Stížnosti nám ubírají energii. Skutečný poklad této knihy tkví v tom, že v ní na vlastní oči spatříte chvíle, kdy do stěžování si, upouštění páry a do této formy hněvu proti sobě samým či druhým lidem, vkládáte vlastní frustraci a tím ji posilujete. Upřímně – udělalo vám někdy skutečně dobře, když jste někoho pomlouvali? Že ano? No, možná na chvíli, ale ve výsledku jste se stejně cítili tak nějak otrávení a poznamenaní něčím negativním. Jasně, člověk si ulevil, když vyplivl tu jedovatou slinu, ale obrazně řečeno, ta jedovatá slina se kolem vás ještě nějakou dobu bude vypařovat. Rozhodně to je jiné, než když byste stejný čas strávili tím, že někoho budete chválit.
Stěžujeme si proč? Ze vzteku, z frustrace, z pocitu uzavřenosti ve vnitřní kleci, chceme vzbudit závist nebo lítost, chceme tak sympatie, pozornost nebo se něčemu vyhnout. Ó, je milion motivací! A všechny tady Will Bowen do nejmenších podrobností probere.
Já se podívám třeba na tuhle motivaci, díky které se…
…vyhýbáme zodpovědnosti…
A co staré známé „tak to udělej takhle!“… „když ono to nejde, protože…“ Jó, mistři výmluv. Stěžování si proto, že se vzdáváme odpovědnosti sami za sebe je velmi časté a pokud nejste typ, který k němu má celoživotní sklony, ale jsou to jen sem tam chvíle, možná vypozorujete, že takhle se člověk chová, když je už nadmíru unavený a skutečně to tak cítí… tak moc je otráven sám sebou.
„Lidé, kteří se snaží být „chromí“, dokážou tuto hru hrát celé hodiny. Nevyhledali vás proto, abyste jim pomohli najít způsob, jak vyřešit daný úkol nebo problém. Podle toho, co říkají, vám to tak může připadat, ale není to tak. Snaží se vás dostat do bodu, kdy připustíte, že jejich situace nemá řešení. Vykonstruovali si to tak, aby opravdu nešlo nic dělat, a když jim to potvrdíte, ospravedlníte tím to, že nic nedělají. Chtějí být zbaveni odpovědnosti, zbaveni nutnosti najít řešení a po vás chtějí, abyste jim jejich pozici odsouhlasili.“
A v této knize se dozvíte, jak s takovými lidmi asertivně jednat. Klíčem je jedna jediná otázka, kterou jim položte – „A jak bys to udělal, kdyby to šlo?“ Skvělé na tom je to, že když se dotyčný neurazí, tak možná dostane nějaké vnuknutí, začne uvažovat o jiných úhlech pohledu na svou situaci a i když to s ním nevyřešíte, bude zaseto semínko pochybností a jeho „mentální únava“ dostane trošku živé jiskry. OSTATNĚ, tohle je dobrá otázka i ve chvíli, kdy sami sebe nachytáme!
A to nejdůležitější, co jsem se naučila? Rozeznávat stížnost a fakt.
„Někdy vám může připadat nejednoznačné, jestli to, co říkáte, je stížnost nebo prosté konstatování faktů. Rozdíl mezi stížností a konstatováním faktu spočívá v energii, kterou vkládáte do své promluvy. Podle doktorky Robin Kowalski je to tak: Dané prohlášení je stížností, pokud jím mluvčí vyjadřuje vnitřní nespokojenost. Slova stížnosti a nestížnosti mohou být úplně stejná – to, co jedno odlišuje od druhého, je význam, jaký jim přikládáte, energie, jakou do nich vkládáte. Fáze vědomé neschopnosti je celá o tom, že si uvědomujeme, co říkáme, navíc, s jakou to říkáme energií.“
A ty citáty! Celá kniha je jimi prošpikovaná a vždy jsou to třešničky na dortu.
„Zlozvyk nevyhodíš oknem. Musíš ho vyprovodit po schodech, krok za krokem. Mark Twain“
Pravda, a proto tu je náramek, který pomůže s tím, abychom si uvědomovali, kolikrát a kdy sejdeme do brblavého stěžování… Skvělý, jednoduchý nápad.
O autorovi:
Will Bowen je motivátor, řečník, autor. Jeho nestěžovací projekt obletěl celý svět a se svými ambicemi ve svém rozletu neustává. Musíme uznat, že takový nápad je rozhodně přínosem už jen z toho důvodu, abychom lépe pochopili pohnutky stěžovacích vět a nálad. Tím jednoduše najdeme i klíč k jejich řešení. Napsal na toto téma pět knih a ty byly přeloženy do více než pětadvaceti jazyků a prodáno více než tři milionů kusů. Žije v Kansas City, Missouri, má tři děti a jeho žena se zabývá jógou ve svém jógovém studiu. Umí žít své sny? Patrně ano! Pojďme se jím nechat inspirovat.
Jeho youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCCgPzGa6tw_TCiTmToraTfQ
Knihu vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 20017, www.synergiepublishing.com
Nejnovější komentáře