Donald Trump se od Roye Cohna učí, jak se dělají podezřelé obchody v New Yorku, a nakonec svého mentora opustí ve filmu The Apprentice: Příběh Trumpa, který tento týden vstupuje do pražských kin po premiéře v soutěži na festivalu v Cannes. Jen několik dní před jedněmi z nejkontroverznějších voleb v dějinách USA tento jistý životopisný film divákům nabízí zasvěcený příběh o původu jednoho z kandidátů a zároveň se může pochlubit dvojicí silných hereckých výkonů, dokonalými dobovými detaily a úžasnou retro atmosférou, která zahrnuje krabicový formát 4:3 a video artefakty.
Snímek The Apprentice: Příběh Trumpa, který režíroval Ali Abassi (Svatý pavouk) podle scénáře Gabriela Shermana (Den nezávislosti: Zmrtvýchvstání), je až šokujícím způsobem spravedlivým obrazem Trumpa, jedné z nejrozporuplnějších postav americké historie. Namísto demaskování je tento životopisný film procedurálním zkoumáním Trumpovy rané kariéry v realitách v rámci společnosti jeho otce, která položila znepokojivé základy pro to, co mělo později přijít.
Režisér Abassi uvedl, že ho překvapilo, že se sám Trump pokusil uvedení filmu zablokovat, protože si myslel, že vzhledem k obvykle senzacechtivé prezentaci Trumpa v mainstreamových médiích by mohl být film lichotivě humanisticky vykreslen. Nemýlí se úplně, ale pravdou je, že ani příznivci, ani odpůrci bývalého prezidenta pravděpodobně neocení film The Apprentice: Příběh Trumpa pro neutrální postoj, který zaujímá. Režisér zde zaujímá působivě zdrženlivý přístup, který však bude zajímat především zahraniční diváky a ty, kteří mají od americké politiky odstup.
Sebastian Stan je v roli Trumpa jako zjevení a jeho hlavní role nikdy nepůsobí performativně a jen lehce naznačuje charakteristické manýry a našpulené rty skutečné postavy. Stan, chameleon, který si i jako superhrdina v MCU jen zřídkakdy krade scény, se v roli ztrácí, ale zároveň je po celou dobu magnetizující; nemůžete od něj odtrhnout oči. Díky působivým hlavním rolím zde a ve filmu Jiný člověk zažívá herec průlomový rok.
Zdatně mu sekunduje Jeremy Strong (Nástupnictví) v roli Roye Cohna, právníka, kterého si mladý Trump indoktrinuje, aby využil svých obchodních a politických konexí v New Yorku 70. let. Na rozdíl od nestranného pohledu na Trumpa nemá The Apprentice: Příběh Trumpa problém odhalit Cohna jako homosexuálního playboye, který pořádal dekadentní večírky a otevřeně nahrával materiály k vydírání newyorské smetánky.
A přesto zde rezonuje právě Cohnův příběh. Jako Viktor Frankenstein z The Apprentice: Příběh Trumpa vštěpuje Trumpovi tři pravidla, která budou definovat jeho kariéru v byznysu i politice: vždy útočit, nikdy nepřiznat pochybení a vždy tvrdit, že zvítězil, i když byl poražen. V pozdějších scénách filmu umírá na AIDS a s hrůzou se dívá na monstrum, které stvořil.
Ačkoli se The Apprentice: Příběh Trumpa z velké části soustředí na dynamiku Trump-Cohn, některé z nejodhalenějších scén se odehrávají mezi Trumpem a jeho bratrem Freddym (Charlie Carrick). Freddy, pilot aerolinek, kterého jejich otec Fred (Martin Donovan) zavrhl, je jedinou postavou, k níž Donald během filmu projevuje skutečnou, i když potlačovanou náklonnost. Scéna, v níž Trump po Freddyho pohřbu agresivně zadržuje slzy, zatímco se ho manželka Ivana (Maria Bakalová) beznadějně snaží utěšit, je možná nejblíže tomu, aby film tuto postavu polidštil.
Ale i když The Apprentice: Příběh Trumpa Trumpa polidšťuje, nikdy s ním zcela nesoucítí a vždy si ho drží v odstupu; na rozdíl třeba od Goodfellas nebo Vlka z Wall Street či řady jiných filmů s morálně zkorumpovanými hrdiny nám Abbasi nikdy nedovolí mít z Trumpových podezřelých obchodů jakékoliv potěšení. Tento film ví, kdo Trump je a co dělá, ale nikdy se nedostane k jeho ambicím a motivům a k tomu, co ho pohání, způsobem, který by nám umožnil do jeho cesty skutečně investovat.
To je možná jediná věc, která The Apprentice: Příběh Trumpa brzdí od velikosti; téměř ve všech ostatních ohledech jde o prvotřídní prezentaci, která nejen pečlivě zachycuje Trumpa samotného, ale také New York 70. a 80. let, město, které už neexistuje jako kdysi. Pro diváky ve Státech nemusí mít tento apolitický životopisný film před příštím úterkem příliš velkou přitažlivost. Pro ostatní diváky, a zejména pro ty, kteří se budou dívat za několik desítek let, je The Apprentice neocenitelným dokumentem, příběhem vzniku jedné z nejdominantnějších postav americké politiky 21. století.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře