„Jen lež potřebuje berličky opory státní moci. Pravda stojí vzpřímeně sama o sobě.“
Benjamin Franklin
Na začátku recenze tohoto nádherného a přitom drobného svazku se nemohu nezmínit o jednom kuriozním rozhovoru s Miroslavem Singerem, guvernérem ČNB, který absolvoval v DVTV.
Prohlásil kromě jiných „zajímavosti“ také něco, co mě opravdu zaujalo, nota bene z úst ekonoma.
„Papírové peníze nahradily to, co se dříve za peníze považovalo.“
Lehce mi spadla čelist, ale poslouchal jsem dál. Tohle sice nebyla jediná výživná formulace z úst pana guvernéra, zato ale stačila, abych si o něm jako o „odborníkovi“ udělal dostatečný obrázek.
Tak si tak říkám, kde bere obecně mnoho ekonomů tu drzost prohlašovat mezi řádky veškeré ekonomické a finanční dění před 20. a 21. stoletím v podstatě za omyl. Jak? Právě tím, že prohlašují fiat peníze za jediné reálné platidlo a vadí jim de facto cokoli, co by jejich klidné vnímání světa narušilo…problém je, že se tu vyskytuje taková žlutá věcička, která je tu už tisíce let a pozoruje papírovou měnu s výrazem tu většího, tu menšího pobavení…
Mluvím samozřejmě o zlatě, které bylo buď přímo měnou, nebo její nedílnou součástí po tisíce let existence lidské civilizace.
„Člověk má stále volbu mezi důvěrou v přirozenou stabilitu zlata a důvěrou v inteligenci členů vlády. Při veškeré úctě k těmto pánům, dokud je kapitalistický systém ještě s námi, doporučuji vám naléhavě: Rozhodněte se pro zlato!“
George Bernard Shaw
Vzhledem k tomu, že kniha sama obsahuje tisíce podrobností a důvodů pro zlato samotné i klíčové události z jeho historie, omezím se zde na jakýsi výtah toho, proč katastrofické finanční bubliny posledních desítek let dovolila až fiat měna.
Tím netvrdím, že kolapsy předtím neexistovaly, ale nedosahovaly rozhodně takové míry a takové rychlosti, jako dnes.
Důvody vychází ze samotné podstaty žlutého kovu. Klíčovou vlastností zlata je jednoduše to, že na rozdíl od papírové měny ho nelze jen tak jednoduše natisknout. Aby ho člověk získal, zpracoval a mohl používat, něco ho to stojí. U zlata neexistuje princip něco za nic, který vlády všech zemí světa tak bytostně milují a nechtějí se ho za žádnou cenu vzdát. Proto právě zlato fungovalo a funguje dodnes jako konzervant hodnoty tam, kde všechno ostatní selhává.
Dlouho navíc fungoval tzv. zlatý standard, tedy napojení papírových peněz na fyzické zlato. Ano, peníze byly násobeny i v tomto případě, ale tato aktivita nemohla probíhat ze zákona donekonečna, měla horní limit. Teprve během druhé poloviny dvacátého století došlo k jeho zrušení a tím pádem definitivnímu rozpojení fiat peněz a zlata.
Pak už nic nebránilo neomezenému uvolňování dalších emisí bankovek do oběhu, které naprosto neodrážely reálný stav výkonu ekonomiky, ale dovolovaly a stále dovolují ono politiky tak oblíbené generování peněz z ničeho.
Se všemi těmito prvky z historie peněz a zlata seznamuje publikace víc než dostatečně a hlavně zasazuje zlato do historického i společenského kontextu, který jasně ukazuje jeho důležitost jak v minulosti, tak roli v současnosti.
Jen pro srovnání: jedinou zárukou fiat peněz je státní garance a skutečnost, že je chtějí všichni kolem nás. Proč? Protože jsou garantovány vládou a chtějí je všichni kolem nás.
Za zlato se nemusí zaručovat nikdo – stojí samo o sobě. Jeho získání něco stojí, jeho cena se sice v čase pohybuje, ale nikdy, nikdy nebude nulová.
Je to stejná arogance vlády jako arogance člověka vzhledem k jeho evolučnímu vývoji. Když vezmeme v úvahu stáří země a dobu, po kterou se tu vyvíjel život (a stále vyvíjí), a přirovnali ji k 24 hodinám, které má den, pak se člověk objevil někdy ve 23:59:57, tedy tři vteřiny před půlnocí. A se stejnou arogancí, s jakou se kolikrát prohlašujeme za nejvyšší členy živočišné říše, prohlašujeme za jediné skutečné to, co jsme zavedli teprve před několika desítkami let a zatím nám to způsobuje spíše problémy…
Blog autora: http://umenivyberu.cz
Nejnovější komentáře