Umělkyně s velkým srdcem, i tak by se dala nazvat tanečnice, zpěvačka a herečka Josephine Bakerová. Narodila se v St. Louis roku 1906 a nevyrůstala ve snadné době. Pocházela z velmi chudých poměrů a zažila mnoho ústrků ze strany bílých Američanů. Když se jí jako devatenáctileté naskytla možnost tančit ve Francii, chopila se příležitosti a nelitovala. Zatímco ve Spojených státech narážela na urážky, opovržení a diskriminaci lidí s tmavou pletí, ve Francii byla překvapena rovnoprávností a tím, jak publikum okouzlila tancem a později i zpěvem. Po mnoha ústrcích při pobytu v rodné zemi si za novou vlast zvolila právě tuto republiku, za niž ze všech sil bojovala.
Juliana Weinbergová debutovala v roce 2020 románem o osudu hollywoodské hvězdy Audrey Hepburnové. Tento román je jejím druhým dílem.
Autorka život slavné divy popisuje velmi poutavě i čtivě. Příběh od prvního okamžiku čtenáře zcela pohltí a vtáhne do děje. Hlavní hrdinka je zde popisována velmi barvitě s kladnými i zápornými charakterovými vlastnostmi, přesto však vkusně a s respektem. Je líčena jako cílevědomá, odvážná a uvědomělá žena, jež se svým talentem a pílí vypracovala na vrchol.
Jenže pak přišla válka a vše se zhroutilo. Přestože byla slavnou hvězdou, pečovala o uprchlíky jako sestra Červeného kříže. Potom byla požádána, aby napomáhala tajné organizaci Resistance proti Hitlerovi. Tohoto úkolu se ujala s nadšením a odhodláním za cenu ohrožení vlastního života. Poté dva roky jezdila od základny k základně a koncertovala pro spojenecké vojáky. Z rukou generála de Gaulla v roce 1943 přijala medaili za zásluhy, kterou získal i on.
Po válce ze svého zámečku Les Milandes vytvořila kouzelné místo se zoologickou zahradou a zábavním parkem, jež bylo hojně navštěvováno. Už od dětství trpěla diskriminací lidí s tmavou pletí, kteří v Americe nesměli do většiny hotelů, nemohli získat lepší práci a byli neprávem odsuzováni k vysokým trestům. Po válce se rozhodla zakročit a udělat co nejvíce pro rovnoprávnost všech. Stala se matkou dvanácti adoptovaných dětí různých národností, jež tvořily vizi duhové rodiny, kde se mohou mít všichni rádi bez ohledu na rasu. Tomuto cíli podřídila vše a pilně koncertovala, aby udržela Les Milandes v chodu. Stálo ji to manželství s hudebníkem Joem, jenž ztratil sílu jí dál pomáhat. Přes všechny snahy jí však celá usedlost byla zabavena z důvodu insolvence a ona se s dětmi přestěhovala do Monte Carla, kde se jí ujala monacká kněžna Grace Kellyová.
Když v roce 1975 slavná zpěvačka zemřela, byl jí jako válečné hrdince uspořádán státní pohřeb s účastí dvaceti tisíc smutečních hostů.
V podání autorky tato významná osobnost vyznívá neskutečně reálně a lidsky. Osudové tragédie jsou líčeny bez zbytečného patosu a navzdory mnoha postavám zde vystupujícím tento příběh působí velmi komorně a decentně. Oceňuji myšlenkový přerod hrdinky od vyplašeného děvčátka přes nevázanou tanečnici až po velmi uvědomělou dámu, odhodlaně hájící práva utlačovaných.
Všechny postavy působí uvěřitelně. Popisy jsou krátké, díky čemuž děj pokračuje rychle kupředu. Plynutí času je zde popsáno tak, aby se v něm čtenář neztratil. Jednotlivé kapitoly jsou nadepsány obdobím, v němž se odehrávají. Josephine Bakerovou nejlépe poznáváme prostřednictvím dialogu i jednání, což působí dynamičtěji. Za sebe mohu tento text označit za jeden z nejlepších bibliografických románů, které jsem četla.
Autor: Juliana Weinbergová
Název: Josephine Bakerová
Tanec jejího života
Formát/stran: 126×209, 408 stran
Datum vydání: 23. 3. 2022
ISBN: 978-80-7625-232-5
Hodnocení: 100 %
Nejnovější komentáře