Kniha plná lehce zapamatovatelných informací z doby novověku aneb vzdělání a pobavení zároveň.
Jak již napovídá samotný název, tato publikace obsahuje velké množství zajímavých faktů, které ovšem nejsou čtenáři předkládány jen jako nezáživné informace z dějin. Šikovné rozdělení na jednotlivé kapitoly zaručuje, že čteme knihu jako několik samostatných příběhů. Díky tomu, že základní fakta (události či osobnosti) jsou všeobecně známá, může čtenář v této knize objevovat to zajímavé, co doposud nevěděl nebo možná jen tušil. Osudy historických postav tak díky tomu dostávají zcela jiný a naprosto osobitý rozměr.
V první kapitole s názvem Výběr zajímavostí ze šesti světadílů nejprve nahlédneme do životů a osudů známých cestovatelů, kteří objevovali Afriku. Ačkoliv většina čtenářů zná konec jejich příběhů, kniha je napsaná takovým stylem, že tak nějak prožíváme celou cestu jak s Livingstonem, tak i s Emilem Holubem. To je dané zejména množstvím jednotlivých detailů, které autorka v knize zmiňuje a díky nimž je čtenář vtažen více do děje. Objevování a následná kolonizaci Ameriky je dalším tématem této kapitoly. Zde se navíc mimo jiné dozvíme i množství podrobností o atentátech na americké prezidenty, okolnostech vzniku telegrafu nebo o americké hymně. U Antarktidy, Asie a Austrálie se autorka zabývá, ostatně podobně jako u již zmíněných světadílů, zejména jejich objevováním, přičemž opět nevynechá žádné zajímavé detaily. V Evropě jsme pak zavedeni do Vatikánu, kde se autorka věnuje především jeho památkám a oproti tomu ve Francii se zaměří na panovníky a jejich osudy. Nechybí ani jistý úvod do počátků evropské kriminalistiky, útěk Giacomo Casanovi z benátského vězení nebo zmínka o britské parní lokomotivě. Jak vidno, témat je jen v první kapitole přehršel. Přesto čtenář nemá pocit, že by byl jimi jakýmkoliv způsobem zahlcen.
Jelikož první kapitola obsáhne více než polovinu z celé knihy, vzbuzuje to dojem, jako kdyby další čtyři kapitoly byly v knize jen doplňkové. Ovšem informace, které obsahují, jednoznačně svědčí o opaku. Dalo by se říci, že zde se autorka věnuje pro mnohé atraktivnějším tématům z historie, jako jsou různá proroctví, kontakt se záhrobím, tajnosti významných osobností nebo pozadí vzniku vynálezů.
Text je doplněn o různé vysvětlivky a poznámky, ale vše je přehledné a jasně čitelné. Ze začátku sice převládá pocit, že publikace působí tak trochu učebnicovým dojmem, zejména kvůli dosti častému zvýraznění jmen osob, míst, letopočtů apod., ale během četby si čtenářovo oko poměrně rychle zvykne. Představivost a lepší pochopení témat podpoří poměrně časté ilustrace. Tato kniha je rozhodně tou pravou nejen pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco nového a získat tak třeba zajímavá témata ke konverzaci, ale doporučila bych ji i všem učitelům dějepisu, kteří to ještě se studenty nevzdali a chtěli by jim tu a tam k běžnému učivu přidat i něco poutavějšího.
- Autor:Stanislava Jarolímková
- Žánr:světová historie
- Nakladatelstvi:MOTTO
- Datum vydání:18.01.2016
Kniha ke koupi na albatrosmedia.cz
Nejnovější komentáře