Doba pravěku a raného středověku nás fascinuje mimo jiné proto, že o ní příliš mnoho nevíme a většina informací tak zůstává opředena tajemstvím. Pravěk a raný středověk tvoří nejdelší období v dějinách lidstva. I z toho důvodu stojí za to se spolu s autory vydat na fascinující cestu za pohanskými místy.
Publikace je rozdělena na oddíly Praha a střední Čechy, Jižní Čechy, Západní Čechy, Severní Čechy, Východní Čechy, Jižní Morava a Severní Morava.
Prostor je věnován době kamenné, bronzové, železné i ranému středověku. Tvůrci tohoto netradičního průvodce poznamenávají, že je tato doba opředena mnoha tajemstvími, jelikož první písemné zprávy pocházejí až z období starých Římanů. Mnoho skutečností tak můžeme pouze odhadovat a interpretovat prostřednictvím získaných archeologických nálezů. Postupně navštívíme známá, méně známá i neznámá místa, jež s touto tematikou přímo souvisejí. Ať už bydlíme v kterékoli oblasti, jistě poblíž nalezneme něco, co nás zaujme.
Pražský hrad je pravěkým sídlištěm a hradištěm. Na okraji Prahy se na Závisti oproti tomu nacházelo jedno z nejvýznamnějších keltských oppid. Další pak objevíme ve Stradonicích, na brdském Plešivci zas můžeme pátrat po stopách hradiště proslaveného tavením kovů. Kde se nachází největší český menhir u nás, nazvaný Zkamenělý pastýř? I za ním nás kniha zavede.
Jižní Čechy nabízejí mnoho památek na Kelty i Slovany, včetně hradiště Svákov či okolí Ražic.
Slovanské centrum západních Čech se nachází ve Starém Plzenci, kde se zachovala řada pozůstatků života našich předků. Sídlo Lučanů, Hradiště Bezemín, a hradiště Sulislav s množstvím archeologických nálezů mají rovněž návštěvníkům co nabídnout. Poslední jmenované bylo nalezeno až v roce 1988, tedy je možné, že budou následovat další objevy i dnes, kdy už se zdá, že je vše prozkoumáno.
Ze severních Čech je zmiňována mimo jiné archeologická expozice v Turnově, České Lípě, Žatci či Chomutově. Náleží sem i záhadné Kounovské řady, takzvaný český Stonehenge. Jaké teorie tuto oblast provázejí? I to se zde dozvíme.
Kdo chce poznat život Keltů, neměl by si nechat ujít expozici a archeopark v Nasavrkách v oblasti východních Čech. Vydáme se mimo jiné i do muzea Eduarda Štorcha a Karla Zemana.
Jaké stopy z dob pravěku zanechali naši předkové na jižní Moravě, v kraji vinic? Jaké bylo největší keltské oppidum v této oblasti? Co zde zanechali Římané? Na tyto otázky i na mnoho dalších odpovídá právě tato kniha. Připomeneme si i proslulou Věstonickou venuši, nejstarší keramickou soškou světa.
Unikáty z pohanských časů nalezneme rovněž na severní Moravě, kde se nacházejí nálezy z dob lovců mamutů.
Tento průvodce je přehlednou encyklopedií, v níž je každá lokalita popsána, včetně adresy, GPS souřadnic i popisu, jak se k místu dostat. Dobrou zprávou je, že uvedené údaje jsou aktuální a u některých památek jsou zmíněny rovněž otvírací doby. Obrázek, jak to v dané oblasti vypadá, si můžeme udělat i z množství fotografií. Zjistíme něco zajímavého o Bedřichu Dubském, jednom z nejvýznamnější archeologů jihočeského regionu, či například o Eduardu Štorchovi.
Vydejme se tedy po stopách našich předků a nechme na sebe působit dech uplynulých věků.
- Žánr: tuzemské průvodce
- Jazyk: čeština
- Počet stran:168
- EAN: 9788026425564
- Datum vydání: 03.06.2019
- Věk: od 15
- Formát: 167x225 mm
- Nakladatelství: CPRESS
- Hmotnost: 0,51 kg
- Vazba: vázaná s laminovaným potahem
- Hodnocení: 97 %
Nejnovější komentáře