologické oddělení, Lékařská fakulta MU a Fakultní nemocnice Brno).
Autorka: Naděžda Lasotová
Ilustrace: Kristýna Dohnalová
Žánr: metodická příručka
Vydáno: Vydala Grada Publishing, a.s., Praha, 2024
Počet stran: 320
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-271-5151-6
Knihu můžete koupit zde:
Logopedická cvičení u afázie a kognitivních poruch | Knihy Grada
Nejnovější komentáře