Japonský anime seriál z roku 2013 se stal prvním mnou účelně a soustavně sledovaným anime (Pominu-li Pokémony.).
Vizuální styl je u všech japonských děl, řekla bych, hodně podobný, ne-li stejný, ale mně se líbí a vážně ho obdivuji. Animace skvěle vyjadřuje pohyb, nálady, pocity a každý malý detail okolí i celkovou atmosféru.
Velmi příjemným prvkem, který mne zaujal hned v prvním dílu, je chytlavá úvodní znělka. Nejedná se o žádnou naivní prostoduchou písničku, ale o skladbu s hlubokým a epickým textem (mohu-li věřit překladu v titulcích) a dynamickou působivou hudbou.
Zůstanu-li ještě u zvuku, musím zmínit typickou japonskou „ukřičenost“, která mně osobně naopak vadí. Postavy na sebe téměř neustále „štěkají“, a to i ve chvílích, kdy byste očekávali klidný tón. Musíme ale chápat, že se jedná o výraz přílišné emotivnosti postav a napjatosti situací.
Příběh nás zavede do roku 845 neznámého letopočtu. Před sto lety bylo lidstvo vystaveno nepředstavitelnému nebezpečí v podobě nepřátelských lidožravých obrů, které nazývají titány. Jelikož lidé nebyli schopní titány porazit, ani jim dále vzdorovat, vybudovali 50 metrů vysoké obranné zdi tvořící 3 soustředné kružnice, za nimiž nyní žijí v bezpečí před titány. Jsou tu ale tací, kterým mír a bezpečný život nestačí. Chtějí se dostat za zdi, bojovat proti titánům a získat svobodu. Již ale nemusí. To titáni jsou nakonec ti, kdo prolomí zeď a poklidný život naruší.
Děj se odvíjí velmi rychle a neposkytuje prostor pro pozvolné, nenásilné vysvětlování čehokoli divákovi. Proto je tu anonymní ženský hlas, který čas od času coby vypravěč shrne důležité události. Kromě toho nám tvůrci v každém díle předkládají cosi jako zápisník s důležitými fakty. Díky tomu je příběh snadno stravitelný.
Stopáž jednotlivých dílů je kolem 25 minut.
Na můj vkus je námět seriálu až moc sci-fi, a to je hlavní důvod, proč by moje osobní hodnocení nebylo příliš vysoké. Ale nebylo by to fér. Shingeki no Kyojin totiž není vůbec sci-fi a i kdyby bylo, co by na tom bylo špatného? To jenom moje absolutní intolerance vůči sebemenšímu náznaku sci-fi vytváří jakýsi odstup mezi mnou a tímto dílem, který mi nedovolí prostě říct, že je to super.
Abych byla co nejvíce objektivní (Nejvíce objektivní, jak to jen jde, má-li člověk vyjádřit subjektivní názor.), nebudu se tedy námětem vůbec zaobírat. Raději budu mluvit o tom, že se seriál hemží dramatickými chvilkami, že mi mnohokrát dokáže nahnat husí kůži a že si bez něj momentálně neumím představit svůj každodenní večer.
Fanoušky animáčů je Shingeki no Kyojin řazen mezi vrcholová díla. Nechápu proč. Nechápu, co je na něm tak skvělého. Faktem ovšem je, že naprosto nedokážu říct, co je na něm špatně. Moje nepochopení jistě pramení z toho, že já nejsem fanoušek animáčů.
A jako nefanoušek dávám tomuto příběhu po zhlédnutí třech dílů prozatím odtažité hodnocení 60%. Vrátím se na konci 1. série, kdy snad budu způsobilejší recenzovat, zatím se jedná jen o první dojem.
Nejnovější komentáře