Opravdu se tu člověk doví, co potřebuje, nebo jde jen o stránky prázdných slov?
Příruček o podnikání, které shrnují poznatky a postřehy světových miliardářů a historii jejich impérií, najde jen trochu pozornější čtenář celou řadu. Jde samozřejmě o velmi přínosné svazky a je jen dobře, že se k lidem dostávají.
Na druhé straně pokud hledáte naopak něco minimalistického a vaší ambicí není impérium typu Virgin Group nebo Microsoftu, může být nabídka lehce omezující, případně nezodpoví vaše otázky v plné míře.
Z nuly a prachu
Proto je tu ale Startup za pakatel Chrise Guillebeaua, který shrnuje právě všechny prvky, možnosti i úskalí mikropodnikání. Nečekejte v tomto případě tenkou knížku s několika životními příběhy a citacemi slavných, ale skutečně vyčerpávající učebnici toho, jak pracovat s nápadem, jak hodnotit a plánovat svoje počínání a jak se vyvarovat možných chyb. Nebo je aspoň omezit a poučit se z nich, protože chyby děláme všichni a jsou součástí každého růstu, bez ohledu na činnost nebo aktivitu.
Ano, i tady nás potká dost životních příběhů. Ale jsou to spíše krátké bajky demonstrující praktickou aplikaci přístupu, který autor nastiňuje a rozebírá jeho detaily. Případně jsou použity jako úvod a funkční principy podnikání jsou z nich následně vyvozeny.
Chris začíná revizí několika zažitých ekonomicko-obchodních pouček. Jednou z nich je například klasická věta „Prodejte člověku rybu a nasytíte ho jednou. Naučte ho chytat ryby a hladovět už nebude.“ Je to krásná myšlenka i přístup, ale pokud chcete obchodovat a vydělávat na tom, nemůžete se vydat jen touto cestou.
Tím rozhodně není řečeno, že nemáte předávat své znalosti a dělit se o zkušenosti. Celou Chrisovou knihou se totiž prolíná jeden základní princip, který je společný veškerému mikropodnikání a hlavně veškerému podnikání vůbec. Tedy v případě, že si chcete postavit obchodní model na své vášni, chcete změnit svůj koníček v práci a chcete, aby vás dlouhodobě živilo to, co vás zároveň baví a naplňuje.
Základní matematika úspěchu aneb Kudy tudy cestička?
Jaká je to rovnice? Obsahuje tři prvky – vaši vášeň + užitečnost +jednoduchou metodu placení. Jinými slovy nestačí to, že něco umíte hodně dobře a zároveň vás to baví. Mnoho lidí (včetně autora knihy) například baví jíst pizzu. Ale na tom se asi obchodní model dost dobře postavit nedá.
Pokud ale zjistíte, že vám něco jde a jste v tom dobří, přidají se velmi často dvě věci: za prvé budete dobří ještě v něčem dalším, za druhé od vás budou lidé chtít radu nebo pomoc. A v momentě, kdy se dostaví ten druhý prvek, už zbývá jen spojit svou odbornost s obchodem a nechávat si zaplatit za to, co vám jde. Pokud vám to jde a baví vás to, je tu jeden efekt, který se děje téměř samovolně – zlepšujete se v tom.
V tuto chvíli připojuje autor ovšem i jedno varování: rozmyslete si dobře, jestli vám stojí za to měnit svou vášeň na reálnou práci.Protože jako u každé práce i mikropodnikání je potřeba se v nějaké míře věnovat průběžně. Pokud píšete nějaké články pro zábavu, klidně to můžete dělat jednou za čas a nic se neděje. Pokud si z toho chcete udělat živobytí nebo aspoň jeho část, potřebujete psát i tehdy, když se vám ne úplně chce.
A to je to místo v textu, kdy zjistíte, že tady končí oblíbený hurástyl mnoha příruček slibujících jednoduché nalezení úspěchu a začíná reálná příručka začínajícího mikropodnikatele, která po vás bude chtít i nějakou vlastní práci, pozornost a myšlení.. Naštěstí se tato pasáž nachází skoro na začátku svazku a máte tak ještě dost času vzít si konečně papír a tužku a začít si dělat poznámky, protože těch skoro 300 stran je vydatných a opravdu si je nebudete pamatovat všechny.
Mnoho poznatků a přehlednost
Celé této formě a informační šťavnatosti velmi pomáhá skutečnost, že autor knihu opravdu koncipuje jako studijní materiál. Díky tomu jsou kapitoly velmi přehledně členěny a obsahují jak různé dotazníky a příkladové studie, tak i konečné shrnutí myšlenek a podnětů k vlastní práci. Díky nim si můžete i ověřit, že jste si kapitolu opravdu prošli celou a na nic nezapomněli.
Startup za pakatel kupodivu není tolik o chůzi proti davu či plavbě proti proudu, spíše o schopnosti nacházet příležitosti v běžných činnostech každého dne, o obchodním postřehu a umění vidět možnosti tam, kde jiní vidí pouze rutinu, tradici a danost, se kterou podle většiny nelze hnout.
Ale abyste si nemysleli, trocha rebelie je tu taky, klid. Chris například rozvrací běžné mýty a postupy o nutnosti zadlužení se při začátku podnikání a další oblíbené cesty a modely, které jsou stále s byznysem spojeny, ačkoli dnešní doba z nich už dělá ve většině případů pouze a jenom volbu, nikoli povinnost.
Blog autora:
Ne, z nuly asi nevybudujete ihned firmu, která vám měsíčně ponese miliony. Ale dnes, když je celý svět propojen díky technologii, digitálním sítím a takové založení vlastního webu je otázkou spíše minut, než hodin, není s dobrým a nosným nápadem problém vytvořit za pár korun tenkou nitku, o které se lidé začnou časem dovídat a která může s pravidelnou péčí poměrně svižně generovat i zisk. Asi ne závratný, ale kde se podařilo vytvořit jednu prosperující nitku, tam se dá nitka zesílit na provázek, šňůru a pak i lano, případně je možné vytvořit těch nitek více.
Nejnovější komentáře