Film je natočen podle stejnojmenné knihy anglického spisovatele Douglase Adamse, která vznikla přepracováním původní Adamsovy rozhlasové hry vysílané BBC od roku 1978.
Stanice BBC zařadila do svého programu The Hitchhiker’s Guide to Galaxy bez větších očekávání a jednoduše proto, že bylo nutné vyplnit prostor ve vysílání. Posluchači ale dokázali Stopařova průvodce náležitě ocenit, proto bylo Douglasovi navrhnuto upravit rozhlasové hry do knižní podoby a později podle díla natočit seriál. S filmovou verzí, kterou Douglas Adams zkoušel uvést do života ještě počátkem 80. let, byly samé potíže a teprve v roce 2005 spatřil světlo světa popisovaný film. Autor se toho bohužel nedožil, umřel v roce 2001.
Na začátku snímku je divák seznámen s naprosto obyčejným a ničím nevynikajícím Britem Arthurem Dentem, který řeší nepříjemnost se stavebním úřadem, neboť jednoho stejně ničím nevynikajícího dne se před jeho domem zastaví buldozery s úmyslem zbourat Dentovo obydlí kvůli výstavbě dálnice. Nechápajícímu a rozčilenému hrdinovi je vysvětleno, že oznámení o výstavbě dálnice bylo už nějakou dobu vyvěšené v budově příslušného úřadu, nyní je pozdě na jakékoliv námitky. Hned na to se na zemské orbitě objevuje stavební flotila mimozemšťanů Vogonů. Nechápajícím a rozčíleným pozemšťanům je oznámeno zahájení výstavby mezigalaktické dálnice, jež probíhá v souladu s předchozím oznámením o její výstavbě, které je už přes padesát let vyvěšené na nástěnce stavebního úřadu na Alfa Centauri.
S evakuací lidstva se nepočítá, proto je Arthurův neklid víc než na místě. Naštěstí má kamaráda Forda Prefecta, který je původem mimozemšťan z Betelgeuse a na Zemi žil v přestrojení, jenž ho zachrání a společně se vydají napříč galaxií - jak jinak než autostopem. V následující hodině a půl zjistíte, proč každý stopař musí mít ručník, zjistíte odpověď na otázku života a vesmíru a vůbec (jedná se o odpověď číslo 42 - mimochodem zkuste si zadat do Googlu „answer to life, universe and everything“, uvidíte, co všechno naleznete...), potkáte depresivního robota, bláznivého presidenta dobrodruha, jeden osobitý palubní počítač, několik mimozemských ras, zjistíte, kdo a na kom ve skutečnosti provádí experimenty, zda lidé na myších, nebo myši na lidech, a to všechno v rychlém tempu se střídajícími se postavami, prostředím a svižně plynoucím dějem.
Definice ručníku: Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu můžete se například do něj zabalit, aby vám nebyla zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých, mramorovým pískem vystlaných plážích Santraginu 5 a vdechovat opojné výpary z jeho moří. Můžete na něm spát pod hvězdami, jež tak rudě září na planetě pouští Kakrafúnu. Můžete ho taky použít jako plachtu, až poplujete na maličkém voru po proudu drsné řeky Moth, můžete ho namočit pro boj zblízka nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem. Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý.
Co je však ještě důležitější, je obrovský psychologický význam ručníku. Z jakéhosi záhadného důvodu, když nějaký paďour (paďour = ten, kdo není stopař) zjistí, že stopař má při sobě ručník, automaticky předpokládá, že vlastní rovněž kartáček, na zuby, žínku, mýdlo, krabici sušenek, čutoru, kompas, mapu, klubko provázku, sprej proti mravencům, výbavu do deště, skafandr atd. apod. A nejen to. Rád stopaři půjčí kterýkoliv ze jmenovaných předmětů nebo cokoliv jiného, co stopař nešťastnou náhodou „ztratil“.
Hranice Adamsovy fantazie jsou v nedohlednu! Charakteristickým prvkem knihy jsou dialogy. Dokonce rozhovor o jednoznačně nezajímavé banalitě se v pojetí autora jeví v novém světle. Jedná se o absurdní humor, kterému se ale jen málokdo ubrání. Pokud vás napadá skupina Monty Python a létající cirkus, uhodili jste hřebík na hlavičku! Douglas Adams udržoval s členy souboru přátelské vztahy.
Scénář k filmu rovněž dělal Adams, tudíž v daném případě nejde žehrat na rozdílnost předlohy a výsledku. I s průměrným rozpočtem se povedlo natočit vizuálně poměrně zajímavé dílo, ve kterém speciální efekty nevypadají špatně. Herecké obsazení rovněž nezklame, a tak zbývá jediné minus. K plnohodnotnému zážitku z filmu je dobré znát knihu, protože některá témata jsou ve filmu pouze v náznaku, tudíž divák neznalý předlohy se může cítit lehce zmaten a nechápat „proč to...“.
Máte-li čas, obstarejte si knihu a zbude-li nálada, pusťte si film.
- Název: Stopařův průvodce po Galaxii (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy)
- Žánr: Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi
- Délka: 110 minut
- Rok: 2005
- Země: USA / Velká Británie
- Režie: Garth Jennings
- Hrají: Martin Freeman, Sam Rockwell, Zooey Deschanel, Bill Nighy, Anna Chancellor, Warwick Davis, John Malkovich, Mos Def, Alan Rickman, Helen Mirren, Bill Bailey, Edgar Wright, Ben Uttley
Nejnovější komentáře